Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Holy Trinity Lutheran Worship Assts

October to December Worship Assistants

Below are worship assistant assignments for October to December 2019. They are based on planned absences of which you made the office aware. When you have a change of plans, please try to find your own substitute or swap; let the office know that someone else is working for you.

Welcome to the many new people who have so graciously volunteered their time to expand our roster!

There are sign-ups for the confirmation service on November 3 at 1:30 and the Christmas Eve services. The final Christmas Eve service time is being negotiated; the time listed is only an estimate as the service could go earlier or even later.

Created by:   Holy Trinity
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CDT) Available Slot
10/27/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Brad Schloss
laura jaeger
Jeff

Lector

 
Glenda Sivers

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Sheila Frascht (2)
and Matt

Fellowship Hosts (2)

 
All slots filled
Jake & Kassie Adams (2)

Greeters (2)

 
All slots filled
Suz Schloss (2)
Jackson and Lily

Minister of the Table

 
Kim Behr

Acolyte

 
Chris Anderson
Aidan

Nursery Any Age

 
Angie Rummel
Kassie
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Ben Kinseth
Lori Donahoe

Lector

 
Eric Johnson

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
John Lancaster
Marie Funk

Fellowship Hosts (2)

 
1 of 2 slots filled
Carryn Anderson

Greeters (2)

 
All slots filled
Anne Johnson
Heather Kinseth

Minister of the Table

 
Bill and Vicki Gelhaus

Acolyte

 
Lori Berry
Cale

Nursery Any Age

 
Tracy Pettinger
Sam

Counters (2)

 
All slots filled
Clayton Ludvigson
Jenny Bisgard
11/03/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Kristen Stoll
Clayton Ludvigson

Lector

 
Curt Olthoff

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Glenda Sivers
Sandy Cronbaugh

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Curt Olthoff (2)
and Kay

Minister of the Table

 
Nancy Grove

Acolyte

 
Bob duncan
James

Nursery Any Age

 
Mandy Brumm
Ethan
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Bill Gelhaus
Bill Weedman

Lector

 
Carryn Anderson

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Chad Oldham
Mary Ervin

Greeters (2)

 
All slots filled
Stan VanderLinden
Cindy Vander Linden

Minister of the Table

 
Rachel Manthey

Acolyte

 
Kate O'Connor
Braden

Nursery Any Age

 
Lori Berry
Cale

Counters (2)

 
All slots filled
Stan VanderLinden
Terry Hall
1:30pm  

Ushers (2)

 

Lector

 

Communion Assistants (2)

 

Greeters (2)

 

Minister of the Table

 

Acolyte

 
11/10/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Kristen Stoll
Larry Kudej

Lector

 
Glenda Sivers

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Suz Schloss
Jackson
Mike Andrew

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Clayton Ludvigson (2)
and Lois

Minister of the Table

 
Kim Behr

Acolyte

 
Mandy Brumm
Ethan

Nursery Any Age

 
Suz Schloss
Tate
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Jeff Manthey
Chad Oldham

Lector

 
Lisa Stille

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Lyn Petersen
Cara Oldham

Greeters (2)

 
All slots filled
Rachel Manthey (2)
and Sydney

Minister of the Table

 
Steve Roland
Cindy

Acolyte

 
Bob Dueker
Owen

Nursery Any Age

 
Jenny Bisgard
Boden

Counters (2)

 
All slots filled
Lisa Stille
Gretchen Warkentin
11/17/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Holly Becker
Kent
laura jaeger
Jeff

Lector

 
April Roe
Steve

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Kristen Stoll
Julia
laura jaeger
Beth

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
April Roe (2)
and Steve

Minister of the Table

 
Sandy Cronbaugh

Acolyte

 
Ryan Drapeaux
Owen

Nursery Any Age

 
Jill Schroeder
Chase
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Steve Roland
Lyn Petersen
Brian

Lector

 

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
John Lancaster
Kathy Stickney

Greeters (2)

 
All slots filled
Steve Roland
Cindy
Lyn Petersen
and Dani

Minister of the Table

 
Bill and Vicki Gelhaus

Acolyte

 
Laurel Hibbard
Clara

Nursery Any Age

 
Tracy Pettinger
Sam

Counters (2)

 
All slots filled
Andrea Henson
Bryce
Curt Olthoff
11/24/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Sheila Frascht
Matt
Brad Schloss

Lector

 
Gretchen Warkentin

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Curt Olthoff
Gretchen Warkentin
Jim

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Kristen Stoll
Jill Schroeder

Minister of the Table

 
Nancy Grove

Acolyte

 
Jill Schroeder
Chase

Nursery Any Age

 
Ryan Drapeaux
Owen
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Ben Kinseth
Lori Donahoe

Lector

 
Lyn Petersen

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Marie Funk
Bill Jacobson

Greeters (2)

 
All slots filled
Anne Johnson
Heather Kinseth

Minister of the Table

 
Becky Peterson

Acolyte

 
Lisa Stille
Tessa

Nursery Any Age

 
Bob Dueker
Travis

Counters (2)

 
All slots filled
Cindy Vander Linden
Bill Gelhaus
12/01/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Clayton Ludvigson
Holly Becker
Kent

