2019 USA SWIMMING CHAMPIONSHIPS VOLUNTEER SIGN-UP
ALTO SWIM CLUB

2019 USA SWIMMING NATIONALS VOLUNTEER SIGN UP

Greetings, Pacific Swimming Members, Supporters and Volunteers!

Alto Swim Club (ALTO) is honored to be hosting the 2019 Phillips 66 National and Speedo Junior National Swimming Championships this summer. Nationals (July 31-August 4) will host many of the world's top swimmers, including Olympians and USA National team members. Junior Nationals (August 6-10) will host the top 18 & under swimmers in the country. Both meets will be held at the Avery Aquatics Center on Stanford University Campus. 

We invite you to get involved, volunteer, and come watch and attend USA Swimming's fastest competition! We hope to have each volunteer cover three (3) shifts throughout the meets (shifts can be done consecutively, if preferred). Volunteers will receive:

  • A complimentary event t-shirt
  • A complimentary parking pass and access to hospitality during their volunteer shift
  • The opportunity to help support some of the best athletes in the country compete!!

Below are the volunteer opportunities for both events (click on the upper tabs to toggle between  Nationals and Jr. Nationals volunteer slots). You will also find below a link to a description of the various volunteer jobs, a detailed volunteer information and guidelines and a map showing where volunteers are allowed to park.

For questions about volunteering, please contact ALTO Volunteer Coordinators Erin Glanville ([email protected]) or Ruth Locala ([email protected]).

Thank you so much for supporting ALTO, Pacific and USA Swimming!

Location: Avery Aquatic Center, Stanford, CA

Related files:

Created by:   ALTO SWIM CLUB
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy PDT) Available Slot
07/28/2019
(Sun. 8:00am - 8:45pm)

11:30am-4:00pm

Volunteer Check-in

 
Michelle Schneider

11:30am-4:00pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
aeri kim
Katelijn vleugels

11:30am-8:30pm

Registration/Credentials

 
Chair Only Registration/Credentials

11:45am-4:00pm (2)

Hospitality

 
All slots filled
Elizabeth Chien
Helen zhao

3:30pm-8:30pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
DongHo Hong
David Locala

3:45pm-8:30pm (2)

Hospitality

 
All slots filled
ANTHONY GRABOWSKI
Elizabeth Chien

3:45pm-8:45pm

Volunteer Check-in

 
Ying Fong

4:00pm-8:00pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Katelijn Vleugels
07/29/2019
(Mon. 7:15am - 8:45pm)

7:15am-11:30am

Volunteer Check-in

 
Cathie Ni

7:30am-12:00pm (2)

Deck Control/Marshals

 
1 of 2 slots filled
Maryam Picard

7:30am-12:00pm (3)

Registration/Credentials

 
All slots filled
Sasmita Mohapatra
Ken Cantrell
Daniel Teo

7:45am-12:00pm

Hospitality

 
Asad Iqbal

8:00am-12:00pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Alana Achterkirchen

10:00am-3:00pm (2)

Admissions/Heat Sheets Sales

 
All slots filled
Jane Kim
ANTHONY GRABOWSKI

11:30am-4:00pm

Volunteer Check-in

 
Mathias Viollier

11:30 am-4:00 pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Gans Ganapati
Brendon Kim

11:30am-4:00pm (4)

Registration/Credentials

 
All slots filled
Sue Tsang
6502086366
Jacqueline Tabata
Helen Lo
Karrie Stegina

11:45am-4:00pm (2)

Hospitality

 
All slots filled
Clara Stoen
Sasmita Mohapatra

3:30pm-8:30pm (2)

Deck ControlMarshals

 
All slots filled
Gina Hart
Gina first half of shift, Chris second half
Diane Frank Frank

3:30pm-8:30pm (4)

Registration/Credentials

 
3 of 4 slots filled
Lixia Liao
Qian Ma
Alana Achterkirchen

3:45pm-8:30pm (2)

Hospitality

 
All slots filled
Vadim Osipov
ANTHONY GRABOWSKI

3:45pm-8:45pm

Volunteer Check-in

 
Leonid Osipov

4:00pm-8:00pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Katelijn Vleugels
07/30/2019
(Tue. 7:15am - 8:45pm)

