New Hampton CSD

2019-2020 Work Assignments

Each staff member is required to sign-up and work at least 4 events throughout the school year.  Times listed are the event start times.  Ticket takers should report half an hour before the event start time and clock workers should report 15 minutes before the start time unless given special instructions. 

Created by:   Erica Schmitt
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CDT) Available Slot
08/27/2019 (Tue.) JV/V Volleyball vs. Jesup, Nashua-Plainfield  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Lynette Schwickerath
Kyra Ross

Clock Worker (2)

 
09/03/2019 (Tue.) V. Volleyball vs. MFL Mar Mac/Turkey Valley  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jamie Wickham
Amy Leistikow

Clock Worker

 
Anita Quirk
09/05/2019 (Thu.) JV Volleyball vs. Kee/South Winn.  6:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jamie Wickham
Carolyn Nuss

Clock Worker

 
Kyra Ross
09/06/2019 (Fri.) 9th/10th & V. Football vs. Charles City (Tri-Athlete)  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jamie Wickham
Michelle Good

9th Clock

 
Jason Rude
Jason Rude

Supervision (2)

7:00 - 10:00 p.m.

 
All slots filled
Judy Lechtenberg
Michelle Reicks

V. Chains (4)

 
3 of 4 slots filled
Caleb Ciavarelli
Brian Schmitt
Gene Morgan

Announcer

 
Rick Meisner

V. Clock (2)

 
All slots filled
Eric Olson
Bill Glenn

Ticket Taker (2)

7:00 p.m. - end of game

 
All slots filled
Sara Baltes
Janet Heeren

9th/10th Chains

 

Ticket Taker (2)

Worker at gate entrance making sure spectators have paid admission. 1 worker from 4-7; 1 from 5-8.

 
All slots filled
Missy sinnwell
4-7 p.m.
Amanda Madery
09/07/2019 (Sat.) V. Volleyball TMT (HS gym)  9:00am  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Melissa Nelson
Lorraine Dunagan

Ticket Taker (2)

11:00 a.m. - end of TMT

 
All slots filled
Michelle Good
Cheri Demaray

Clock Worker (2)

 
All slots filled
Jeanette Laures
Anita Quirk

Clock Worker (2)

11:45 a.m. - end of TMT

 
All slots filled
Jeanette Laures
Anita Quirk
09/10/2019 (Tue.) 7th Volleyball vs. Crestwood  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Brittany Knipper
09/12/2019 (Thu.) 7th Volleyball vs. Charles City  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Jamie Wickham
09/14/2019 (Sat.) JV Volleyball TMT  9:00am  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Janet Heeren
Sara Baltes

Ticket Taker (2)

11:00 a.m. - end of TMT

 
All slots filled
Janet Heeren
Sara Baltes

Clock Worker (2)

 
All slots filled
Jeanette Laures
Anita Quirk

Clock Worker (2)

11:45 a.m. - end of TMT

 
All slots filled
Jeanette Laures
Anita Quirk
09/17/2019 (Tue.) 8th Football vs. Charles City  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
8th Volleyball vs. Waukon  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Brittany Knipper
09/20/2019 (Fri.) 9th/10th & V. Football vs. Waverly-Shell Rock  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Missy sinnwell
Michelle Good

9th Clock

 
Jason Rude
Jason Rude

Supervision (2)

7:00 - 10:00 p.m.

 
All slots filled
Diane Ollendieck
Judy Lechtenberg

V. Chains (4)

 
3 of 4 slots filled
Caleb Ciavarelli
Brian Schmitt
Gene Morgan

Announcer

 
Rick Meisner

V. Clock (2)

 
All slots filled
Eric Olson
Bill Glenn

Ticket Taker (2)

7:00 p.m. - end of game

 
All slots filled
Kristie Brincks
Michelle Reicks

9th/10th Chains

 

Ticket Taker (2)

Worker at gate entrance making sure spectators have paid admission. 1 worker from 4-7; 1 from 5-8.

 
All slots filled
Joanne McAvoy
Cheri Demaray
09/24/2019 (Tue.) 7th Football vs. Crestwood  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Mike Kuennen
7th Volleyball vs. Waverly-Shell Rock  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Amanda Rodgers
9/JV/V Volleyball vs. Decorah  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Lynette Schwickerath
Erin Snyder

9th Clock

 
Krissy Anderson

JV/V Clock

 
Krissy Anderson
09/26/2019 (Thu.) 7th/8th Volleyball vs. Oelwein  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Amanda Rodgers
09/27/2019 (Fri.) 9th/10th & V. Football vs. Forest City  4:45pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Missy sinnwell
Michelle Good

9th Clock

 
Jason Rude
Jason Rude

Supervision (2)

7:00 - 10:00 p.m.

