Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
GKHAT

2020 Cookie Cup

The 4th Annual Cookie Cup is our first club “race” of the year, and is organized to be a fun introduction to festival race events.  The Cookie Cup will take place for all ALL ATHLETES (mini GKHAT included) on SUNDAY January 26th and will consist of four events: snow starts skills, speed trap, mini dual slalom and a mini ski cross (all running on Catamount starting on Wolverine, under the chair).  There will be more specifics & details about the events in the week leading up to the 26th.  
            
At this time, to begin organizing the day we need you to please (1) indicate whether or not your athlete will be participating in the event and (2) indicate where you can volunteer and help us run a fabulous and fun event for our athletes.  

Our post event gathering will be at the Winston Pub starting at 3:15/30 (once all of our athletes and coaches can clear out of the yurt).  Parents will celebrate happy hour and the kids will celebrate with Cookie medals!

***PLEASE NOTE: Because this event has ALL of our athletes participating on the same day, the make up of race day groups will look different and be larger than regular training day groups.  Please prepare your athlete for this change in coaching and teammates. Event day groups can be found in this link GKHAT.CA/docs.ashx?id=579806 and will also be posted in the yurt.

Date: 01/26/2020 (Sun.)

Time: 8:45am - 2:30pm MST

Location: Meet at yurt. Events on Catamount

Created by:   Rhonda Laurell
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Athlete Participating in the event

My athlete(s) WILL be participating in the Cookie Cup

 
133 slots filled - more available
AJ Laurell
Haylee Laurell
Jill Cunes (3)
Saumya Kumar, Salil Kumar, Hema Kumar
Renee Quanstrom
Anna Quanstrom
Jennifer Burns (3)
Tyler, Zoe & James Burns
Rob Millar (2)
Liam millar
Rob Millar
Casey millar
Evie Willox (3)
Anna, Leland, Tanner
Eiva McFadyen
Eiva McFadyen
Jim McFadyen
Elliot McFadyen
Lillian Wiens
Paula Clements
Duncan Anderson
Tegan Anderson
Tara Slavich
Kayla Slavich
Janelle Pepin
Bryce Pepin
Janelle Pepin
Nora Pepin
Nicole Sherriff
Austin Sherriff
Jessica Chiles
Hannah Watchorn
Heather Adama
Scout Adama
Heather Adama
Findlay Adama
Karen Hunter (3)
Evelyn, Adria, Callum
Tatjana Sovio
Lorelei Sovio
Kristine Divall
Remi Perez
Pauline Rousseaux (3)
Zoe Lea Solene Zawadzki
Kristin Schellenberg
Estella Schellenberg
Brendan McCashin (2)
Finn McCashin, Heidi McCashin
Tannis Hartwig (2)
Liam Hartwig and Reyna Hartwig
Joy&Jeff Marchant (3)
Jaxon Piper Maddie
Jordan Peterson
Hallie Peterson
Derek Lum
Olive Lum
Jocelyn Gallant
Samuel Dawson
Cole Pearn
Callum Pearn
Jenny Waters (2)
Kai Palumbo, Autumn Palumbo
Christine Bye
Tyson Bye
Allison D Atkinson
Lachlan Atkinson
Allison D Atkinson
Liam Atkinson
Ryan Atkinson
Ryan Atkinson
Eric Poulin (2)
Felix Poulin, Samuel Poulin
Danielle Lafleur
Taylan LaFleur
Bridget Munroe (2)
Steven & Gabriella Munroe
KHGC Member (2)
Becca Anderson
KHGC Member
Carter Anderson
Stasia Schmidt (2)
Imogen and India
Cameron Baker (2)
Sebastian & Daphne
Nicole Cadrin (2)
Presley and Cole Cadrin
Tobias Chomiak
Tobias
Benjamin Chomiak
Benjamin
Mark Chomiak
Sue McRoberts (2)
Tyla and Liam McRoberts
Anna Cholo
Mia Cholo
Emma Pattinson
Holly Pattinson
Danielle Bertrand
Taylor Bertrand
Jair Stolz (2)
Asher Stolz, Nova Stolz
Shana Allebcach
Evita Allenbach
Nicki Paterson
Jackson Martin
Leah Shalanski
Brett Edgelow
Bobbi Keith
Shane Rennie
Amy Sharples
Maya Oxner
Jessica Chagnon (2)
Manalou Falter
Jessica Chagnon
Ullr Falter
Bruce McKnight (2)
Sam and Tom McKnight
Juliane Stein
Glenn Prasloski
Andrew Jones
Leeda Jones
Ashley Durning (2)
Emmett & Hunter Durning
Anne Brown (4)
Ethan Brown, Matea Brown, Indra Brown, James Brown
Jolene Potter
Anika Crawford
Kasia Lenz
Aleks Lenz
Ed VanWieren (2)
Tarik, Ryker
James Pleym
Kayla Pleym
Jack Van Zalingen
Jack Van Zalingen
Stacy Keith (2)
Adam and Sydney Ruitenschild
Alison Biles
Mae Cooper
Eva Kanova
Filip Hybner
Tessa Treadway
Kasper Treadway
Lara Day
Daniel Day
Ian Templeton (2)
Templetons
Chris Law
Taylor Law
Aly Marjerrison (2)
Lillian, Elliot Wilson
lois Soper
Nya Soper
Tessa Keefer
Rio Roycroft
Victoria Wilson
Olivia Wilson
Ian Blanchard
Kyle Blanchard
Danielle Lafleur Lafleur
Taylan LaFleur
Ron Ainslie
Alya Ainslie
Adam Maerov
Jordan Maerov
Lynn Mack Meson
Diego Meson
Tara Potvin
Harper potvin
Pauline Rousseaux (3)
Zoe, Lea, Solene
Emma Pattinson
Holly Pattinson
Kristin Schellenberg
Estella Schellenberg
Brooke Christianson
Maddox Christianson
Jolene Potter
Anika Crawford
Ron Ainslie
Alya Ainslie
Sarah Short
Clara Ruel
Emilie Larochelle
Lea Brindle
Tessa Keefer
Rio Roycroft
Alexis Mobley (2)
Brooke Mobley, tayla mobley

