Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Arete Charter Academy 2021-2022

Spring Enrichments 2022

By request, we added one more class for this Spring. 

Sewing Class with Susie Bell

Learn the basics of sewing. Use the sewing machine to make a pouch and use a plastic needle and thread to build a stuffed animal out of a knit hat and felt.  (15 students) $50 out of Instructional Funds.

March 18th Friday 10-11:30- All Ages

 

This will be the last Sign Up for Enrichments for the 2021-2022 School Year. All classes start after the start of Trimester Three so students will have received their final allotment of funds. Classes cancelled with less than a week's notice will still be charged to student funding and a "to go" kit will be made. We are so excited that our amazing French Teacher, Ms. Josee, returns this Spring to teach a combined class for new and returning students. This will be the only series of classes with multiple sessions this time, so students will NOT be able to sign up for additional classes that overlap.

For ALL classes, please check your calendar to see if your kiddo is REALLY available on the days you select. For classes that are cancelled with less than one week notice, student funds will be charged and a "to go" kit will be waiting for you in the school office. (Instructors have to buy materials in advance).

French Classes with Josee Savard Schumer

Bonjour! My name is Josee Savard Schumer. My first language is French, and I have been a  teacher for 20 years. I have a bachelor’s degree in Education and in May 2022, I will obtain a  master’s degree in Education of Second Languages. I have been teaching French as a  second/foreign language to all ages and all levels in many formats, and I am thrilled to be back  for a second time to Arete Charter Academy. À bientôt! All materials are provided, and students have access to a virtual classroom account to complete weekly homework and/or practice what they learned in class. There is a four student minimum per class.  Instructional Funds would be billed for $170 for all eight classes. March 4, 11, 25 and April 1, 8, 22, 29 and May 6

9-10am for TK-3rd Grades- Both new and returning students

10:15-11:15am for 4-8th Grades- Both new and returning students

 

Crafts with Stephanie Andersen

Update- 

Arete & Little Hummingbird Crafts Presents:

Friday Crafts and Fun Day!

Join Stephanie Andersen Friday’s 10:30-11:30 or 10:30-12:30

10:30-11:30 students will complete planned craft, and have the option to stay until 12:30 for an additional $15. During this time students will enjoy a provided (nut free) snack/drink, outside games and free play, then complete a 2nd surprise craft! There are two separate sign ups for each date.

Create Polymer Beads and Decorate a Jewelry Box

Have fun blending and rolling polymer clay to make beads for a one of a kind bracelet.Then decorate a wood box with miniature animals to store it in. $40 to be paid out of educational funds

Friday, Mar 4th All ages 10:30-11:30

Rock Photo Holders

Create a set of colorful rock photo holders. We will paint our rocks then wrap beaded wire around our rocks, making unique photo holders. $30 to be paid out of educational funds.

Friday, Mar 11th All ages 10:30-11:30

Glow in the Dark Sensory Jar

Using glitter, glow in the dark stars, sequins, and more, make your very own sensory jar. $30 to be paid out of educational funds.

Friday Mar 18th All ages 10:30-11:30

Earth Day Terrarium

Let’s honor Mother Earth by making a terrarium. Using rocks, dirt, sand, and succulents create your own live terrarium. $45 to be paid out of educational funds.

Friday, Mar 25th All ages 10:30-11:30

Woodland Animal Forest Shadow Box

Using layered cardstock paper we will create a forest with adorable woodland creatures and frame in a shadow box. $35 to be paid out of educational funds.

Friday, Apr 1st All Ages 10:30-11:45

Easter Garland

Get ready for Easter by making a cute garland.  We will decorate paper bunnies, ducks, chicks, and eggs. Then string them all together to hang for Easter. $30 to be paid out of educational funds.

Friday, Apr 8th All ages 10:30-11:30

Welcome Sign

Welcome visitors by making a wood round front door hanger. We will use flowers, stencils, and paint to make a 12 inch round welcome sign. $40 to be paid out of educational funds.

Friday, Apr 22nd All ages 10:30-11:45

Create a Wind Chime

Decorate a stick with paint and hang glass beads to create tranquil sounds.m$30 to be paid out of educational funds.

Friday, Apr 29th All ages 10:30-11:30

Mother’s Day Paper Flower Bouquet

Show your mother how much you appreciate her with a beautiful bouquet. Using cardstock, wire, and a vase, we will create a 3D flower bouquet and a surprise gift for mom. $35 to be paid out of educational funds.

Friday, May 6th All ages 10:30-11:45

Paint a Birdhouse

Paint a wood birdhouse for a feathered friend to call their own. $30 to be paid out of educational funds. 

