Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Potomac Valley Swimming

2020 SR/JR Champs- TIMERS ONLY

Timers are assigned to lanes based on entry numbers per session, for both Junior and Senior champs.

 

PLEASE SIGN UP IN ADVANCE, OTHERWISE COACHES WILL BE RESPONSIBLE FOR TIMING UNTIL VOLUNTEERS CAN BE FOUND

Created by:   Karyn McCannon
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EDT) Available Slot
03/06/2020 (Fri.) Junior Champs  8:15am - 12:00pm  

Machine Timer (2)

Lane 4 Junior

 
1 of 2 slots filled
Jennifer Smith
May need to leave tad early; also, am with NCAP/Maryount

RMSC Rockville Timer (2)

Lane 5 Junior

 

NCAP West Timer (2)

Lane 3 Junior

 
All slots filled
Wally Borden
Pamela Forshay

NCAP Burke Timer (2)

Lane 6 Junior

 
All slots filled
Stephen Van Beek
NCAP-Burke
Bill Muras
NCAP-Burke

RMSC MAC Timer (2)

Lane 2 Junior

 
1 of 2 slots filled
Kosta Drakakis

OCCS Timer (2)

Lane 7 Junior

 
1 of 2 slots filled
Gene STAHL
Head Timer - Jr Pool

RMSC GT Timer (2)

Lane 1 Junior

 

AAC Timer (2)

Lane 8 Junior

 

NCAP AU Relief Timer

Junior Champs

 
Robert Burke

NCAP CM Relief Timer

Junior Champs

 
Senior Champs  8:15am - 12:00pm  

Machine Timer (2)

Lane 4 Senior

 
All slots filled
Michelle Roth
Machine
Debbie Bradbard

NCAP CM Timer (2)

Lane 5 Senior

 
All slots filled
Joe Conway
Michael Kopac
Need to leave after men’s fly

NCAP GP Timer (2)

Lane 3 Senior

 
All slots filled
Deidre Duncan
Terry Greenberg
NCAP-GP

NCAP West Timer (2)

Lane 6 Senior

 
All slots filled
Ken Kerrigan
Ken Kerrigan
Carril Bentz

NCAP Burke Timer (2)

Lane 2 Senior

 
All slots filled
Marci Makin
I would like to leave after men’s fly.
Liz Paradise
Zach Paradise

FISH Timer (2)

Lane 7 Senior

 
All slots filled
Anita Cornett
Mami Martin

NCAP AU Timer (2)

Lane 1 Senior

 

OCCS Timer (2)

Lane 8 Senior

 

NCAP Alexandria Relief Timer

Senior Champs

 
Maya LaSida

NCAP Tysons Relief Timer

Senior Champs

 
Teresita Knapp
Finals  5:15pm - 8:30pm  

Finals Timer (18)

 
5 of 18 slots filled
Fia/ Steve Myers (2)
Gp NCAP
Stephen Van Beek
NCAP-Burke
Lisa Davis (Witt)
Mireille Bernal
SNOW
03/07/2020 (Sat.) Junior Champs  8:15am - 12:00pm  

Machine Timer (2)

Lane 5 Junior

 
All slots filled
Peggy Shapiro
Suzanne Whaley

ASA Timer (2)

Lane 4 Junior

 
1 of 2 slots filled
Chad Bowman

NCAP West Timer (2)

Lane 3 Junior

 
All slots filled
Celeste Bateman
NCAP WEST
Diana Dickson

RMSC MLK Timer (2)

Lane 6 Junior

 

RMSC Olney Timer (2)

Lane 2 Junior

 
1 of 2 slots filled
Rosalind Sawadogo

NCAP AU Timer (2)

Lane 7 Junior

 
All slots filled
Yansheng Yu
NCAP-AU
Thomas Friday

NCAP GP Timer (2)

Lane 1 Junior

 
All slots filled
Richard Ford
Chris Cerone

SNOW Timer (2)

