Denmark FFA Alumni

2018 Brown Co Fair Food Stand

Thank you for taking the time to work at the Denmark FFA Alumni Food Stand.  This is our largest fundraiser of the year and we need participation from many people to make this a success, so THANK YOU!  Tickets for volunteers to enter the fair can be picked up at the Denmark Trophy Case during their business hours after August 6th.  Volunteers signed up to work the early morning shifts starting at 7 and 8 a.m. do not need entry tickets as long as you arrive before 7:45 a.m.

If you have any questions or problems signing up for a time slot, please feel free to contact Amy Novak at 920-362-4529 or Jen Thompson at 920-863-2546.

See you at the fair!

Location: Brown Co Fairgrounds

Created by:   Denmark FFA Alumni
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (CDT) Available Slot
08/14/2018 (Tue.) 6:00pm - 8:00pm  

Set-Up (Adults) (15)

 
13 of 15 slots filled
Andy Pantzlaff
Andy pantzlaff DVT
Oran Nehls
Lori Calaway
Jim Wavrunek
Ken Storzer
Evan Kane
Marty Nowak
Bruce Krahn
John Calaway
Debbie Petrich
Debbie & Owen
Mary Handrich
Jennifer Thompson
Darcy Duckart
Darcy Duckart DVT

Set-Up (High School Students) (5)

 
All slots filled
Andy Pantzlaff
Georgia Pantzlaff DVT
Bayley Melnarik
Abby O’Brien
Jonni VanRite
Halie Siudzinski
08/15/2018 (Wed.) 6:30am - 3:30pm  

Lead

Alumni Board Members

 
Amy Novak
8:00am - 12:00pm  

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Heather Ossmann
Julie Schultz

Student Help (High School) (5)

 
All slots filled
Autumn Kaminski
Lashawna Vogel
Alexis Ossmann
Gracie Mathies
Ryan Honnef
11:00am - 4:00pm  

Griller (Adult) (2)

 
1 of 2 slots filled
Ross Kane

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Michelle Fels (2)
DVT

Counter Help (Adults) (3)

 
All slots filled
Sarah Wanek
Maggy Albers
Jennifer Phillips

Student Help (4)

 
All slots filled
Kearstyn DeGrave (2)
Sophia Utrie
Emily Nelsen
Emma Phillips

Student Help (High School) (4)

 
All slots filled
Michelle Fels
TJ Fels DVT
Abbey Wanek
Mark Wanek
Maggy Albers
Gwen Albers FFA

Griller

 
3:00pm - 11:00pm  

Lead

Alumni Board Members

 
Jen Thompson
4:00pm - 9:00pm  

Griller (Adult) (2)

 
1 of 2 slots filled
Rita Gagnon
Craig Gagnon

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Rita Gagnon
Rita Gagnon
Evan Kane

Counter Help (Adults) (6)

 
All slots filled
Bill Novak II
Mark Olsen
Theresa Olsen
Mark Olsen (2)
Vern and Patty Metzler
Chris Peters
Wendy and Olivia Peters

Student Help (4)

 
All slots filled
Molly Carley (2)
Molly and Lexi can work from 6-10pm
Lexi Arendt
Kearstyn DeGrave
Sophia Utrie

Student Help (High School) (4)

 
3 of 4 slots filled
Emily Nelsen
Abby O’Brien
I can help from 6-6:30 until 10.
Olivia Peters
5:00pm - 11:00pm  

Griller (Adult) (2)

 
All slots filled
Andy Pantzlaff
Andy Pantzlaff DVT
Dave Thyssen

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Tammy Carley
Becky Collar

Counter Help (Adults) (6)

 
5 of 6 slots filled
Tom Thompson
Jack Thompson will also help
Derek Thompson
Will be there @ 7pm after work
Marty Nowak
Will arrive at 6:30 after Ag Venture Tent
Joe VanPay (2)
Erin Van Pay will also be working (middle school)
08/16/2018 (Thu.) 6:30am - 3:30pm  

Lead

Alumni Board Members

 
Brenda Melnarik
7:00am - 12:00pm  

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Lynne Schilke
Jackie Mazna

Counter Help (Adults) (2)

 
All slots filled
Marty Nowak
Ken Storzer

Student Help (High School) (3)

 
All slots filled
Leah Schilke
Leah Schilke
Bayley Melnarik
Heather Melnarik
10:00am - 4:00pm  

Student Help (4)

 
3 of 4 slots filled
Jake Breit
7:00am-4:00pm
Connor Breit
7am-4pm
Alex Allen

Student Help (High School) (4)

 
All slots filled
Bayley Melnarik
Abbey Wanek
Mark Wanek
Lexy Nowak
11:00am - 4:00pm  

Griller (Adult) (2)

 
All slots filled
Ken Seering
Bruce Krahn

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Lynne Schilke
Lynne Schilke
Mary Handrich
Will arrive after beef show.

Counter Help (Adults) (3)

 
All slots filled
Liz Binversie
Do not need fair pass
Sarah Wanek
Frank Wiltman

Griller

 
3:00pm - 11:00pm  

Lead

Alumni Board Members

 
Andy Kane
4:00pm - 9:00pm  

Griller (Adult) (2)

 
All slots filled
Eric Kane
tom kanekane

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Emily kane
Judy Knudsen

Counter Help (Adults) (6)

 
All slots filled
Jennifer Langhoff
Jennifer Langhoff
Jim Stein (2)
Tori Kane will be the second
Kareb Kane
Dennis/Karen Schultz
Derek Schultz

Student Help (4)

 
All slots filled
Jennifer Langhoff
Taylor Langhoff
Nicholas Langhoff
Connor Schultz
Danica Nowak

Student Help (High School) (4)

 
All slots filled
Bayley Melnarik
Nick Pribyl
Max Schilke
Max Schilke
Caitlyn Duckart
5:00pm - 11:00pm  

Griller (Adult) (2)

 
All slots filled
Joe Loritz
Tyler Loritz

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Josy Wavrunek
Jim Wavrunek

Counter Help (Adults) (6)

 
All slots filled
Dan Steinhorst
Denis Lotto
Gary Hermans
Lonnie Loritz
Tami OBrien (2)
Tami and Todd
08/17/2018 (Fri.) 6:30am - 3:30pm  

Lead

Alumni Board Members

 
Mark Nelsen
7:00am - 12:00pm  

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Luke Wavrunek
Matt Wavrunek

Counter Help (Adults) (2)

 
All slots filled
Brandy Nelsen
Pam Watzka
Pam Watzka

Student Help (High School) (3)

 
All slots filled
Hannah Nelsen
Aiden Nelsen
Pam Watzka
Josh Watzka
10:00am - 4:00pm  

Student Help (4)

 
All slots filled
Brooke Bergelin
Noah Bergelin
Brooke and Noah Bergelin are working from 10am-6pm
Bayley Melnarik
Heather Melnarik

Student Help (High School) (4)

 
All slots filled
Lashawna Vogel
Breezy Seidl
Jeremy Schlies
Lexi Corrigan
11:00am - 4:00pm  

Griller (Adult) (2)

 
All slots filled
Ken Seering
Marty Nowak

Food Prep (Adult) (2)

 
All slots filled
Tina Kvitek
Mary Handrich

Counter Help (Adults) (3)

 
All slots filled
Kyle Propson
Lexy Nowak
Elisha Vogel

Griller

 
3:00pm - 11:55pm  

Lead

Alumni Board Members

 
John Calaway
4:00pm - 9:00pm  

Griller (Adult) (2)