Friday, May 13th All ages 10:30-11:30

Slime Making

Make some gooey, fluffy, glittery, and slimy slime! $25 to be paid out of educational funds.

Friday, May 20th All ages 10:30-11:30

Summer Journal

Create a journal to note all the fun things you do over summer 2022. We will use cardstock, stickers, and more. $25 to be paid out of educational funds.

Friday, May 27th All ages 10:30-11:30

 

Experience Learning With Meredith Doerr

Cookie Science Classes:  Experience Learning presents Cookie Science with Ms. Doerr.  Join us for an edible science adventure!  Students will participate in a theme-based science lesson in small groups; produce a SCIENCE SAMPLE for binders; and a delicious cookie will become their personal canvas for exploration!  Each class is a unique experience! Max: 16 students/class Class fee: $35

ALL ages: Fridays 9:00-10:30

March 4th

April 1st

April 8th

April 29th

May 6th

STEAM: Experience Learning presents SINGLE DAY workshops from 12:15-1:30pm; offering unique experiences specifically designed to increase social interaction, critical thinking skills, and physical movement. Students will be involved in designing and creating solutions for a variety of science and engineering concepts and situations. Classes will integrate many activities (OUTSIDE whenever possible) such as fire department assisted egg-drops, creative-engineering and building practices, Cookie Science, painting, and real-world activities for hands-on fun!  Each 1-day workshop is a unique theme-based experience! $35.00 to be paid out of Instructional Enrichment Funds.

STEAM 4-8 Monday 12:15-1:30

March 7th

March 21st

April 4th

April 25th

May 2nd

STEAM K-3 Tuesday 12:15-1:30

March 8th

March 22nd

April 5th

April 26th

May 3rd

 

Art Classes With Susie Bell

DIY Musical Instruments

Explore how to make homemade instruments. All materials provided. Take two instruments home with you. $40 to be paid out of Instructional Enrichment Funds.

Wednesday, Mar 16  4-8 at 12:15-1:15

Thursday, Mar  17 TK-3 at 12:15-1:15   OR

Tuesday, Mar  15 TK-3 at 12:15-1:15

Sculpture -  Two PART CLASS

Build a castle and a dragon in the first class.  Then paint your masterpiece. This will be fired and we will paint them in the final class. $125 to be paid out of Instructional Enrichment Funds

Wednesday, March 23 and Wednesday, April 6 4-8 at 12:15-1:15 

Thursday, March 24 and Thursday, April 7 TK-3 at 12:15-1:15    OR

Tuesday, March 22 and Tuesday, April 5 TK-3 at 12:15-1:15 

Build and Paint A Bat Box

Put together a wooden bat box and then paint the exterior. $40 to be paid out of Instructional Enrichment Funds

Wednesday, March 30 4-8 at 12:15-1:15

Thursday, March 31 TK-3 at 12:15-1:15    OR

Tuesday, March 29 TK-3 at 12:15-1:15

Paper Mache and Paint a Gourd-Two PART CLASS

Start with a gourd, add legs and wings, paper mache over it all and learn to paint the Gourd to look like a bird. $65 to be paid out of Instructional Enrichment Funds

Wednesday, April 20 and Wednesday, April 27 4-8 at 12:15-1:15

Thursday, April 21 and Thursday, 28 April TK-3 at 12:15-1:15

Make a Marionette or Make a Puppet

Using foam balls, string, and wood, create a marionette. Use various tools and glue to create a walking puppet. $45 to be paid out of Instructional Enrichment Funds.

Wednesday,  4-8 May 4 at 12:15-1:15

Thursday,  TK-3 May 5 at 12:15-1:15

Embroidery Class

Learn to embroider a few simple stitches and expand on your current knowledge. $25 to be paid out of Instructional Enrichment Funds.

Wednesday,  4-8 May 11 at 12:15-1:15

Thursday,  TK-3 May 12 at 12:15-1:15

Knit a Scarf

Learn to knit a simple stitch and create a scarf. $25 to be paid out of Instructional Enrichment Funds

Wednesday, May 18 4-8 at 12:15-1:15

Thursday,  May 19 TK-3 at 12:15-1:15

Still Life Drawing Class

Learn how to draw from still life.  I will set up a still life and with instruction we will draw it and color it. $25 to be paid out of Instructional Enrichment Funds

Wednesday,  4-8 May 25  at 12:15-1:15

Thursday,  TK-3 May 26  at 12:15-1:15

Soccer Fun

Learn some soccer skills and have fun. FREE!! $0 No charge 

Monday,  4-8 June 6  at 12:15-1:15

Tuesday,  TK-3 June 7  at 12:15-1:15

 

Baking with Meredith and Susie.

