Troop 69 - MBC 8/10/19

Merit Badge Clinic ... Water Sports and More!

We are pleased to announce our first Fall Merit Badge Clinic for Troop 69 - FREE to all our scouts!!!

When:  August 10, 2019 Saturday
Direction: http://www.afumc.org/about/maps-directions/
Time: 8:30 am to 4:00 pm (or whenever 2nd class is finished)

We will have an option to buy lunch for $10 or less (or you can bring from home.) Details coming soon.

  • Due to some uncertainties of space availability, we are asking that each scout participating in the afternoon to signup for a 1st choice and a 2nd choice in the event we need to make class sizes smaller to fit the space we have available.
  • The email used on the Signup Genius is the primary email for communication.  However, we will also be asking for the Scout’s personal email to be used as communication for the requirements and any follow-up status necessary.  These are the only emails we will use for communication. 

Registration for Morning Water MBs:

  1. Select the same activity as you will be selecting for the August Campout. 
  2. First Year Scouts: Fishing, Canoeing, and Kayaking
  3. All other Scouts:
    • Fishing by Hunt Purdy,
    • Canoeing by Bobby Singleton,
    • Kayaking by Bruce Chaplin,
    • Water Sports by Doug Johnson, or
    • Motorboating by Doug Butler: Must be 14 years and older.
  4. You will work further on the badge during the Water Weekend Campout on August 16th-18th.

Registration for Afternoon MBs:

  1. Please signup for a first and second choice of Merit Badge courses you are interested in. 
  2. Classes will be on a first come first serve basis based upon registration time.
  3. Focus on Elective MBs with our only Eagle Required MB offerings are Emergency Preparedness and Citizenship in the World. 
  4. Offerings
    • American Heritage by Chris Glass
    • Dentistry by Pushpa Sundareswaran
    • Electricity by Mike Wade
    • Energy by Shaun Hunter
    • Fire Safety by AFD (Alpharetta Fire Department) / Mike Wade signoff
    • Game Design by Jason Gonding / John Hackett
    • Home Repairs by Bobby Singleton
    • Programming by Babu Krishnarao
    • Citizenship in the World** by Mark Dunlap
    • Emergency Preparedness** by Captain Joe Popadics, Emrg. Mgmt Accr. Mgr / Chris Glass signoff

“To Do’s” for the Clinic

  1. Wear Class A, bring Scout Book, and Bluecard if you have already picked it up.
  2. Sign-in desk will be located at the front of the MYC.
  3. * Home Repairs will be outside.  Dress appropriately for Home Repairs (Class A not required).
  4. Classes will start promptly at 8:30 am and 12:00 pm – please be on time.
  5. Please bring a water bottle and snacks. 
  6. Lunch at 11:30 (signup if you plan to purchase lunch, details TBD)
  7. Please bring paper and 1-2 writing pens/pencils.
  8. PDFs of the  Worksheets per class are available at https://meritbadge.org/wiki/index.php/Scouts_BSA_Portal.  Please print these, review them, and bring to class.

All sessions are on a first come, first served basis.

Deadline to sign up is Sunday - August 4th.

Those shown in ** are Eagle-required merit badges

Please reach out to Kathy Peters at [email protected] or Ginger Hackett at [email protected] with any questions or comments.

Note: Ginger will have limited access to email from 7/24-8/4.

Date: 08/10/2019 (Sat.)
Time: 8:30am - 4:00pm EDT

Date: 08/10/2019 (Sat.)

Created by:   Ginger Hackett
 
Already signed up? You can change your sign up.

Location Time (EDT) MB Offered
Water Merit Badges - Please PICK ONLY ONE  8:30am - 11:30am  

Fishing

by Hunt Purdy

 
7 slots filled - more available
Vikram Anand
Ronak Nambiar
Kenny Tsao
Courtney Davis
Jaelen Williams
Praveen Rangarajan
Dexter Tiggs
Colby Pepperman

Canoeing

by Bobby Singleton

 
8 slots filled - more available
Taylor Butler
Hunter Birdwell
Joey Lenox
Tyler Peters
Michael Brandt
Calvin Mattox
Trey Donovan
Andrew Garcia

Kayaking

by Bruce Chaplin

 
14 slots filled - more available
Jay Hackett
Nicholas Kelly
Kenny Withers
Kaidon Morgan
Pranshu Sharma
Jeevan Thomas
Eli Reed
Diego Cuevas
Cooper Van Wingerden
Hunter Davis
Hudson Hennig
Zach Johnson
Nathan Kersey
Erin Stolle

Water Sports (30)

by Doug Johnson

 
5 of 30 slots filled
Logan Rush
Conner Kelly
Carter Birdwell
Luke Netto
Noah Singleton

Motorboating (30)

by Doug Butler

 
3 of 30 slots filled
Clayton Butler
Camilo Forcucci
Camilo Forcucci
Jack Chaplin
LUNCH - cost TBD ($5-$10)  11:30am - 12:00pm  

