GKHAT

2019 Cookie Cup

The 4th Annual Cookie Cup is our first club “race” of the year, and is organized to be a fun introduction to festival race events.  The Cookie Cup will take place for all athletes (mini GKHAT included) on Saturday February 9th and will consist of three team events: a speed trap, a mini dual slalom and a mini ski cross (all running on Catamount starting on Wolverine, under the chair).  There will be more specifics & details about the events in the week leading up to the 9th.  
            
At this time, to begin organizing the day we need you to please (1) indicate whether or not your athlete will be participating in the event and (2) indicate where you can volunteer and help us run a fabulous and fun event for our athletes.  

 

***PLEASE NOTE: Because this event has ALL of our athletes participating on the same day, the make up of race day groups will look different and be larger than regular training day groups.  Please prepare your athlete for this change in coaching and teammates. Event day groups can be found in this link   http://www.gkhat.ca/clubs/3805/documents/202635 and will also be posted in the yurt.

Date: 02/09/2019 (Sat.)

Time: 8:45am - 2:30pm MST

Location: Meet at yurt. Events on Catamount

Created by:   Rhonda Laurell
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Athlete Participating in the event

My athlete(s) WILL be participating in the Cookie Cup

 
105 slots filled - more available
Doug Adama
Findlay Adama
Doug Adama
Scout Adama
AJ Laurell
Haylee Laurell
Tara Slavich
Paige Slavich
Tara Slavich
Kayla SLavich
Leah Shalanski
Brett Edgelow
Allison Atkinson
Ryan Atkinson
Allison Atkinson
Liam Atkinson
Allison Atkinson
Lachlan Atkinson
Kristin Schellenberg (2)
Alanis Schellenberg, Estella Schellenberg
Alyson Marjerrison (2)
Elliot Wilson; Lillian Wilson
Tracy Van Zalingen
Jack Van Zalingen
Mia McFadyen (2)
Eiva McFadyen, Elliot McFadyen
Joy Marchant (3)
Jaxon, Piper, Maddie
Emma Pattinson
Holly
Paul Pepin
Bryce Pepin
Steve Roberts
Luna Roberts
Jill Cunes (3)
Saumya Kumar/Salil Kumar
Cindy Galligan (2)
Sara Birnie, Leah Birnie
Vicky Wilson (2)
Lucy and Olivia Wilson
Carly Vanderhart (2)
Micah/Maddison Vanderhart
Rob Millar
Liam Millar
Rob Millar
Casey Millar
Shana Allenbach
Evita
Cameron Baker
Sebastian Baker
Nicki Martin
Jackson martin
Candice Aceti
Carter Aceti
Jill Holland
Becca Anderson
Tatjana Sovio
Lorelei Sovio
Heather Audet
Lillian Audet
Margie Sills
Jonah Maerov
Margie Sills
Joshua Maerov
Margie Sills
Jordan Maerov
Mark Chomiak
Benjamin Chomiak
Murray Bye
Tyson Bye
Lucille Hayward
Finley Hayward
Anna Cholo
Mia Cholo
Lara Day (2)
Jeremy, Daniel
Jon Simpson
Novah Simpson
Jessica Chagnon (2)
Manalou Falter
Tessa Keefer
Rio Roycroft
Karen Hunter (2)
Evelyn, Callum
Bobbi Keith
Zach Rennie
Bobbi Keith
Shane Rennie
Rhondda Siebens
Maja Moller
Andrea Fischer
Isabella Fischer
Abbie Donnelly
Abbie
Kristine Divall
Remi Perez
Austin Sherriff
Austin Sherriff
Ed VanWieren (2)
Tarik and Ryker VanWieren
Pauline Rousseaux
ZoƩ Zawadzki
Susan Bateman
Walker Neilson
Amy Sharples
Maya Oxner
Duncan Anderson
Tegan Anderson
Lois Nimmo
Nya soper
Lynn Mack Meson
Diego Meson
Bridget Munroe (2)
Steven Munroe & Gabriella Munroe
Philip LaFleur
Taylan LaFleur
Alison Kippan
Ben Kippan
Alison Kippan
Dan Kippan
Jennifer Burns (3)
Tyler, Zoe, James
Lillian Wiens
Paula Clements
Doug Page
Blake Page
Evie Willox
Anna Willox
Matt McGregor
Charlie McGregor
Evie Willox (2)
Leland, Tanner Willox
Nicole Cadrin
Presley Cadrin
Hans Rohmann
Addison Rohmann
Melanie Grafton
Oliver Grafton
Brendan McCashin
Finn Mccashin
Chris Law
Taylor Law
Chris Law
Jack Law
Christoph Loesch
Martina Loesch
Aziza Rubenstein
Aziza Rubenstein
Jocelyn Gallant
Samuel Dawson
Jenny Waters (2)
Autumn palumbo kai palumbo
Stacy Keith
Adam
Stacy Keith
Sydney
Paul Goolcharan
Maddock Goolcharan
Paul Goolcharan
Thatcher Goolcharan
Tessa Treadway
Kasper Treadway
Stasia Schmidt
Imogen Schmidt
Stasia Schmidt
India Schmidt
Jenny Waters (2)
Autumn palumbo. Kai palumbo