Experience the fun of group baking! This fun class delivers cultural education through cuisine! Students will learn baking skills, become inspired by new flavors, and make a delicious dish using recipes inspired from cultures around the globe.  $42.00/day. Each one-day class includes a worksheet that meets Arete's binder requirement for SOCIAL STUDIES. Recipes will be nut free but may contain eggs, dairy, and/or gluten. 

Friday, May 13th All Ages 9-10:30am

Friday, May 27th All Ages 9-10:30am 

Created by:   Sarah Schwartz
 
Already signed up? You can change your sign up.
Date (mm/dd/yyyy) Location Time (PDT) Available Slot
03/04/2022 (Fri.) Arete Room 2  9:00am - 10:00am  

French Classes, Fridays, March 4, 11, 25, April 1, 8, 22, 29, May 6 TK-3rd grades 9-10am (12)

 
8 of 12 slots filled
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Janene Shrable
KoltenShrable
Kalea Friant
Tuli Friant
Eliza Schissel
Luke Foster
Kirsten Bethancourt (2)
Jackie and Jesse Bethancourt
Emily Adams
Abby Adams
adi barnhart
Arete MPR  9:00am - 10:30am  

Cookie Science, Friday, Mar 4th All Ages 9-10:30am (16)

 
15 of 16 slots filled
Stephanie Trotter (2)
Zachary and William Allbright
Talia Sowell (2)
Janene Shrable
Landen
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Mari Abelar
Ryder
Jaime King (2)
Annabelle and Juliette
Rosie Swafford
Kim Armstrong
Heather Emery (2)
Cyrus & Odin Emery
Arete Room 2  10:15am - 11:15am  

French Classes, Fridays, March 4, 11, 25, April 1, 8, 22, 29, May 6 4-8th grades 10:15-11:15am (12)

 
3 of 12 slots filled
Stephanie Andersen
Shaylyn Andersen
Emili Reynolds
Zya sassman
Katie Leach
Nick Leach
Arete- Room 7  10:30am - 11:30am  

Create Polymer Beads and Decorate a Jewelry Box, Friday, March 4 All Ages 10:30-11:30 (12)

 
11 of 12 slots filled
Talia Sowell (2)
Leo Carrillo
Brooke Condon (2)
Kern & Bronson
Qing Walberg
Laura Becerra
Olivia Rogers
Katie Leach
Cora Leach
Esther Kopp
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Christy Hodges

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (12)

 
11 of 12 slots filled
Leo Carrillo
Talia Sowell (2)
Brooke Condon (2)
Kern & Bronson
Laura Becerra
Esther Kopp
Stephanie Andersen
Bree Andersen
adi barnhart
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler Loretta Kahler
03/07/2022 (Mon.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Monday, Mar 7th 4-8th Grades 12:15-1:30 (16)

 
9 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Susie Bell
Julia
Christine Swisher (2)
Dex and Charlotte
Aaron Baker
Bella baker
Kaathlyn Connor
Erik Connor
Alyise Temores
Anna
Rayna Hess
Carson Hess
Mandee Tatro
03/08/2022 (Tue.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Tuesday, Mar 8th TK-3 Grades 12:15-1:30 (17)

 
14 of 17 slots filled
Stephanie Trotter
Zachary Allbright
Qing Walberg
Jeddah Moore
Quinton Monaghan
Christine Swisher
Georgia
Nicole Jones
Hunter Jones
Samantha Lane
Charlotte Lane
Alyssa Green
Mason Green
Martea Flores
Lucca Flores
Alyise Temores (2)
Addie Manny
Leo Carrillo
Talia Sowell (2)
Fenris Vargas
03/11/2022 (Fri.) Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Rock Photo Holders, Friday, Mar 11th All ages 10:30-11:30 (16)

 
10 of 16 slots filled
Jason Holt
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Laura Becerra
Kayla Holt (2)
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
adi barnhart

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
7 of 16 slots filled
Jason Holt
Kayla Holt (2)
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
adi barnhart
03/15/2022 (Tue.) Arete- Room 7  12:15pm - 1:15pm  

DIY Musical Instruments Tuesday, Mar 15 TK-3 at 12:15-1:15 (12)

