AWT Volunteers

2019 AWT RoboBots Competition!

Hello Everyone! It is that time of year again! AWT needs your help to make this the best RoboBots event yet! We have sorted volunteering opportunities into categories based on the volunteering position and time commitment. Please sign-up for as many volunteering shifts as you'd like!

General Event Details:

Date/Time: Safety Day--Friday, April 26th, 2019

Date/Time: Competition Day--Saturday, April 27th, 2019

Location: Lakeland Community College (7700 Clocktower Dr, Kirtland, OH 44094-5198 ) Auxiliary Gymanisum Building Y

Parking & Admission: Free

***Volunteer background checks are required for the National Robotics League, please complete your background check using this linkhttps://secure.safesthires.com/applicant.php?pid=4912&u=7479  any fee for background checks should be covered by the National Robotics League***

 

If you have any comments, concerns, or questions, please feel free to reach out to our Engagement Manager Juliana Kosik at [email protected] Thank you for your willingness to help! 

 

Location: Lakeland Community College (Auxiliary Gym, Bldg Y)

Created by:   Alice Cable
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot Date (mm/dd/yyyy) Time (EDT)

Cage Set-up

Help set-up the RoboBots and JuniorBots competition cages

04/24/2019 (Wed)
9:00am - 12:00pm (11)  
All slots filled
Evan Hubard
Eddie Kunas
Sub Mesterhazy
Brian Sanders
Chad Sanders
Habco Tool Employee (2)
Matt Turner
Mike Mele
Derek Woods
Cleveland State University
Scott Rebec

Team Check-in Table for Safety Day

Welcome and direct teams to their scheduled events: safety check, interviews, etc.

04/26/2019 (Fri)
8:30am - 10:00am (2)  
10:00am - 12:00pm (2)  
12:00pm - 2:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Scott Cole

Robot Safety Inspector

Inspect robots for safety

04/26/2019 (Fri)
8:00am - 2:00pm (2)  
All slots filled
Scott Cole
Safety Team

Announcer

Make safety, team, and competition announcements throughout the competition

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm   
Andrew Grover

Greeter & Programs

Welcome guests to the competition and pass out programs

04/27/2019 (Sat)
7:00am - 8:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Kristin Conteen
Component Repair Technologies
8:30am - 10:00am (2)  
All slots filled
Kristin Conteen
Component Repair Technologies
Chris Winters
Clear Process Solutions
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Linda Dyczkiewycz
Chris Winters
Clear Process Solutions
11:30am - 1:00pm (2)  
1:00pm - 2:30pm (2)  
2:30pm - 4:00pm (2)  

Team Check-in Table

Welcome and provide teams with their schedule for the day

04/27/2019 (Sat)
8:30am - 10:00am (2)  
All slots filled
Ken Kinder
Star Precision
Andy Hopper
Chase Bank
10:00am - 11:30am (2)  
11:30am - 1:00pm (2)  
1:00pm - 2:30pm (2)  
2:30pm - 4:00pm (2)  

Junior Bots Repair Pit Monitor

Monitor the Junior Bots pit area in case teams need assistance, help runners alert teams when they are on deck so they can make their way to the cage.

04/27/2019 (Sat)
8:30am - 10:00am (2)  
All slots filled
Chase Petti
Cheyanne Schliskey
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Cheyanne Schliskey
Chase Petti
11:30am - 1:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Chase Petti
1:00pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Chase Petti
2:30pm - 4:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Chase Petti

RoboBots Pit Repair Monitor

Monitor the RoboBots pit area in case teams need assistance and help the RoboBot runner know which teams are on-deck so that they can make their way to the cage

04/27/2019 (Sat)
7:00am - 8:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Scott Rebec
8:30am - 10:00am (2)  
1 of 2 slots filled
Scott Rebec
10:00am - 11:30am (2)  
1 of 2 slots filled
Scott Rebec
11:30am - 1:00pm (2)  
All slots filled
Scott Rebec
Alex Fonda
DataServ
1:00pm - 2:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Scott Rebec
2:30pm - 4:00pm (2)  
1 of 2 slots filled
Scott Rebec

JuniorBots Runner

Find and ensure that teams know the competition schedule

04/27/2019 (Sat)
7:00am - 8:30am (2)  
All slots filled
Shannon Ranta
Sara Spence
8:30am - 10:00am (2)  
All slots filled
Shannon Ranta
Sara Spence
10:00am - 11:30am (2)  
All slots filled
Shannon Ranta
Sara Spence
11:30am - 1:00pm (2)  
All slots filled
Shannon Ranta
Sara Spence
1:00pm - 2:30pm (2)  
All slots filled
Shannon Ranta
Sara Spence
2:30pm - 4:00pm (2)  
All slots filled
Shannon Ranta
Sara Spence