Lane 8 Junior

 
All slots filled
Teresa Meike
Mike Coppola

NCAP Burke Relief Timer

Junior Champs

 

NCAP Alexandria Relief Timer

Junior Champs

 
Michael McDonald
Senior Champs  8:15am - 12:00pm  

Machine Timer (2)

Lane 5 Senior

 
All slots filled
Terri Stukus
Aleena Stukus
Vera Brown
Marcus Brown

RMSC MAC Timer (2)

Lane 4 Senior

 

RMSC Rockville Timer (2)

Lane 3 Senior

 
1 of 2 slots filled
Daiyuan Luo

RMSC MLK Timer (2)

Lane 6 Senior

 

SNOW Timer (2)

Lane 2 Senior

 
All slots filled
Christopher Lewis
Lynn Oliver
Need to leave after mens 100 back (before 500s and relays)

AAC Timer (2)

Lane 7 Senior

 

MAKO Timer (2)

Lane 1 Senior

 
All slots filled
Stacey Robinette
Jakob Robinette
Meghan Birkholz
I can time through 100 backstroke.

Highlands Ranch Timer (2)

Lane 8 Senior

 

NCAP West Relief Timer

Senior Champs

 
Ken Kerrigan
Ken Kerrigan

NCAP GP Relief Timer

Senior Champs

 
Pat Laclef
301-938-6549 call/text
Finals  5:15pm - 8:30pm  

Finals Timer (18)

 
5 of 18 slots filled
Melinda Artelli
Simon Todd
Michelle Burke
Pat Laclef
Teresa Burton
03/08/2020 (Sun.) Junior Champs  8:15am - 12:00pm  

Machine Timer (2)

Lane 4 Junior

 
All slots filled
Tove Wainwright
Matt Kiefaber
Machine

NCAP West Timer (2)

Lane 5 Junior

 
1 of 2 slots filled
Becky Shankle

MAKO Timer (2)

Lane 3 Junior

 
All slots filled
Tim Pastva
Dzul Scherber
Split with Tiffany Royce

PM Timer (2)

Lane 6 Junior

 
1 of 2 slots filled
Mike Thomas

DCPR Timer (2)

Lane 2 Junior

 
1 of 2 slots filled
Phillip Robinson

FISH Timer (2)

Lane 7 Junior

 
1 of 2 slots filled
Marissa Regni

SDS Timer (2)

Lane 1 Junior

 

YORK Timer (2)

Lane 8 Junior

 
All slots filled
Alice Mar
Carolyn Kotarski

NCAP North Relief Timer

Junior Champs

 
Lisa Davis (Witt)

NCAP Tysons Relief Timer

Junior Champs

 
Donna Bonfield
Senior Champs  8:15am - 12:00pm  

Machine Timer (2)

Lane 4 Senior

 
1 of 2 slots filled
Nicole Allen

NCAP GP Timer (2)

Lane 5 Senior

 

NCAP West Timer (2)

Lane 3 Senior

 
1 of 2 slots filled
Carril Bentz

NCAP CM Timer (2)

Lane 6 Senior

 
1 of 2 slots filled
Steve Szilagyi
NCAP CM

Highlands Ranch Timer (2)

Lane 2 Senior

 

OCCS Timer (2)

Lane 7 Senior

 
1 of 2 slots filled
Gene STAHL
Head Timer - Jr Pool

MAKO Timer (2)

Lane 1 Senior

 
All slots filled
Meghan Birkholz
Nancy Spence

SNOW Timer (2)

Lane 8 Senior

 
All slots filled
Elena Tulupov
Jan Shen

NCAP AU Relief Timer

Senior Champs

 

NCAP Burke Relief Timer

Senior Champs

 
Finals  5:15pm - 8:30pm  

Finals Timer (18)

 
2 of 18 slots filled
Stephen Van Beek
NCAP-Burke
Lisa Davis (witt)
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2020 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service | Do not sell my info