 
All slots filled
Samantha Lane
Charlotte Lane
Leo Carrillo
Lori Long
Ava
Rayna Hess
Dylan
Rosalie Holland
Nicole Jones
Hunter Jones
Kayla Holt (2)
Amelia Varga
Kalea Friant
Tuli
Kim Armstrong
adi barnhart
03/16/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

DIY Musical Instruments, Wednesday, Mar 16 4-8th 12:15-1:15 (12)

 
5 of 12 slots filled
Chelsea Beloud
Chloe
Kayla Thompson
Sierra thompson
Rayna Hess
Carson
Mandee Tatro
Alyise Temores
Anna
03/17/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

DIY Musical Instruments, Thursday, Mar 17 TK-3rd 12:15-1:15 (12)

 
11 of 12 slots filled
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Chelsea Beloud
Charlotte
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Talia Sowell (2)
Janene Shrable
Kolten
Jeddah Moore
Quinton Monaghan
Krystal Moyer (2)
Allie & Grady Moyer
Rosalie Holland
03/18/2022 (Fri.) Arete Charter Academy Room 3  10:00am - 11:30am  

Sewing Class with Susie Bell- All ages March 18- 10-11:30am (15)

 
12 of 15 slots filled
Brooklyn Starr
Sabreena Ballinger
Olivia Ballinger
Danielle Marquez
Haven
Sierra Thompson
Emily Adams
Abby
Katie Leach
Cora Leach
Laura Becerra
Olivia rogers
Jolene Hardin
Jossalin
Stephanie Andersen
Shaylyn Andersen
Chelsea Beloud
Chloe Beloud
Feather Lockhart
Tori Lockhart
El Voellinger
Verona Voellinger
Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Glow in the Dark Sensory Jar Friday Mar 18th All ages 10:30-11:30 (16)

 
14 of 16 slots filled
Kayla Busselle
Jaxon Withrow
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Kayla Holt (2)
Esther Kopp
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Kim Armstrong (2)
adi barnhart
Heather Emery (2)
Cyrus & Odin Emery

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
11 of 16 slots filled
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Kayla Holt (2)
Esther Kopp
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Kim Armstrong (2)
adi barnhart
03/21/2022 (Mon.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Monday, Mar 21st 4-8th Grades 12:15-1:30 (16)

 
12 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Susie Bell
Julia
Christine Swisher (2)
Dex and Charlotte
Kaathlyn Connor
Erik Connor
Alyise Temores
Anna
Rayna Hess
Carson
Mandee Tatro
Alex Cecil
Ronan Cecil
Kelly Dixon
Gabriel
Isabella Baker
Isabella Baker
03/22/2022 (Tue.) Arete- Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Sculpture - Two PART CLASS Tuesday, March 22 and Tuesday, April 5 TK-3 at 12:15-1:15 (12)

 
11 of 12 slots filled
Sarah Aguilar (2)
Oscar & Ginger
Jaime King
Juliette
Lori Long
Ava
Jeddah Moore
Quinton
Rosie Swafford
Kalea Friant
Tuli
Christy Hodges
Heather Emery (2)
Cyrus & Odin Emery
Alex Cecil
Cole Cecil
Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Tuesday, Mar 22 TK-3 Grades 12:15-1:30 (16)

 
All slots filled
Stephanie Trotter
Zachary Allbright
Zsofi Varga
Amelia Varga
Qing Walberg
Christine Swisher
Georgia
Nicole Jones
Hunter Jones
Alyise Temores (2)
Addie Manny
Leo Carrillo
Fenris Vargas
Rosalie Holland
Laura Becerra
Kayla Holt (2)
Alex Cecil
Lincoln Cecil
Chelsea Beloud
Charlotte
Sabreena Ballinger
Luci
03/23/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Sculpture- Two Part Class, Wed, Mar 23 & Wed, April 6 4-8th 12:15-1:15 (11)

 
All slots filled
Kally Lunde (2)
Blaze and Knight
Stephanie Trotter
William Allbright
Sabreena Ballinger
Olivia Ballinger
Chelsea Beloud
Chloe Beloud
Janene Shrable
LandenShrable
Mackenzie Morgan
Grayson Morgan
Sarah Aguilar
Abraham
Lori Long
Eli
Rosie Swafford
Kelly Dixon
Gabriel
03/24/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Sculpture- Two Part Class, Thur, Mar 24 & Thur, April 7 TK-3rd 12:15-1:15 (12)