RoboBots Runner

Find and ensure that teams know the competition schedule

04/27/2019 (Sat)
7:00am - 8:30am   
8:30am - 10:00am   
Kirk Stonebrook
Kirk/KJ Fasteners
10:00am - 11:30am   
Kirk Stonebrook
Kirk/KJ Fasteners
11:30am - 1:00pm   
1:00pm - 2:30pm   
2:30pm - 4:00pm   

JuniorBots Combat Judge

Judge the combat portion of the Middle School or JuniorBots Competition

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm (4)  
3 of 4 slots filled
Bradley Gartner
Chris Orlando
Kristin Darby

RoboBots Combat Judge

Judge the combat portion of the High School or RoboBots Competition

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm (4)  
All slots filled
Jim Richards
James Brickell
Shayne Miller
Steven Gutierrez

RoboBots Documentation/Interview Judge

***Must be available both Friday, April 26th and Saturday, April 27th for Judging*** Judge the documentation and interview portion of the High School or RoboBots competition

04/26/2019 (Fri)
8:00am - 2:00pm (7)  
All slots filled
Jim Richards
Shayne Miller
Dave Cowen
Carol Fleck
Tamee Tucker
Jay McDonald
Jace Ewais
04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm (7)  
All slots filled
Tamee Tucker
Carol Fleck
Jim Richards
Dave Cowen
Jay McDonald
Shayne Miller
Jace Ewais

JuniorBots Referee

Ref. the junior high school battle competitions

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm (2)  
1 of 2 slots filled
Andrew Banker

RoboBots Referee

Ref. the high school battle competitions

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm (2)  
All slots filled
John Corrigan
Ed Kunas

Bracket Coordinator

Coordinate competition brackets

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm   
Matt Turner

Cage Sweeper

Clean out/sweep cage in between all battles for RoboBots & JuniorBots

04/27/2019 (Sat)
8:30am - 10:00am (3)  
All slots filled
Andrey Yushchishin
CSU IEEE
Mitchell
Colin
10:00am - 11:30am (3)  
All slots filled
Andrey Yushchishin
CSU IEEE
Mitchell
Colin
11:30am - 1:00pm (3)  
All slots filled
Andrey Yushchishin
CSU IEEE
Mitchell
Colin
1:00pm - 2:30pm (3)  
All slots filled
Andrey Yushchishin
CSU IEEE
Mitchell
Colin
2:30pm - 4:00pm (3)  
All slots filled
Andrey Yushchishin
CSU IEEE
Mitchell
Colin

Crowd Control

Stand near the bleachers and make sure that people do not stop and block the audience watching the battles

04/27/2019 (Sat)
11:30am - 1:00pm (2)  

Floater

Duties as assigned

04/27/2019 (Sat)
7:00am - 8:30am   
Gary Zagar
8:30am - 10:00am   
Gary Zagar
10:00am - 11:30am   
Gary Zagar
11:30am - 1:00pm   
Gary Zagar
1:00pm - 2:30pm   
Gary Zagar

Safety Team

Safety team

04/27/2019 (Sat)
7:30am - 11:30am (5)  
All slots filled
Scott Cole
Safety Team (4)
11:30am - 4:30pm (5)  
All slots filled
Scott Cole
Safety Team (4)

Social Media Guru

Take pictures and share, Tweet, like, and promote the RoboBot action on our AWT social media pages

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm (2)  
All slots filled
Emily Sustar
Marina Malenic
Star Precision/Alloy Bellows

Team/Break Room Monitor

Check that the person is wearing a wristband and ID badge, before they enter the breakroom. Then hole punch the band or ID badge - only one lunch per person.

04/27/2019 (Sat)
8:30am - 10:00am (2)  
10:00am - 11:30am (2)  
11:30am - 1:00pm (2)  
1:00pm - 2:30pm (2)  
2:30pm - 4:00pm (2)  

Timekeeper

Keep time throughout the competition

04/27/2019 (Sat)
8:00am - 4:30pm   
Sub Mesterhazy

Tear-Down Cages

We need to tear-down the cages at Lakeland, load the pieces into trucks, and set them up in Fredon

04/29/2019 (Mon)
9:00am - 11:00am (11)  
10 of 11 slots filled
Evan Hubard
Eddie Kunas
Sub Mesterhazy
Brian Sanders
Chad Sanders
Habco Tool Employee (2)
Matt Turner
Mike Mele
Scott Rebec

Junior Safety Inspection

Must have some engineering background

04/29/2019 (Mon)
9:00am - 11:00am (2)  


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home