 
All slots filled
Tanya Scott
Shelly Reicks

V. Chains (4)

 
3 of 4 slots filled
Caleb Ciavarelli
Brian Schmitt
Gene Morgan

Announcer

 
Rick Meisner

V. Clock (2)

 
All slots filled
Eric Olson
Bill Glenn

Ticket Taker (2)

7:00 p.m. - end of game

 
All slots filled
Stefanie Throndson
Amy Newbrough

9th/10th Chains

 

Ticket Taker (2)

Worker at gate entrance making sure spectators have paid admission. 1 worker from 4-7; 1 from 5-8.

 
All slots filled
Kristie Brincks
Joanne McAvoy
09/30/2019 (Mon.) 7th Volleyball vs. Decorah  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Brittany Knipper
9/JV/V Volleyball vs. Waukon  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Lynette Schwickerath
Morgan Kuennen

9th Clock

 
Krissy Anderson

JV/V Clock

 
Krissy Anderson
10/01/2019 (Tue.) 8th Football vs. Decorah  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
8th Volleyball vs. Crestwood  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Brittany Knipper
10/07/2019 (Mon.) 8th Volleyball vs. Charles City  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Amy Leistikow
10/08/2019 (Tue.) 8th Football vs. Oelwein  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
8th Volleyball vs. W-SR  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Kyra Ross
9/JV/V Volleyball vs. W-SR  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Morgan Kuennen
Lynette Schwickerath

9th Clock

 
Jenna Miller

JV/V Clock

 
Anita Quirk
10/10/2019 (Thu.) 7th Football vs. Waukon  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Mike Kuennen
B/G Cross Country Invitational (NH Golf and Country Club)  4:15pm  

Course Observer (7)

 
All slots filled
Carolyn Nuss
Theresa Knutson
Alisha Andera
Sandra Russ
Kelly Matthews
Tisha Macon
Jenn Gilbert

Course Fox

 
Jim Russ

Course Turtle

 
Jeff Monteith

Chute Helpers (2)

 
All slots filled
Morgan Renfer
Amy Leistikow
10/15/2019 (Tue.) 7th Football vs. Waverly-Shell Rock  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Mike Kuennen
10/18/2019 (Fri.) 9th/10th & V. Football vs. Clear Lake (Senior Parent Night)  4:45pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Missy sinnwell
Amy Newbrough

9th Clock

 
Jason Rude
Jason Rude

Supervision (2)

7:00 - 10:00 p.m.

 
All slots filled
Diane Ollendieck
Joanne McAvoy

V. Chains (4)

 
3 of 4 slots filled
Caleb Ciavarelli
Brian Schmitt
Gene Morgan

Announcer

 
Rick Meisner

V. Clock (2)

 
All slots filled
Eric Olson
Bill Glenn

Ticket Taker (2)

7:00 p.m. - end of game

 
All slots filled
Amy Newbrough
Stefanie Throndson

9th/10th Chains

 

Ticket Taker (2)

Worker at gate entrance making sure spectators have paid admission. 1 worker from 4-7; 1 from 5-8.

 
All slots filled
Michelle Reicks
Ashley Mattke
10/19/2019 (Sat.) V. Conference Volleyball TMT  9:00am  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Janet Heeren
Sara Baltes

Clock Worker (2)

 

Clock Worker

 
11/11/2019 (Mon.) JH Wrestling   4:15pm  

Clock Worker (2)

 
All slots filled
Amanda Rodgers
Kelly Matthews
11/12/2019 (Tue.) 7th Girls' Basketball vs. Waukon  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Abigail Feldman
11/14/2019 (Thu.) 7th Girls' Basketball vs. Oelwein  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Jeff Monteith
11/15/2019 (Fri.) HS Musical (report 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Morgan Kuennen
Jessica Lechtenberg
11/16/2019 (Sat.) HS Musical (report 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Kassie Bercik
Melissa Nelson
11/19/2019 (Tue.) 7th Girls' Basketball vs. W-SR  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Jess Geerts
11/22/2019 (Fri.) 8th Girls' Basketball vs. Decorah  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Mike Kuennen
11/25/2019 (Mon.) 7th Girls' Basketball vs. Sumner-Fredericksburg  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Jess Geerts
11/26/2019 (Tue.) 7th Girls' Basketball vs. Crestwood  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Kim Olson
JH Wrestling   4:15pm  

Clock Worker (2)

 
All slots filled
Dennis Pagel
Amanda Rodgers
JV/V Girls' Basketball vs. MFL Mar Mac  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Erin Snyder
Kyra Ross

JV/V Clock

 
Kristy Manson
12/02/2019 (Mon.) 8th Girls' Basketball vs. Charles City  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Kim Olson
12/03/2019 (Tue.) JH Wrestling   4:15pm  

Clock Worker (2)

 
All slots filled
Kassie Bercik
Jamie Ohrt
12/05/2019 (Thu.) 8th Girls' Basketball vs. Waukon  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Kim Olson
9/JV/V Boys' Basketball vs. Mason City  4:45pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jeannie Pfaffle
Erin Snyder

JV/V Clock

 
Kristy Manson

JV/V Stat Panel

 
12/06/2019 (Fri.) 7th Girls' Basketball vs. Turkey Valley  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Abigail Feldman
JH Wrestling   4:15pm  

Clock Worker (2)

 
All slots filled
Dennis Pagel
Jamie Ohrt
12/09/2019 (Mon.) 7th Girls' Basketball vs. Decorah  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Kim Olson
12/10/2019 (Tue.) JH Wrestling  4:15pm  

Clock Worker (2)

 
1 of 2 slots filled
Jamie Ohrt
9/JV/V Boys' Basketball vs. Charles City  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Joanne McAvoy
Tisha Macon

JV/V Clock

 
Maggie Konecne
Maggie Konecne
12/12/2019 (Thu.) 8th Girls' Basketball vs. W-SR  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Abigail Feldman
12/14/2019 (Sat.) JV/V Boys' Basketball vs. North Fayette Valley  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Tisha Macon
Jill Cantu

JV/V Clock

 
12/16/2019 (Mon.) HS Winter Music Festival (report 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jenny Adam
Morgan Kuennen
12/17/2019 (Tue.) 9th Girls' and Boys' Basketball vs. W-SR  4:00pm  

Clock Worker

 
Kristy Manson

Ticket Taker

 
Melissa Nelson
JV Boys & Girls and Varsity Girls & Boys Basketball vs. W-SR  4:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jeannie Pfaffle
Erin Snyder

Clock Worker (2)

 
12/20/2019 (Fri.) 9/JV/V Girls' Basketball vs. Decorah  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jenn Gilbert
Jessica Heying

JV/V Clock

 
Maggie Konecne
Maggie Konecne

JV/V Stat Panel

 
01/09/2020 (Thu.) JV/V Wrestling vs. W-SR  6:15pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jessica Heying
Melissa Nelson

Clock Worker (2)

 
1 of 2 slots filled
Dennis Pagel

Track Wrestling (2)

 
All slots filled
Kassie Bercik
Dennis Pagel
01/10/2020 (Fri.) 9/JV/V Boys' Basketball vs. Oelwein  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jenn Gilbert
Jessica Heying

9th Clock

 
Kristy Manson

JV/V Clock

 

JV/V Stat Panel

 
01/13/2020 (Mon.) 7th Boys' Basketball vs. Charles City  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Jessica Geerts
01/16/2020 (Thu.) 8th Boys' Basketball vs. Waukon  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Jeff Monteith
Jeff Monteith
JV/V Wrestling vs. Waukon  6:15pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jessica Heying
Jill Cantu

Clock Worker (2)

 

Track Wrestling (2)

 
1 of 2 slots filled
Kassie Bercik
01/17/2020 (Fri.) 9/JV/V Girls' Basketball vs. Waukon  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Carolyn Nuss
Jenn Gilbert

9th Clock

 
Steve Pfaffle

JV/V Clock

 
Scott Frerichs

JV/V Stat Panel

 
01/21/2020 (Tue.) 8th Boys' Basketball vs. Charles City  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Dennis Pagel
9/JV/V Boys' Basketball vs. Crestwood   5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Alisha Andera
Jeannie Pfaffle

9th Clock

 
Scott Frerichs

JV/V Clock

 
Maggie Konecne
Maggie Konecne

JV/V Stat Panel

 
01/23/2020 (Thu.) 8th Boys' Basketball vs. Oelwein  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
JEff Monteith
01/27/2020 (Mon.) 7th Boys' Basketball vs. Sumner-Fredericksburg  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Dennis Pagel
01/28/2020 (Tue.) 8th Boys' Basketball vs. Decorah  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
01/30/2020 (Thu.) 7th Boys' Basketball vs. Crestwood  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Abigail Feldman
01/31/2020 (Fri.) 9/JV/V Boys' Basketball vs. Decorah  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Kelly Matthews
Cheri Demaray

9th Clock

 
Scott Frerichs

JV/V Clock

 
Maggie Konecne
Maggie Konecne

JV/V Stat Panel

 
02/04/2020 (Tue.) 7th Boys' Basketball vs. Waverly-Shell Rock  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Steve Pfaffle
02/06/2020 (Thu.) 8th Boys' Basketball vs. Crestwood  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
02/11/2020 (Tue.) 8th Boys' Basketball vs. Waverly-Shell Rock  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Jessica Geerts
9/JV/V Girls' Basketball vs. Crestwood  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Carolyn Nuss
Jeannie Pfaffle

9th Clock

 
Scott Frerichs

JV/V Clock

 

JV/V Stat Panel

 
02/13/2020 (Thu.) 7th Boys' Basketball vs. Waukon  4:15pm  

Clock Worker

Report time is 4:00 p.m.

 
Steve Pfaffle
02/14/2020 (Fri.) 9/JV/V Boys' Basketball vs. Waukon  5:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Tisha Macon
Kelly Matthews

9th Clock

 
Steve Pfaffle

JV/V Clock

 
Scott Frerichs

JV/V Stat Panel

 
03/09/2020 (Mon.) Parade of Bands (report time 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jill Cantu
Kayla Reetz
03/21/2020 (Sat.) Dance Showcase in the HS gym  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Amber Junk
Jessica Lechtenberg
03/26/2020 (Thu.) MS Musical (report time 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jenny Adam
Justin Adam

Gym Supervision

 
Amber Junk
03/27/2020 (Fri.) MS Musical (report time 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jenny Adam
Justin Adam

Gym Supervision

 
Amber Junk
04/06/2020 (Mon.) HS Variety Show (report time 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Jenny Adam
Theresa Knutson
04/16/2020 (Thu.) Coed Varsity Track Invitational (report time - 4:00 p.m.)  4:30pm  

Event Worker (5)

 
4 of 5 slots filled
Morgan Renfer
Ashley Mattke
Amanda Madery
Jamie Ohrt
04/17/2020 (Fri.) HS Spring Play (report time 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Justin Adam
Stefanie Throndson
04/18/2020 (Sat.) HS Spring Play (report time 6:00 p.m.)  7:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Stefanie Throndson
Amber Junk
04/20/2020 (Mon.) Girls' Varsity Track Invitational (report time - 4:30 p.m.)   5:00pm  

Event Worker (5)

 
All slots filled
Morgan Renfer
Carolin Remmen
Ashley Mattke
Amanda Madery
Cheri Demaray
04/21/2020 (Tue.) JH Boys' Track  4:15pm  

Event Worker (16)

 
All slots filled
Ashley Shipp
Karen Kayser-Kemp
MICHELLE HOY
Matt Paulus
Long Jump
Theresa Knutson
Chris Paulus
Long Jump
Alisha Andera
Joyce Mueterthies
Shelby Egemo
Jenna Miller
Miranda Eichenberger
Jessica Lechtenberg
Tanya Scott
Carolin Remmen
Tiffany Bredman
Ashley Mattke
04/27/2020 (Mon.) JH Boys' Track  4:15pm  

Event Worker (16)

 
All slots filled
Ashley Shipp
Karen Kayser-Kemp
MICHELLE HOY
Matt Paulus
Long Jump
Theresa Knutson
Chris Paulus
Long Jump
Alisha Andera
Joyce Mueterthies
Shelby Egemo
Miranda Eichenberger
Jessica Lechtenberg
Sandra Russ
Jim Russ
Shot Put
Tanya Scott
Carolin Remmen
Tiffany Bredman
04/30/2020 (Thu.) JH Girls' Track  4:15pm  

Event Worker (16)

 
All slots filled
Justin Adam
Discus, long jump, high jump
Ashley Shipp
Karen Kayser-Kemp
MICHELLE HOY
Matt Paulus
Long Jump
Chris Paulus
Long Jump
Alisha Andera
Joyce Mueterthies
Sand Russ
Shelby Egemo
Jenna Miller
Jill Cantu
Jim Russ Russ
Shot Put
Miranda Eichenberger
Judy Lechtenberg
Tanya Scott
05/03/2020 (Sun.) Coffee House Concert (report time 1:00 p.m.)  2:00pm  

Ticket Taker (2)

 
All slots filled
Kayla Reetz
Amy Leistikow
05/04/2020 (Mon.) Boys' Varsity Track Invitational (report time - 4:30 p.m.)  5:00pm  

Event Worker (5)

 
4 of 5 slots filled
Morgan Renfer
Jim Russ Russ
Tiffany Bredman
Kristie Brincks
05/12/2020 (Tue.) JH Girls' Track  4:15pm  

Event Worker (16)

 
15 of 16 slots filled
Ashley Shipp
Karen Kayser-Kemp
MICHELLE HOY
Matt Paulus
Long Jump
Chris Paulus
Long Jump
Shelby Egemo
Jenna Miller
Sandra Russ
Joyce Mueterthies
Miranda Eichenberger
Kristie Brincks
Tiffany Bredman
Carolin Remmen
Judy Lechtenberg
Amanda Madery


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service