 
All slots filled
Sabreena Ballinger (2)
Gavin and Luci Ballinger
Chelsea Beloud
Charlotte Beloud
Amanda Jackson (2)
Wyatt & Walker Jackson
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Talia Sowell (2)
Janene Shrable
KoltenShrable
Si Zxyio
Magnolia Penniman
Zsofi Varga
03/25/2022 (Fri.) Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Earth Day Terrarium Friday, Mar 25th All ages 10:30-11:30 (16)

 
All slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Zsofi Varga
Amelia Varga
Janene Shrable (2)
Landen and Kolten
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Eliza Schissel
Luke Foster
Laura Becerra
Esther Kopp
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Feather Lockhart
Tori Lockhart
adi barnhart
Mackenzie Morgan
Grayson Morgan
Kelly Dixon
Gabriel
Isabella Baker

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
9 of 16 slots filled
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Jason Holt
Esther Kopp
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Christy Hodges
adi barnhart
Mackenzie Morgan
Grayson Morgan
Isabella Baker
03/29/2022 (Tue.) Arete- Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Build and Paint A Bat Box Tuesday, March 29 TK-3 at 12:15-1:15 (12)

 
All slots filled
Samantha Lane
Charlotte Lane
Talia Sowell (2)
Rayna Hess
Dylan
Rosalie Holland
Nicole Jones
Hunter Jones
Jeddah Moore
Quinton
Laura Becerra
Amelia Varga
Kalea Friant
Tuli
Iuna Mestas (2)
Ezana
03/30/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Build and Paint a Bat Box Wednesday, March 30 4-8 12:15-1:15 (12)

 
9 of 12 slots filled
Kally Lunde (2)
Blaze and Knight
Janene Shrable
Landen
Kayla Thompson
Sierra Thompson
Rayna Hess
Carson
Kelly Dixon Dixon
Gabriel
Lora Sutton (2)
Nicholas and Savannah
Isabella Baker
03/31/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15am - 1:15am  

Build and Paint a Bat Box Thursday, March 31 TK-3rd 12:15-1:15 (12)

 
11 of 12 slots filled
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Paightyn Tozier
Danielle Marquez
Haven Ferreira
Megan Clemens (2)
Elijah and Zinnia
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Rosalie Holland
Cody voellinger
Klair Armstrong (2)
Klair and Katelyn
04/01/2022 (Fri.) Arete MPR  9:00am - 10:30am  

Cookie Science, Friday, April 1st All Ages 9-10:30am (16)

 
9 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Talia Sowell (2)
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Cody Voellinger
Isabella Baker
Stephanie Trotter
Zachary Allbright
Arete Room 7  10:30am - 11:45am  

Woodland Animal Forest Shadow Box Friday, Apr 1st All Ages 10:30-11:45 (16)

 
15 of 16 slots filled
Zsofi Varga
Amelia Varga
Talia Sowell (2)
Kayla Thompson
Sierra thompson
Leo Carrillo
Sarah Aguilar (3)
Abraham, Oscar & Ginger
Jaime King
Annabelle
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
9 of 16 slots filled
Leo Carrillo
Talia Sowell (2)
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker
04/04/2022 (Mon.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Monday, April 4th 4-8th Grades 12:15-1:30 (16)

 
11 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Susie Bell
Julia
Christine Swisher (2)
Dex and Charlotte
Kaathlyn Connor
Erik Connor
Alyise Temores
Anna
Rayna Hess
Carson
Mandee Tatro
Alex Cecil
Ronan Cecil
Kelly Dixon
Gabriel
Isabella Baker
04/05/2022 (Tue.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Tuesday, April 5th TK-3 Grades 12:15-1:30 (16)

 
All slots filled
Stephanie Trotter
Zachary Allbright
Zsofi Varga
Amelia Varga
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Jeddah Moore
Quinton Monaghan
Christine Swisher
Georgia
Nicole Jones
Hunter Jones
Alyssa Green
Mason Green
Alyise Temores (2)
Addie Manny
Laura Becerra
Alex Cecil
Lincoln Cecil
Cody voellinger
Fenris Vargas
Heru Bolacito
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler, Loretta Kahler
04/08/2022 (Fri.) Arete MPR  9:00am - 10:30am  

Cookie Science, Friday, April 8th All Ages 9-10:30am (16)

 
10 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Isabella Baker
Lori Long
Ava
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Iuna Mestas (2)
ezana
Lori Long
Eli
Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Easter Garland Friday, Apr 8th All ages 10:30-11:30 (16)

 
13 of 16 slots filled
Kayla Busselle
Jaxon Withrow
Jason Holt
Leo Carrillo
Nicole Jones
Hunter jones
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Laura Becerra
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker
Iuna Mestas
2 (Ezana)
Lori Long
Ava