7:30am-12:00pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Keiichiro Yoshida
Nao Kaizaki

7:15am-11:30am

Volunteer Check-in

 
Maryam Picard

7:30am-12:00pm (2)

Registration/Credentials

 
All slots filled
Sarah Viollier
Ying Gu

7:45am-12:00pm

Hospitality

 
CINDY IBUYAN

8:00am-12:00pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Alana Achterkirchen

10:00am-3:00pm (2)

Admissions/Heat Sheets Sales

 
All slots filled
Sue Tsang
Jacqueline Tabata

11:30am-4:00pm

Volunteer Check-in

 
Gina Hart

11:30 am-4:00 pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Sharon Svensson
Frances Wong

11:30am-4:00pm (3)

Registration/Credentials

 
All slots filled
Helen Lo
Andrew Chang
Katie Li

11:45am-4:00pm (2)

Hospitality

 
All slots filled
Clara Stoen
Daniel Teo

3:00pm-8:00pm

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
Zoryana Kostikov

3:30pm-8:30pm (2)

Registration/Credentials

 
All slots filled
Alannah Watson
Anna Haw

3:30pm-8:30pm (2)

Deck ControlMarshals

 
All slots filled
Liz Fendorf (2)

3:45pm-8:30pm

Hospitality

 
Diane Frank Frank

3:45pm-8:45pm

Volunteer Check-in

 
Carol Tolstukhin

4:00pm-8:00pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
07/31/2019 (Wed.)

5:30am-11:00am

Volunteer Check-in

 
Audrey Gold

5:45am-8:45am (2)

Deck Control/Marshals

 
1 of 2 slots filled
Wendy Jacobsen

5:45am-10:00am (2)

Hospitality

 
All slots filled
Diane Frank Frank
Alicia Thesing

7:00am-11:00am

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Tina Chen

7:00am-12:00pm (2)

Registration/Credentials

 
All slots filled
Amynah Dhanani
Adriana Villamizar

7:00am-12:00pm (2)

Ushers

 

7:00am-12:00pm (8)

Admissions/Heat Sheet Sales

 
4 of 8 slots filled
Beatrice Tiago
Asad Iqbal
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

8:00am-12:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
All slots filled
Tracie Hawes
Tracie Hawes
Todd Lincoln
Scott Fendorf

8:15am-1:30pm (6)

Deck Control/Marshals

 

8:30am-12:30pm

Media Assistant

 
Jewel Ke

9:45am-2:30pm (3)

Hospitality

 
1 of 3 slots filled
Zheng Chen

10:45am-4:00pm

Volunteer Check-in

 
Paul Burdick

11:30am-3:30pm

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 

11:30am-5:00pm (2)

Registration/Credentials

 

1:00pm-4:30pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Maryam Picard
Sharon Svensson

2:15pm-7:30pm (3)

Hospitality

 
All slots filled
Gus Araya
Beatrice Tiago
YING XIAO

2:30pm-6:30pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 

3:00pm-8:00pm (2)

Ushers

 
All slots filled
Gina Hart (2)
Chris and Gina Hart

3:00pm-8:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 

3:00pm-8:00pm (8)

Admission/Heat Sheets Sales

 
2 of 8 slots filled
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

3:30pm-8:30pm

Media Assistant

 

3:45pm-9:00pm (2)

Kids Fan Club Volunteers

 
All slots filled
Karen Chau (2)
Karen and Ronald Lau

3:45pm-9:00pm (4)

Doping Control Escorts, Male

 
1 of 4 slots filled
Mandar Borkar

3:45pm-9:00pm (5)

Doping Control Escorts, Female

 
1 of 5 slots filled
Alannah Watson

3:45pm-9:15pm

Volunteer Check-in

 
Alina Ho

4:00pm-8:30pm

Ready Room

 
Ken Sutha

4:00pm-8:30pm (3)

Awards/Basket Kids Supervisors

 
All slots filled
Gina Hart
Maya Hart
Gina Hart
Zoe Hart
Zoryana Kostikov

4:15pm-9:00pm (6)

Deck Control/Marshals/Flags

 
1 of 6 slots filled
Steven Ko

4:30pm-9:00pm

Registration/Credentials

 
Wendy Jacobsen
08/01/2019
(Thu. 5:30am - 9:15pm)