Lector

 
Suz Schloss
Jackson

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Roger Sivers
Glenda Sivers

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Sandy Cronbaugh
Bill George

Minister of the Table

 
Nancy Grove

Acolyte

 
Deb DuBois
Blake

Nursery Any Age

 
Eric Johnson
Ella
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Bill Gelhaus
Bill Weedman

Lector

 
Phyllis Cabbage

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Chad Oldham
Cara Oldham

Greeters (2)

 
All slots filled
Stan VanderLinden
Cindy Vander Linden

Minister of the Table

 
Linda Westergaard

Acolyte

 
Carryn Anderson
Austin

Nursery Any Age

 
Laurel Hibbard
Clara

Counters (2)

 
All slots filled
Chad Oldham
Eric Johnson
12/08/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Sheila Frascht
Matt
Larry Kudej

Lector

 
Sheila Frascht

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Suz Schloss
Sheila Frascht

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Suz Schloss
Jackson
Holly Becker

Minister of the Table

 
Nancy Grove

Acolyte

 
Angie Rummel
Kassie

Nursery Any Age

 
Angie Rummel
Sadie
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Jeff Manthey
Chad Oldham

Lector

 
Cara Oldham

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Mary Ervin
Bill Jacobson

Greeters (2)

 
All slots filled
Steve Roland (2)

Minister of the Table

 
Steve Roland
Cindy

Acolyte

 
Tammy Grimmm
JJ

Nursery Any Age

 
Lori Berry
Cale

Counters (2)

 
All slots filled
Clayton Ludvigson
Jeff Manthey
12/15/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Kristen Stoll
laura jaeger
Jeff

Lector

 
Andrea Henson
Bryce

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Curt Olthoff
Jack Fratzke

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Suz Schloss
Lily
Justin Collier

Minister of the Table

 
Kim Behr

Acolyte

 
Shalome Tonelli
Haley

Nursery Any Age

 
Jill Schroeder
Gabbie
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Steve Roland
Lyn Petersen
Brian

Lector

 
Stan VanderLinden

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Lyn Petersen
Kathy Stickney

Greeters (2)

 
All slots filled
Jeff Manthey
Rachel Manthey

Minister of the Table

 
Becky Peterson

Acolyte

 
Rachel Manthey
Sydney

Nursery Any Age

 
Tracy Pettinger
Sam

Counters (2)

 
All slots filled
Stan VanderLinden
Terry Hall
12/22/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Brad Schloss
Suz Schloss
Jackson and Tate

Lector

 
Mike Andrew

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Andrea Henson
Bryce
DJ DuBois

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Clayton Ludvigson (2)
and Lois

Minister of the Table

 
Nancy Grove

Acolyte

 
Suz Schloss
Lily

Nursery Any Age

 
Jill Schroeder
Carlie
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Ben Kinseth
Lori Donahoe

Lector

 
Carryn Anderson

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Cara Oldham
Bill Jacobson

Greeters (2)

 
All slots filled
Anne Johnson
Heather Kinseth

Minister of the Table

 
Bill and Vicki Gelhaus

Acolyte

 
Tammy Grimmm
Ellie

Nursery Any Age

 
Jenny Bisgard
Boden

Counters (2)

 
1 of 2 slots filled
Jenny Bisgard
12/24/2019 (Tue.)   3:00pm  

Ushers (2)

 

Lector

 
Noelle Andrew

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Kathy Stickney
Gretchen Warkentin
Jim

Greeters (2)

 
1 of 2 slots filled
Gretchen Warkentin

Minister of the Table

 
Nancy Grove

Acolyte

 
Noelle Andrew
Emily
5:00pm  

Ushers (2)

 

Lector

 

Communion Assistants (2)

 
1 of 2 slots filled
Bill Jacobson

Greeters (2)

 

Minister of the Table

 
Rachel Manthey

Acolyte

 
tentative  8:00pm  

Ushers (2)

 

Lector

 

Communion Assistants (2)

 

Greeters (2)

 

Minister of the Table

 

Acolyte

 

Counters (2)

 
12/29/2019 (Sun.)   8:15am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Holly Becker
Kent
Larry Kudej

Lector

 
Curt Olthoff

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
Kristen Stoll (2)
and Julia

Fellowship Hosts (2)

 

Greeters (2)

 
All slots filled
Curt Olthoff (2)
and Kay

Minister of the Table

 
Sandy Cronbaugh

Acolyte

 
Suz Schloss
Jackson

Nursery Any Age

 
Deb DuBois
Garett
10:45am  

Ushers (2)

 
All slots filled
Lyn Petersen (2)
Brian and Lyn

Lector

 
Lisa Stille

Communion Assistants (2)

 
All slots filled
John Lancaster
Bill Jacobson

Greeters (2)

 
All slots filled
Cindy Vander Linden
Stan VanderLinden

Minister of the Table

 
Steve Roland
Cindy

Acolyte

 
Lori Berry
Cale

Nursery Any Age

 
Bob Dueker
Travis

Counters (2)

 
All slots filled
Andrea Henson
Bryce
Lisa Stille
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service