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
12 of 16 slots filled
Jason Holt
Leo Carrillo
Kayla Busselle
Jaxon Withrow
Nicole Jones
Hunter jones
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Laura Becerra
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker
Iuna Mestas
2 (Ezana)
04/20/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Paper Mache & Paint a Gourd- Two Part Class, Wed, April 20 & Wed, April 27 4-8th 12:15-1:15 (12)

 
6 of 12 slots filled
Kally Lunde (2)
Blaze and Knight
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Kelly Dixon Dixon
Gabriel
Isabella Baker
04/21/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Paper Mache & Paint a Gourd- Two Part Class, Thur, April 21 & Thur, April 28 TK-3rd 12:15-1:15 (18)

 
16 of 18 slots filled
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Paightyn Tozier
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Talia Sowell (2)
Samantha Lane
Martea Flores
Lucca flores
Jason Holt
Jeddah Monaghan
Quinton Monaghan
Iuna Mestas (2)
Ezana
Aida Bolacito
Hero Bolacito
Heather Emery
Cyrus
Heather Emery
Odin
Emily Adams
Abby
04/22/2022 (Fri.) Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Welcome Sign Friday, Apr 22nd All ages 10:30-11:45 (16)

 
13 of 16 slots filled
Mackenzie Morgan
Grayson Morgan
Jason Holt
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Laura Becerra
Kayla Holt (2)
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Lora Sutton
Savannah
Isabella Baker
Zsofi Varga
to go please

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
10 of 16 slots filled
Jason Holt
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Laura Becerra
Kayla Holt (2)
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker
04/25/2022 (Mon.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Monday, April 25th 4-8th Grades 12:15-1:30 (16)

 
12 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Susie Bell
Julia
Christine Swisher (2)
Dex and Charlotte
Kaathlyn Connor
Erik Connor
Kayla Thompson
Sierra thompson
Alyise Temores
Anna
Rayna Hess
Carson
Mandee Tatro
Alex Cecil
Ronan Cecil
Kelly Dixon
Gabriel
Isabella Baker
04/26/2022 (Tue.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Tuesday, April 26th TK-3 Grades 12:15-1:30 (19)

 
All slots filled
Stephanie Trotter
Zachary Allbright
Qing Walberg
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Christine Swisher
Georgia
Samantha Lane
Charlotte Lane
Alyise Temores (2)
Addie Manny
Leo Carrillo
Rayna Hess
Dylan
Rosalie Holland
Jeddah Moore
Quinton
Laura Becerra
Alex Cecil
Lincoln Cecil
ALEXANDRA CECIL
Cole Cecil
Aida Bolacito
Heru Bolacito
Heather Emery (2)
Cyrus and Odin
Talia Sowell (2)
Henry & Jack Sowell
04/29/2022 (Fri.) Arete MPR  9:00am - 10:30am  

Cookie Science, Friday, April 29th All Ages 9-10:30am (16)

 
15 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Mari Abelar
Ryder
Laura Becerra
Kayla Holt (2)
Amanda Jackson (2)
Wyatt & Walker
Isabella Baker
Alyise Temores (2)
Addie & Manny
Lori Long (2)
Ava and Eli
Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Create a Wind Chime Friday, Apr 29th All ages 10:30-11:30 (17)

 
All slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Kayla Thompson
Sierra thompson
Leo Carrillo
Sarah Aguilar (3)
Abraham, Oscar & Ginger
Laura Becerra
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler Loretta Kahler
Eliza Schissel
Luke Foster
Zsofi Varga
to go please
Alyise Temores (2)
Addie & Manny
Lori Long
Ava Long

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
10 of 16 slots filled
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Laura Becerra
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler Loretta Kahler
Isabella Baker
Alyise Temores (2)
Addie & Manny
05/02/2022 (Mon.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Monday, May 2nd 4-8th Grades 12:15-1:30 (16)

 
11 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Susie Bell
Julia
Christine Swisher (2)
Dex and Charlotte
Kaathlyn Connor
Erik Connor
Kayla Thompson
Sierra thompson
Rayna Hess
Carson
Mandee Tatro
Alex Cecil
Ronan Cecil
Kelly Dixon
Gabriel
Isabella Baker
05/03/2022 (Tue.) Arete Room 3  12:15pm - 1:30pm  

STEAM, Tuesday, May 3rd TK-3 Grades 12:15-1:30 (19)