5:30am-11:00am

Volunteer Check-in

 

5:45am-8:45am (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Frances Wong
Alicia Thesing

5:45am-10:00am (2)

Hospitality

 
All slots filled
Amynah Dhanani
Lan Wang

7:00am-11:00am

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Tina Chen

7:00am-12:00pm

Registration/Credentials

 
Beatrice Tiago

7:00am-12:00pm (2)

Ushers

 
All slots filled
Diane Frank Frank
CINDY IBUYAN

7:00am-12:00pm (8)

Admissions/Heat Sheet Sales

 
4 of 8 slots filled
Ken Cantrell
Asad Iqbal
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

8:00am-12:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
All slots filled
Tracie Hawes
Tracie Hawes
Kavitha Tupelly
Todd Lincoln

8:15am-1:30pm (6)

Deck Control/Marshals

 
4 of 6 slots filled
Scott Fendorf
Liz Fendorf
Jecson Tello
Aicitel Estrada

8:30am-12:30pm

Media Assistant

 
Jewel Ke

9:45am-2:30pm (3)

Hospitality

 
1 of 3 slots filled
Paul Burdick

10:45am-4:00pm

Volunteer Check-in

 

11:30am-3:30pm

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 

11:30am-5:00pm

Registration/Credentials

 

1:00pm-4:30pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Sharon Svensson
Aline Avzaradel

2:15pm-7:30pm (3)

Hospitality

 
2 of 3 slots filled
Beatrice Tiago
Tigist Belaye

2:30pm-6:30pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 

3:00pm-8:00pm (2)

Ushers

 
1 of 2 slots filled
Eunsun Cha

3:00pm-8:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
2 of 3 slots filled
Yvonne Ho
Myra Finn

3:00pm-8:00pm (8)

Admission/Heat Sheets Sales

 
2 of 8 slots filled
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

3:30pm-8:30pm

Media Assistant

 

3:45pm-9:00pm (2)

Kids Fan Club Volunteers

 
All slots filled
Kristen Telischak
Amanda Packel

3:45pm-9:00pm (5)

Doping Control Escorts, Female

 
1 of 5 slots filled
Alannah Watson

3:45pm-9:00pm (5)

Doping Control Escorts, Male

 

3:45pm-9:15pm

Volunteer Check-in

 
Karen Chau
Karen Chau

4:00pm-8:30pm

Ready Room

 
Mike Skey
Mike or Elizabeth

4:00pm-8:30pm (3)

Awards/Basket Kids Supervisors

 
All slots filled
Gina Hart (2)
Maya & Zoe Hart
YING XIAO

4:15pm-9:00pm (6)

Deck Control/Marshals/Flags

 

4:30pm-9:00pm

Registration/Credentials

 
Karen Chau
Ron Lau
08/02/2019
(Fri. 5:30am - 9:15pm)

5:30am-11:00am

Volunteer Check-in

 

5:45am-8:45am (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Alicia Thesing
Clara Stoen

5:45am-10:00am (2)

Hospitality

 

7:00am-11:00am

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Tina Chen

7:00am-12:00pm (2)

Ushers

 
1 of 2 slots filled
Nick Telischak

7:00am-12:00pm (8)

Admissions/Heat Sheet Sales

 
2 of 8 slots filled
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

7:00am-9:00pm

Registration/Credentials

 
Chair Only Registration/Credentials

8:00am-12:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
All slots filled
Dawn Maxon
Todd Lincoln
Scott Fendorf

8:15am-1:30pm (6)

Deck Control/Marshals

 
5 of 6 slots filled
Jecson Tello
Aicitel Estrada
Pedro Tello
Nikhil Kundu
Theodore Jagodits

8:30am-12:30pm

Media Assistant

 
Jewel Ke

9:45am-2:30pm (3)

Hospitality

 
1 of 3 slots filled
Karrie Stegina

10:45am-4:00pm

Volunteer Check-in

 
Beatrice Tiago

11:30am-3:30pm

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 

1:00pm-4:30pm (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Sharon Svensson
Aline Avzaradel

2:15pm-7:30pm (3)