Athlete NOT participating in the event

My athlete(s) will NOT be participating in the Cookie Cup

 
3 slots filled - more available
Rhondda Siebens
Leif Moller
Nicole Cadrin
Cole Cadrin
Christoph Loesch
Martina Loesch

Cookie Medal Construction

Tie ribbons on to 150 cookies (during race event or in days prior)

 
Cindy Galligan
I can do this Wednesday or Thursday prior!

Dual Slalom Set Up Crew (5)

Set Up Crew will leave yurt early with a coach (Bill) to ensure safe set up of race event.

 
3 of 5 slots filled
Margie Sills
Jonah Maerov
Adam Maerov
Josh, Jonah and Jordan Maerov
Duncan Anderson
Duncan Anderson

Ski Cross Set up Crew (4)

Set Up Crew will leave yurt early with a coach (Ryan) to ensure safe set up of race event.

 
All slots filled
Jeff Marchant
Marchant
Murray Bye
TysonBye
Hugh Rennie
Zach and Shane
Henry Van Zalingen
Jack Van Zalingen

Arielle/Glenn Mini Tailgunners (14)

Tailgunners will help athletes ride Catamount chair and facilitate their group and coach through the 3 events

 
7 of 14 slots filled
Paul Pepin
Bryce Pepin
Jill Cunes
Hema Kumar
Shana Allenbach
Evita
Tatjana Sovio
Lorelei Sovio
Jessica Chagnon
Ullr Falter
Amy Sharples
Maya Oxner
Doug Page
Blake Page

U8 Tailgunners Sarah R (4)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Rob Slavich
Kayla Slavich
Allison Atkinson
Ryan Atkinson
Joy Marchant
Maddie Marchant
Vicky Wilson
Olivia Wilson

U8 Tailgunners Aidan (2)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Kristin Schellenberg
Estella Schellenberg
Bridget Munroe
Gabriella Munroe

U8 Tailgunners Mac (3)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Cameron Baker
Sebastian Baker
Mark Chomiak
Benjamin Chomiak
Karen Hunter
Callum

U8 Taigunners William (4)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Nicki Martin
jackson martin
Heather Audet
Lillian Audet
Philip LaFleur
Taylan LaFleur
Jennifer Burns
James Burns

U8/10 Tailgunners Henry (3)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Tracy Van Zalingen
Tracy Van Zalingen
Steve Roberts
Luna Roberts
Andrea Fischer
Isabella Fischer

U10 Tailgunners Sara L (2)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Rob Millar
Liam Millar
Ari Laurell
Haylee

U10 Tailgunners Michelle (2)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Tara Slavich
Paige Slavich
Danial Ruel
Clara Ruel

U10 Tailgunners Mikayla (3)

Tailgunners will cycle with groups on Catamount chair and facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross and obstacle course etc)

 
All slots filled
Leah Shalanski
Brett Edgelow
Mia McFadyen
Elliot McFadyen
Candice Aceti
Carrer Aceti

U12/14 Tailgunners Bill/Matt/J-M (6)

Tailgunners will help coaches facilitate their group through the 3 events (record speed trap speeds, start and finish ski cross etc). ALL 32 of our U12/14's are in this group.

 
All slots filled
Cindy Galligan
Sara
Anna Cholo
Mia Cholo
Rhonda Laurell
AJ
Crystal Ormond
Tarik VanWiener
Ian Atkinson
Lachlan
Evie Willox
Evie Willox


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home