 
All slots filled
Stephanie Trotter
Zachary Allbright
Qing Walberg
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Christine Swisher
Georgia
Zsofi Varga
Amelia Varga
Samantha Lane
Charlotte Lane
Alyssa Green
Mason Green
Leo Carrillo
Rayna Hess
Dylan
Rosalie Holland
Jeddah Monaghan
Quinton Monaghan
Alex Cecil
Lincoln Cecil
Heather Emery (2)
Cyrus and Odin
Talia Sowell (2)
Henry & Jack Sowell
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Ryder Abelar
Ryder
ALEXANDRA CECIL
Cole Cecil
05/04/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15am  

Make a Marionette or Puppet Wednesday, May 4 4-8th 12:15-1:15 (12)

 
4 of 12 slots filled
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Sarah Aguilar
Abraham
Isabella Baker
05/05/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Make a Marionette or Puppet Thursday, May 5 TK-3rd 12:15-1:15 (15)

 
All slots filled
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Megan Clemens (2)
Elijah and Zinnia
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Talia Sowell (2)
Zsofi Varga
Amelia Varga
Samantha Lane
Charlotte Lane
Sarah Aguilar (2)
Oscar & Ginger
Rosalie Holland
Jeddah Monaghan
Quinton Monaghan
Aida Bolacito
Heru Bolacito
Erin Beckham
Jaspar Sansone
05/06/2022 (Fri.) Arete MPR  9:00am - 10:30am  

Cookie Science, Friday, May 6th All Ages 9-10:30am (16)

 
15 of 16 slots filled
Stephanie Trotter (2)
William Allbright and Zachary Allbright
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Laura Becerra
Alyise Temores (3)
Anna Manny Addie
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler Loretta Kahler
Isabella Baker
Lori Long (2)
Ava and Eli
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Mother’s Day Paper Flower Bouquet Friday, May 6th All ages 10:30-11:45 (17)

 
16 of 17 slots filled
Stephanie Trotter (2)
Zachary and William Allbright
Krystal Moyer (2)
Allie & Grady Moyer
Alyise Temores (3)
Anna Addie Manny
Leo Carrillo
Laura Becerra
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler, Loretta Kahler
Zsofi Varga
Lori Long
Ava

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
11 of 16 slots filled
Alyise Temores (3)
Anna Addie Manny
Leo Carrillo
Laura Becerra
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler, Loretta Kahler
05/11/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Embroidery Wednesday, May 11 4-8th 12:15-1:15 (12)

 
3 of 12 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Sabreena Ballinger
Olive Ballinger
Isabella Baker
05/12/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Embroidery Thursday, May 12 TK-3rd 12:15-1:15 (12)

 
10 of 12 slots filled
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Sabreena Ballinger (2)
Gavin and Luci Ballinger
Samantha Lane
Charlotte Lane
Martea Flores
Lucca flores
Jason Holt
Kayla Holt
Emily Adams
Abby
05/13/2022 (Fri.) Arete MPR  9:00am - 10:30am  

Baking Friday, May 13th All Ages 9-10:30am (16)

 
15 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Talia Sowell (2)
Janene Shrable (2)
Landen and Kolten
Mackenzie Morgan
Grayson Morgan
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Leo Carrillo
Mari Abelar
Ryder
Kelly Dixon Dixon
Gabriel
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler, Loretta Kahler
Isabella Baker
Cody voellinger
Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Paint a Birdhouse Friday, May 13th All ages 10:30-11:30 (17)

 
15 of 17 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Kayla Thompson
Sierra thompson
Leo Carrillo
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Stephanie Andersen
Bree /Shay Andersen
Klair Armstrong (2)
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler Loretta Kahler
Amelia Varga
Isabella Baker
Heather Emery
Heather Emery
Odin & Cyrus
Mari Abelar
Ryder Abelar

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
12 of 16 slots filled
Leo Carrillo
Talia Sowell (2)
Rayna Hess (2)
Carson and Dylan
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Kayla Holt (2)
Harvey Kahler Loretta Kahler
Isabella Baker
Stephanie Andersen
Shaylyn Andersen
05/18/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Knit a Scarf Wednesday, May 18 4-8th 12:15-1:15 (12)

 
6 of 12 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Kayla Thompson
Sierra thompson
Sabreena Ballinger
Olivia Ballinger
Aaron Baker
Bella Baker
Isabella Baker
Chelsea Beloud
Chloe
05/19/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Knit a Scarf Thursday, May 19 TK-3rd 12:15-1:15 (12)

 
10 of 12 slots filled
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Samantha Lane
Charlotte Lane
Jason Holt
Kayla Holt (2)
Amelia Varga
Cody voellinger
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Emily Adams
Abby
05/20/2022 (Fri.) Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Slime Making Friday, May 20th All ages 10:30-11:30 (16)