Turkey Sandwich Lunch

 
11 slots filled - more available
Conner Kelly
Nicholas Kelly
Joey Lenox
Eli Reed
Cooper Van Wingerden
Dexter Tiggs
Nathan Kersey
Erin Stolle
Kathy Peters
Jack Chaplin
Colby Pepperman

Ham Sandwich Lunch

 
7 slots filled - more available
Kenny Withers
Carter Birdwell
Jay Hackett
Hunter Birdwell
Tyler Peters
Taylor Butler
Camilo Forcucci
Camilo Forcucci

Roast Beef Sandwich Lunch

 
10 slots filled - more available
Scott Kelly
Doug Butler
Adult
Kenny Tsao
Kaidon Morgan
Hunter Davis
Luke Netto
Noah Singleton
John Hackett
Jason Gonding
Ginger Hackett

Veggie Sandwich NO Cheese

 

Veggie Sandwich with Cheese

 
2 slots filled - more available
Vikram Anand
Bruce Chaplin

Scout will Bring Lunch

 
6 slots filled - more available
Trey Donovan
Calvin Mattox
Andrew Garcia
Michael Brandt
Pranshu Sharma
Praveen Rangarajan

No Lunch Required

 
3 slots filled - more available
Andrew Hutcheson
Arlo Perkins-Hernandez
Nick Sparkes
Afternoon MBs - 1st Choice  12:00pm - 4:00pm  

American Heritage (12)

by Chris Glass

 

Dentistry (12)

by Pushpa Sundareswaran

 

Electricity (12)

by Mike Wade

 
1 of 12 slots filled
Conner Kelly

Energy (12)

by Shaun Hunter

 

Fire Safety by AFD (20)

by AFD (Alpharetta Fire Department) / Mike Wade signoff

 
5 of 20 slots filled
Logan Rush
Praveen Rangarajan
Dexter Tiggs
Taylor Butler
Noah Singleton

Game Design (12)

by Jason Gonding / John Hackett

 
8 of 12 slots filled
Jay Hackett
Ronak Nambiar
Courtney Davis
Jaelen Williams
Ian Hirsch
Andrew Hutcheson
Dexter Tiggs
Arlo Perkins-Hernandez
Zach Johnson

Home Repairs (6)

by Bobby Singleton

 
2 of 6 slots filled
Nicholas Kelly
Colby Pepperman

Programming (8)

by Babu Krishnarao

 
3 of 8 slots filled
Carter Birdwell
Tyler Peters
Yushus Komarlu

Citizenship in the World** (14)

by Mark Dunlap

 
13 of 14 slots filled
Vikram Anand
Joey Lenox
Jeevan Thomas
Eli Reed
Diego Cuevas
Nick Sparkes
Damodar Ezhilmuthu
Luke Netto
Camilo Forcucci
Camilo Forcucci
Eli Haverdink
Erin Stolle
Ryan Grissom Grissom
Jack Chaplin

Emergency Preparedness** (14)

by Joe Popadics, Emrg. Mgmt Accr. Mgr / Chris Glass signoff

 
13 of 14 slots filled
Kadyn Wuest
Kenny Withers
Kaidon Morgan
Hunter Birdwell
Kenny Tsao
Saurab Rao
Calvin Mattox
Andrew Garcia
Michael Brandt
Cooper Van Wingerden
Pranshu Sharma
Nathan Kersey
Jesse Anderson
Afternoon MBs - 2nd Choice  12:05pm - 4:00pm  

American Heritage (12)

by Chris Glass

 
1 of 12 slots filled
Erin Stolle

Dentistry (12)

by Pushpa Sundareswaran

 
1 of 12 slots filled
Vikram Anand

Electricity (12)

by Mike Wade

 
5 of 12 slots filled
Logan Rush
Nicholas Kelly
Joey Lenox
Taylor Butler
Arlo Perkins-Hernandez

Energy (12)

by Shaun Hunter

 

Fire Safety by AFD (20)

by AFD (Alpharetta Fire Department) / Mike Wade signoff

 
7 of 20 slots filled
Conner Kelly
Kenny Withers
Kaidon Morgan
Ronak Nambiar
Carter Birdwell
Jay Hackett
Nathan Kersey

Game Design (12)

by Jason Gonding / John Hackett

 
2 of 12 slots filled
Tyler Peters
Noah Singleton

Home Repairs (6)

by Bobby Singleton

 
1 of 6 slots filled
Ian Hirsch

Programming (8)

by Babu Krishnarao

 
1 of 8 slots filled
Kenny Tsao

Citizenship in the World** (14)

by Mark Dunlap

 
7 of 14 slots filled
Kadyn Wuest
Hunter Birdwell
Calvin Mattox
Andrew Garcia
Michael Brandt
Zach Johnson
Cooper Van Wingerden
Cooper Van Wingerden

Emergency Preparedness** (14)

by Joe Popadics, Emrg. Mgmt Accr. Mgr / Chris Glass signoff

 
6 of 14 slots filled
Eli Reed
Diego Cuevas
Jeevan Thomas
Praveen Rangarajan
Damodar Ezhilmuthu
Luke Netto


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service