Athlete NOT participating in the event

My athlete(s) will NOT be participating in the Cookie Cup

 
12 slots filled - more available
Sarah Kennedy
Novah Simpson
Yuki Tan
Nathan Tan
Paul Goolcharan (2)
Maddock & Thatcher
Bobbi Keith
Zach Rennie
Aziza Rubenstein
Aziza Rubenstein
Lara Day
Jeremy Day
Danielle Bertrand
Taylor Bertrand
Bobbi Keith
Shane rennie
Paige Slavich
Paige Slavich
Lois Soper
Nya soper
Victoria Wilson
Olivia Wilson

Event Secretary

Sort and Organize bibs in bundles for coaches

 
Heather Adama

Electronic Timing Crew (5)

Set up and running of timing for the slalom event

 
All slots filled
Craig Day
Ari Laurell
Tracy Van Zalingen
Nicole Cadrin
Nicki Paterson
Jackson Martin

Cookie Medal Construction

Tie ribbons on to 150 cookies (during race event or in days prior)

 
Janelle Pepin
Janelle Pepin

Speed Trap Set up Crew (3)

Set up crew will set up a start and finish area for a safe speed trap event (as well as start lines for the age groups).

 
All slots filled
Leah Shalanski
Brett Edgelow
Anne Brown
Ethan Brown
Scott Wilson
Elliot Wilson

Dual Slalom Set Up Crew (5)

Set Up Crew will leave yurt early with a coach (Bill) to ensure safe set up of race event.

 
All slots filled
Lillian Wiens
James Clements
Duncan Anderson
Duncan Anderson
Joy&Jeff Marchant
Ian Atkinson
Ryan Atkinson
Eric Poulin
Felix Poulin, Samuel Poulin

Ski Cross Set up Crew (4)

Set Up Crew will leave yurt early with a coach (Ryan) to ensure safe set up of race event.

 
All slots filled
Jim McFadyen
Cole Pearn
Callum Pearn
Adam Maerov
Jordan Maerov
Danielle Lafleur Lafleur
Taylan Lafleur

Arielle/Glenn Mini Tailgunners (23)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
20 of 23 slots filled
Janelle Pepin
Nora Pepin
Jessica Chiles
Hannah Watchorn
Jen Mercier
Alya Ainslie
Pauline Rousseaux
Solene Zawadzki
Brendan McCashin
Heidi McCashin
Jordan Peterson
Hallie Peterson
Derek Lum
Olive Lum
KHGC Member
Carter Anderson
Cameron Baker
Cameron/Rocky Baker
Mark Chomiak
Tobias
Sue McRoberts
Liam McRoberts
Danielle Bertrand
Taylor Bertrand
Amy Sharples
Maya Oxner
Bruce McKnight
Tom McKnight
Andrew Jones
Leeda Jones
Kasia Lenz
Aleks Lenz
JES JOY
ABBY COMSTOCK
Alisa Naida
Alisa Naida
Ron [email protected]
Alya Ainslie
Ashley Durning
Hunter Durning

Dual Slalom Starters (2)

Help Coaches organize racers into the start gate

 
All slots filled
Ian Atkinson
Liam Atkinson
Ari Laurell

Dual Slalom Finish Marshals (2)

Collect Slalom racers safely in finish corral and direct them to the group tail gunners

 
All slots filled
Joy&Jeff Marchant
Melanie Stolz
Nova Stolz

Ski Cross Starter

Assist coaches to load the gate and "start" the heats

 
Karen Hunter
Karen Hunter

Ski Cross Course Marshal #1

Ensure safe and clear course for each heat (radio communication with start and finish marshal's)

 
Lynn Mack Meson
Diego Meson

Ski Cross Course Marshal #2

Ensure safe and clear course for each heat (radio communication with start and finish marshal's)

 
Nicki Paterson
Jackson martin

Ski Cross Finish Marshal

Collect racers safely in the finish coral and direct to group tail gunners/coach

 
Allison Atkinson
Lachlan Atkinson

U8 Tailgunners Sarah R (4)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
All slots filled
Mike Burns
James Burns
Tara Slavich
Kayla Slavich
Kristine Divall
Kristine Divall
Joy&Jeff Marchant

U8/10 Tailgunners Evan (4)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
All slots filled
Tannis Hartwig
Reyna Hartwig
Jenny Waters
Jenny Waters
Jair Stolz
Asher Stolz
Jessica Chagnon
Ullr Falter

U8 Tailgunners William (2)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
All slots filled
Jill Cunes
Hema Kumar
Shana Allebcach
Evita Allenbach

U10 Tailgunners Erin (2)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
1 of 2 slots filled
Jocelyn Gallant
Samuel Dawson

U10 Tailgunners Mac (2)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
All slots filled
Tannis Hartwig
Liam Hartwig
Bridget Munroe
Steven Munroe

U10 Tailgunners Rob (2)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
1 of 2 slots filled
Mia McFadyen
Elliot McFadyen

U10 Tailgunners Sara L

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
Jennifer Burns
Zoe Burns

U10 Tailgunners Henry (2)

Tailgunners will help athletes load Catamount chair and facilitate their group and coach through the 4 events

 
All slots filled
Kristin Schellenberg
Estella Schellenberg
Brooke Christianson
Brooke Christianson
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2020 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service | Do not sell my info