Hospitality

 
All slots filled
Lily Cheng
YING XIAO
Mike Baird

2:30pm-6:30pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 

3:00pm-8:00pm (2)

Ushers

 
All slots filled
Eunsun Cha
Nikhil Kundu

3:00pm-8:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 

3:00pm-8:00pm (8)

Admission/Heat Sheets Sales

 
3 of 8 slots filled
Alannah Watson
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

3:30pm-8:30pm

Media Assistant

 
Andrew Wrist

3:45pm-9:00pm (2)

Kids Fan Club Volunteers

 
1 of 2 slots filled
Gregory Bailey
Need Skye to also be in Kids Club for this to work out. Sarah said OK.

3:45pm-9:00pm (5)

Doping Control Escorts, Male

 
1 of 5 slots filled
Ken Sutha

3:45pm-9:00pm (5)

Doping Control Escorts, Female

 

3:45pm-9:15pm

Volunteer Check-in

 

4:00pm-8:30pm

Ready Room

 
Mike Skey
Mike or Elizabeth

4:00pm-8:30pm (3)

Awards/Basket Kids Supervisors

 
All slots filled
Karen Chau (2)
Karen and Ron Lau
Mihaela Damian

4:15pm-9:00pm (6)

Deck Control/Marshals/Flags

 
5 of 6 slots filled
Sharon Svensson
Steven Ko
Juan Resendiz
Reggie Acoba
Yasmine Kehnemouyi
08/03/2019
(Sat. 5:30am - 9:15pm)

5:30am-11:00am

Volunteer Check-in

 
Amynah Dhanani

5:45am-8:45am (2)

Deck Control/Marshals

 
1 of 2 slots filled
Peggy Neidig

5:45am-10:00am (2)

Hospitality

 
All slots filled
Dawn Maxon
Henry Wu

7:00am-11:00am

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 

7:00am-12:00pm (2)

Ushers

 

7:00am-12:00pm (8)

Admissions/Heat Sheet Sales

 
6 of 8 slots filled
Earle Peterson
Nancy Wang
Nicole Nopper
Carmen Leung
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

7:00am-9:00pm

Registration/Credentials

 
Chair Only Registration/Credentials

8:00am-12:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
All slots filled
Lisa Chamberlain (2)
Lisa Chamberlain and Kurt Milne
Leon Villegas

8:15am-1:30pm (6)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Dong Ho Hong
Lixia Liao
Qian Ma
Darren Tay
Peggy Neidig
Eddie Chang

8:30am-12:30pm

Media Assistant

 
Ken Sutha

9:45am-2:30pm (4)

Hospitality

 
All slots filled
Jullin Kwok
William (Billy) Garcia
Paul Cousineau
Petra Volna

10:45am-4:00pm

Volunteer Check-in

 
Dirk Harms-Merbitz

11:30am-3:30pm

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
Ken Cantrell

1:00pm-4:30pm (3)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
DongHo Hong
Joanna Liu
Helen zhao

2:15pm-7:30pm (4)

Hospitality

 
All slots filled
Sean Killion
Jullin Kwok
Sabrina Jorgensen
Martin Jorgensen

2:30pm-6:30pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Sharon Svensson

3:00pm-8:00pm (2)

Ushers

 
All slots filled
Tigist Belaye
Reggie Acoba

3:00pm-8:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
All slots filled
Elaheh Salehi
Anna Medoff
Jason Fu

3:00pm-8:00pm (8)

Admission/Heat Sheets Sales

 
5 of 8 slots filled
kristie burns
Reggie Acoba
Frances Kawaguchi
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

3:30pm-8:30pm

Media Assistant

 
Andrew Chang

3:45pm-9:00pm (2)

Kids Fan Club Volunteers

 
All slots filled
Greg Bailey
Need Skye to also be in Kids Club for this to work out. Sarah said OK.
Helen Lo

3:45pm-9:00pm (6)

Doping Control Escorts, Female

 
All slots filled
Peggy Neidig
Meredith Thacker
YING XIAO
Nicole Scotto
Sunaina Hajela
Tanya Chaudhary

3:45pm-9:00pm (6)

Doping Control Escorts, Male

 
All slots filled
Zach Lucina
Matthias Schildwachter
Scott Fendorf
Mike Baird
Joseph Helmers
Dan Fay