 
All slots filled
Janene Shrable (2)
Landen and Kolten
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Jason Holt
Leo Carrillo
Kayla Busselle
Jaxon Withrow
Sarah Aguilar (3)
Abraham Oscar & Ginger
Laura Becerra
Olivia Rogers
Esther Kopp
Olive Kopp
Stephanie Andersen
Bree/Shay Andersen
Isabella Baker
Zsofi Varga
Ryder Abelar
Ryder

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
11 of 16 slots filled
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Jason Holt
Leo Carrillo
Kayla Busselle
Jaxon Withrow
Laura Becerra
Esther Kopp
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Isabella Baker
Stephanie Andersen
Shaylyn Andersen
Mari Abelar
Ryder
05/25/2022 (Wed.) Arete Room 7  12:15am - 1:15pm  

Still Life Drawing Class Wednesday, May 25 4-8th 12:15-1:15 (12)

 
11 of 12 slots filled
Kally Lunde (2)
Blaze and Knight
Stephanie Trotter
William Allbright
Emili Reynolds
Zya sassman
Kaathlyn Connor (2)
Chiana McCrea and Erik Connor
Rayna Hess
Carson
Mandee Tatro
Aaron Baker
Bella Baker
Christy Hodges
Mackenzie Morgan
Grayson Morgan
05/26/2022 (Thu.) Arete Room 7  12:15pm - 1:15pm  

Still Life Drawing Class Thursday, May 26 TK-3rd12:15-1:15 (14)

 
All slots filled
Jessica Pittaway
Elizabeth Bruce
Qing Walberg
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Talia Sowell (2)
Samantha Lane
Charlotte Lane
Martea Flores
Lucca flores
Rayna Hess
Dylan
Rosalie Holland
Amelia Varga
Jasper Sansone
Jasper Sansone
Aida Bolacito
Heru Bolacito
Carilu Mestas (2)
Iuna, Ezana
05/27/2022 (Fri.) Arete MPR  9:00am - 10:30am  

Baking Friday, May 27th All Ages 9-10:30am (16)

 
15 of 16 slots filled
Stephanie Trotter
William Allbright
Talia Sowell (2)
Mackenzie Morgan
Grayson Morgan
Kaathlyn Connor (2)
Erik Connor and Chiana McCrea
Mari Abelar
Ryder
Laura Becerra
Kayla Holt (2)
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Kelly Dixon Dixon
Gabriel
Isabella Baker
Lori Long (2)
Ava and Eli
Arete Room 7  10:30am - 11:30am  

Summer Journal Friday, May 27th All ages 10:30-11:30 (16)

 
12 of 16 slots filled
Talia Sowell (2)
Kayla Holt (2)
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker
Cody voellinger
Ryder Abelar
Ryder
Eliza Schissel
Luke Foster

Friday Fun Day with Stephanie 11:30-12:30 (16)

 
8 of 16 slots filled
Talia Sowell (2)
Kayla Holt (2)
Stephanie Andersen
Bree Andersen
Klair Armstrong (2)
Isabella Baker
06/06/2022 (Mon.) Arete Field  12:15pm - 1:15pm  

Soccer Fun Monday June 6 4-8th 12:15-1:15 (16)

 
11 of 16 slots filled
Janene Shrable
Landen
Emili Reynolds
Zya sassman
Sarah Aguilar
Abraham
Rosalie Holland
Mandee Tatro
Kelly Dixon Dixon
Gabriel
Lora Sutton
Nicholas
Heru Bolacito
Ezana Mestas
Kaathlyn Connor
Erik Connor (4)
Lori Long
Eli
06/07/2022 (Tue.) Arete Field  12:15pm - 1:15pm  

Soccer Fun Tuesday June 7 TK-3rd 12:15-1:15 (18)

 
All slots filled
Danielle Marquez
Haven Ferreira
Krystal Moyer (2)
Allie & Grady Moyer
Megan Clemens (2)
Elijah and Zinnia
Qing Walberg
Feather Lockhart
Tori Lockhart
Talia Sowell (2)
Janene Shrable
Kolten
Eliza Schissel
Luke Foster
Jeddah Moore
Quinton Monaghan
Zsofi Varga
Amelia Varga
Samantha Lane
Charlotte Lane
Martea Flores
Lucca Flores
Leo Carrillo
Ezana Mestas
Mari Abelar
Ryder Abelar
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
©2022 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |