Regional Science Fest

Austin Energy Regional Science Fest


Thank you for your interest in volunteering with Austin Energy's Regional Science Fest 2020! Please review the available volunteer opportunities and sign-up below. Learn more at www.sciencefest.org.

As the Volunteer Coordinator for this year's event, please don't hesitate to contact me with any questions at [email protected] I will be in touch with all scheduled volunteers in advance of the event.

Thank you and look forward to meeting you soon!

Created by:   Melissa Acosta
 
Already signed up? You can change your sign up.
Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CST) Available Slot
02/19/2020 (Wed.) Palmer Events Center  10:00am - 2:00pm  

Judging Area (12)

LEAD: Ingrid Weigand

 
11 of 12 slots filled
Laura Campos
Bill Herrmann
Priya Subramony
Cheryl Gerard
Donna Misthos
Lea Isgur Isgur
Deanna Gross
Edwin Thomas
Toni West
I will need to leave at noon.
Padma Sarathy
Karina Mendez Perez
1:30pm - 5:30pm  

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
3 of 4 slots filled
Andrea Baker
All Shifts Wednesday thru Saturday.
Derrick Townsend
Susan Kimmel-Lines
Will arrive after 1:30 pm

Registration (18)

LEAD: Jenny DiLeo

 
15 of 18 slots filled
Micki Fields
Kimberly Wilson
Roz Garrett
Karin Matthys
Lloyd Matthys
Becky Strange
Christa Chagra
Kathy Pulido
Pauline Solis
Tina Coronado
Biruk Tessema
Jacqueline Barrera
Katherine Roberson
alex stringer
Chandrea Williams

General Volunteer (22)

 
13 of 22 slots filled
Thomas Sennett Jr
Matt Coldwell
Michael Garrett
Stuart Hampton
John Mandell
I have worked Reg and Disp & Safety in the past.
Jody Zemel
Carolyn Burns
Gail Armstrong
Groce Jason
URSULA MCCLENDON
Donylle Seals
Eduardo Acosta
Stacy McNichol

Display & Safety (10)

LEAD: Tamera Tate

 
5 of 10 slots filled
Jeffrey Sanderson Sanderson
Lorna Smith
luis rivas
Conrad Reinheimer
Luther Payne
5:00pm - 8:00pm  

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
2 of 4 slots filled
Andrea Baker
Cheryl Mele

Registration (15)

LEAD: Jenny DiLeo

 
10 of 15 slots filled
Brianna Villarreal
United Heritage Credit Union
Michael Pasqualone
Marissa Monroy
Chelsea Logoteta
Kenneth Hall
Lindsey Seymour
Lisa Amaro
James Wood
Kristine Walker
If Jenny's in I'm in!
Shawndale Alexander

Display & Safety (10)

LEAD: Tamera Tate

 
4 of 10 slots filled
Lorna Smith
Conrad Reinheimer
Askia Little
Sam Garcia

General Volunteer (20)

 
13 of 20 slots filled
Matt Coldwell
Sue Gall
John Mandell
I have worked Reg and Disp & Safety in the past.
Romir Karri
Angel Martinez
Donylle Seals
Adriana Weiser
Kalissa Tozzi
Open to help in any area.
Sunil Dhagay
Ed Jenkins
Farhana Hossain
Prakruti Gandhi
David Vu
02/20/2020 (Thu.) Palmer Events Center  7:00am - 1:00pm  

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
All slots filled
Andrea Baker
Derrick Townsend
fernando vara
need a 4 x t shirt
Donylle Seals

General Volunteer (16)

 
12 of 16 slots filled
Debra Sue Trinque
Carolyn Burns
Conrad Reinheimer
Jan Duffin
Jonathan Luden
Jacqueline Barrera
Cherilyn Wadley
Sara Sifuentes-Johnson
Maria Markel
Brian Harvey
Jason Horne
Charles Garcia

Judging Area (8)

LEAD: Ingrid Weigand

 
6 of 8 slots filled
Micki Fields
Bill Herrmann
Donna Misthos
Edwin Thomas
I will be looking to help the entire day.
Xiaoyu Hu
I should be able to help all day with a break at noon
Myle Buchanan
I will most likely arrive closer to 8:00 am and can stay pass 1:00 pm if needed.
7:30am - 9:30am  

Display & Safety (3)

 
All slots filled
Jeffrey Sanderson Sanderson
Adebimpe Bello
Chuck Hendry

Hall Monitor (2)

 
1 of 2 slots filled
Tolonda Reed

Registration (3)

 
All slots filled
Jill Faulkner
Kathy Pulido
Shelly Murray
11:30am - 1:30pm  

Display & Safety (3)

 
All slots filled
Cheryl Gerard
Adebimpe Bello
Chuck Hendry

Hall Monitor (2)

 
12:30pm - 4:30pm  

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
All slots filled
Andrea Baker
Paul Strange
Kathy Pulido
Arlene Tanaka

Hall Monitor (2)

 

Judging Area (8)

LEAD: Ingrid Weigand

 
All slots filled
Fang Li
Carrie Fidler
Matilda Sanchez-Vichique
Chandra Perez
Tony Tucker
Shawna Kishpaugh
Patty Mendoza
Cesar Manzanera

General Volunteer (26)

 
23 of 26 slots filled
Kimberly Wilson
Thomas Sennett Jr
Minling Huang
Stuart Hampton
Debra Sue Trinque
Marissa Wilhite
Jody Zemel
Gail Armstrong
URSULA MCCLENDON
Isabelle Baird
Pauline Solis
Tina Coronado
Vernon Berger (2)
Conrad Reinheimer
Paula Pickering
Mary Reep
Lori Rowe
Evan Rowe
Michael MOKARZEL
This time slot overlaps by 1/2 hour for next gig. Is that okay?
Roxana Garcia
Kristen Donner Valentine
Bobby Palmer
4:00pm - 6:30pm  

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
All slots filled
Andrea Baker
Cheryl Mele
Susan Kimmel-Lines
Jennifer Herber
Please note that I may need to escort media outlets if they show up & leave the volunteer assignment momentarily to get them where they need to be.

Hall Monitor (2)

 
1 of 2 slots filled
Monique Benavides

Judging Area (6)

LEAD: Ingrid Weigand

 
3 of 6 slots filled
Donna Misthos
Kathy Pulido
Xiaoyu Hu

General Volunteer (20)

 
4 of 20 slots filled
Michael Pasqualone
luis rivas
Michael MOKARZEL
Jonathan Luden
02/21/2020 (Fri.) Palmer Events Center  10:00am - 2:00pm  

Judging Area (6)

LEAD: Ingrid Weigand

 
All slots filled
TONY MAGANA
Edwin Thomas
Mary Palmer
Toni West
Anthony Skaff
Kathy Pulido
12:30pm - 4:30pm  

Display & Safety (12)

 
11 of 12 slots filled
Jeffrey Sanderson Sanderson
Chadwick Sterling
Christopher Moyer
Lorna Smith
Andrea Perkins
luis rivas
BRIAN JOHNSON
Conrad Reinheimer
Melissa Lewry
Jasmin Sherman
Prasanna Chennupati

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
All slots filled
Adriana Torcat
Andrea Baker
fernando vara
need a 4 x t shirt
Paul Strange

General Volunteer (18)

 
13 of 18 slots filled
Matt Coldwell
Michael Garrett
Stuart Hampton
John Mandell
I have worked Reg and Disp & Safety in the past.
Lea Isgur Isgur
Jody Zemel
Monique Benavides
URSULA MCCLENDON
Paula Pickering
Michelle Fernandes
Jennifer Meekel
Rajnish Singh
Jonathan Luden

Registration (20)

LEAD: Jenny DiLeo

 
12 of 20 slots filled
Roz Garrett
Karin Matthys
Lloyd Matthys
Stuart Reilly
Kim Doyal
Kristin Epp
Jill Faulkner
Aaron Brown
Travis Norton
Jacqueline Barrera
Olivia Zubel
Julie Chandran
4:00pm - 8:00pm  

Display & Safety (12)

 
6 of 12 slots filled
John Blackwell
Cheryl Gerard
Lorna Smith
Toni West
Conrad Reinheimer
Sam Garcia

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
2 of 4 slots filled
Andrea Baker
Susan Kimmel-Lines

General Volunteer (18)

 
6 of 18 slots filled
Ngoc-Minh Bruce
Robin Bruce
Matt Coldwell
John Mandell
I have worked Reg and Disp & Safety in the past.
Sandy Trang
Due to school I will be there at around 5.
Fabiana Holod
Fabiana Holod

Registration (16)

LEAD: Jenny DiLeo

 
3 of 16 slots filled
Kimberly Godoy
Marissa Monroy
Kalissa Tozzi
Unsure if I can work the entire shift, but can help 5-7pm for sure.
02/22/2020 (Sat.) Palmer Events Center  7:00am - 11:00am  

Display & Safety (4)

LEAD: Tamera Tate

 
2 of 4 slots filled
BRIAN JOHNSON
Sam Garcia
7:00am - 11:00am  

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
1 of 4 slots filled
Andrea Baker

Hall Monitor (2)

 
All slots filled
Tolonda L. Reed
Hello, Grateful to be available to work with the staff, children
Advait Walde

Judging Area (8)

LEAD: Ingrid Weigand

 
7 of 8 slots filled
Molly Bauer
Saylor Schreiber
Anuva Fulzele
Nauman Bhatti
For Judging Area
Cassandra Breckenridge
Cheryl Alden
MIchelle Santos

Registration (6)

LEAD: Jenny DiLeo

 
4 of 6 slots filled
Sheryl Saldivar
Advait Walde
Jill Faulkner
Yvonne Lucio

General Volunteer (24)

 
9 of 24 slots filled
Amber Bright
Ryan Baker
Marissa Monroy
Addie Maher (2)
Signing up for myself and Josephine Willman
Haley Dorsey
Jonathan Luden
Deanna Gross (2)
Signing myself and Chance Berman up. Will be there at 8:00am.

Stage Escorts (10)

 
4 of 10 slots filled
Rosa Gonzalez
Previous experience as stage escorts
Tolonda Reed
Eva Gonzalez
Rosa Gonzalez
9:00am - 2:00pm  

Ribbon Sorting (12)

LEAD: Susan Selman (Volunteers may be wrapped up by 1 pm, but plan for 2 pm.)

 
All slots filled
Ariana Olvera (6)
Aditi Chadha
Holly Foster
Stephany Sanchez
SANDI HANKLA
Ariana Olvera (2)
  9:00am - 2:30pm  

Explore Science Day (6)

LEAD: Tina Norwood

 
5 of 6 slots filled
Stephanie Mozley
Angie Gomez
Flor Hernandez
Stacy McNichol
Jess Lee
Palmer Events Center  10:30am - 2:30pm  

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
All slots filled
Andrea Baker
Sudarshini Nagarajan
Shashank Shah
Srushti Nandanwar

Judging Area (8)

LEAD: Ingrid Weigand

 
All slots filled
Minling Hu
Nauman Bhatti
For Judging Area
DHIRAJVISHWA ANBUNATHAN
Samay Juriasingani
Abby Wong (4)
Available to stay thru 12:30 pm

Stage Escorts (10)

 
All slots filled
Cheryl Gerard
Rosa Gonzalez
Previous experience as stage escorts
Tolonda Reed
Jennifer Quarles
Eva Gonzalez
Jonathan Le
Jonathan Le
Jonathan Le
Jonathan Le
Jonathan Le

Hall Monitor (2)

 
All slots filled
Denisse Vargas
Gerald Lewis

General Volunteer (22)

 
21 of 22 slots filled
Amber Bright
Sanjay Balasubramanian
Denisse Vargas
jodi avant
Jonathan Le
Advait Walde
Alan Bao
Chloe Bao
Tom Bao
Jonathan Le
Jonathan Le
Jonathan Le
Jonathan Le
Robert Tejeda
Allison Fang
Sahar Mithani
Mirabelle Long
Abigail Arvisu
Roxana Zaman
Ethan Bao
Renee Bao
2:00pm - 6:00pm  

General Volunteer (12)

 
11 of 12 slots filled
Amber Bright
Sanjay Balasubramanian
Aravindh Diwakar
Denisse Vargas
Saswath Venkatesh
Going to be there and will start shift at 2:45
Advait Walde
Fabians Holod
Xiaoyu Hu
Jonathan Le
BRIAN JOHNSON
Fabiana Holod
Fabiana Holod

Information Booth (4)

LEAD: Leroy Hiller (and Lisa)

 
2 of 4 slots filled
Andrea Baker
Kimberly Godoy

Hall Monitor (2)

 
1 of 2 slots filled
Samay Juriasingani
©2020 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service | Do not sell my info