3:45pm-9:15pm

Volunteer Check-in

 
Alina Ho

4:00pm-8:30pm

Ready Room

 
Mike Skey
Mike or Elizabeth

4:00pm-8:30pm (4)

Awards/Basket Kids Supervisors

 
All slots filled
Wayman Wong
Elaine Li
Regan Stuart-Killion
Ailian Wang

4:15pm-9:00pm (6)

Deck Control/Marshals/Flags

 
5 of 6 slots filled
Katherine Edmond
David Locala
Peter or Ekaterina Wickersham
Peter
Andrew Wrist
Kumsa Abdi
08/04/2019
(Sun. 5:30am - 9:15pm)

5:30am-11:00am

Volunteer Check-in

 

5:45am-8:45am (2)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Juan Resendiz
Audrey Gold

5:45am-10:00am (2)

Hospitality

 
All slots filled
Mikel Keifer
Max Keifer

7:00am-11:00am

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Peter or Ekaterina Wickersham
Peter

7:00am-12:00pm (2)

Ushers

 
All slots filled
Merri Lopez-Keifer
SK Yong

7:00am-12:00pm (8)

Admissions/Heat Sheet Sales

 
3 of 8 slots filled
lara hoffman
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

7:00am-9:00pm

Registration/Credentials

 
Chair Only Registration/Credentials

8:00am-12:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
All slots filled
Lisa Chamberlain (2)
Lisa Chamberlain and Kurt Milne
Leon Villegas

8:15am-1:30pm (6)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Lixia Liao
Qian Ma
Eddie Chang
Xue Wu
David Locala
Kumsa Abdi

8:30am-12:30pm

Media Assistant

 
Peter or Ekaterina Wickersham
Kata - size small t-shirt

9:45am-2:30pm (3)

Hospitality

 
All slots filled
Zheng Chen
Beatrice Tiago
Tigist Belaye

10:45am-4:00pm

Volunteer Check-in

 
Dirk Harms-Merbitz

11:30am-3:30pm

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
Sharon Svensson

1:00pm-4:30pm (3)

Deck Control/Marshals

 
All slots filled
Aeri Kim
Renee Zhang
Helen zhao

2:15pm-7:30pm (3)

Hospitality

 
1 of 3 slots filled
Helen Zhao

2:30pm-6:30pm

Clerk of Course/Time Trial Assistant

 
Chair Only Clerk of Course/Time trials

3:00pm-8:00pm (2)

Ushers

 
All slots filled
Connie Tong
Eunsun Cha

3:00pm-8:00pm (3)

Meet Operations/Administration (Printing & Runners)

 
2 of 3 slots filled
Elaheh Salehi
Yasmine Kehnemouyi

3:00pm-8:00pm (8)

Admission/Heat Sheets Sales

 
2 of 8 slots filled
Sarah Berry (Coach)
Lucca Martins (Coach)

3:30pm-8:30pm

Media Assistant

 
Jocelyn Chang

3:45pm-9:00pm (2)

Kids Fan Club Volunteers

 
All slots filled
Greg Bailey
Need Skye to also be in Kids Club for this to work out. Sarah said OK.
Kristen Telischak

3:45pm-9:00pm (6)

Doping Control Escorts, Female

 
2 of 6 slots filled
Sunaina Hajela
Tanya Chaudhary

3:45pm-9:00pm (7)

Doping Control Escorts, Male

 
4 of 7 slots filled
Zach Lucina
Scott Fendorf
Joseph Helmers
Matthew Hawes
I might need two shirts 2XL or 3XL, please have both available, if possible. Thank you

3:45pm-9:15pm

Volunteer Check-in

 
Dirk Harms-Merbitz

4:00pm-8:30pm

Ready Room

 
Daniel Fay

4:00pm-8:30pm (3)

Awards/Basket Kids Supervisors

 
All slots filled
Karen Chau (2)
Karen and Ron Lau
YING XIAO

4:15pm-9:00pm (6)

Deck Control/Marshals/Flags

 
All slots filled
James Lik
Berit Schulz
Torsten Schuls
Reggie Acoba
Nikhil Kundu
Nicole Scotto
©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service