Texas High School Mock Trial Competition

2019 Texas High School Mock Trial Competition

We are thrilled to be hosting our 40th year of high school mock trial competitions. With over 90 schools participating in the Dallas area - it takes roughly 250 attorneys to properly score each level of competition. Please volunteer to sit in the jury box and score our students on their advocacy skills!

ALL licensed attorneys and 3L law students are qualified to score. You do not need to be a litigator or have any litigation experience. The judging score sheets and a quick orientation before your shift makes it easy for any one to judge! Earn self-study CLE and 1 hour of ethics while you volunteer!

If you don't want to judge alone - bring your colleagues! Our student competitors work hard and really appreciate that licensed attorneys are willing to support their efforts. 

Location: George Allen Sr. Courts Building: 600 Commerce St. Dallas, TX 75202

Created by:   Melissa Garcia
 
Already signed up? You can change your sign up.
Date (mm/dd/yyyy) Time (CST) Available Slot
01/19/2019 (Sat.) 8:30am - 11:30am  

Scoring Judge (60)

Dallas ISD Regional Competition

 
28 of 60 slots filled
Peter Bargmann
Allison Reppond
Stephen Raynor
Hunter Polvi
Happy to help!
Michael Gaston-Bell
Marcia Tillman
Joseph Pevsner
Jamie Gonzales
Michael McGaughran
Tom Cowart
Michael Gaston-Bell
Fred Moss
Jeremy Holden
Dotty Vidal
Nathan Cox
David Carlock
Jennifer Smiley
Kip Petroff
Tom Goranson
Ruth Mitchell
Jaime Olin
Rob Ghio
Mark Alexander
Adrian Bower
Jay Tobin
James Young
Veronica Montemayor
Jennifer Montemayor
12:15pm - 3:15pm  

Scoring Judge (60)

Dallas ISD Regional Competition

 
21 of 60 slots filled
Allison Reppond
Denise Steele
Mark Windley
Hunter Polvi
Happy to help!
Brent Buyse
Joseph Pevsner
Michael McGaughran
Joshua Lang
Jennifer Henry
Leda Juengerman
Jeremy Holden
Dotty Vidal
Nathan Cox
Jennifer Smiley
Tom Goranson
Max Caruso
Jaime Olin
Jay Tobin
Charlotte Gulewicz
Jason Long
James Young
3:15pm - 6:15pm  

Scoring Judge (60)

Dallas ISD Regional Competition

 
10 of 60 slots filled
Allison Reppond
Denise Steele
Rachael Smiley
Theodore Shiells
Ken Goldberg
Shelly Joyner
David Carlock
Jaime Olin
ROBERT WINFUL
James Young
01/21/2019 (Mon.) 5:00pm - 8:00pm  

Scoring Judge (5)

Religious Accommodation Round

 
4 of 5 slots filled
leslie watkins
Abbey Garber
Jay Tobin
James Young
01/22/2019 (Tue.) 5:00pm - 8:00pm  

Scoring Judge (5)

Religious Accommodation Round

 
4 of 5 slots filled
leslie watkins
Brent Buyse
Shelly Joyner
Tom Goranson
01/23/2019 (Wed.) 5:00pm - 8:00pm  

Scoring Judge (5)

Religious Accommodation Round

 
All slots filled
Fallon Jolly
Amanda Boylan
Date Chin
Tom Goranson
Jacob Zachariah
01/24/2019 (Thu.) 5:00pm - 8:00pm  

Scoring Judge (20)

Dallas ISD Quarter Finals

 
14 of 20 slots filled
Peter Bargmann
Allison Reppond
Denise Steele
Jeff Valliere
Catessa Malone
Date Chin
Jeremy Holden
Stacy Thompson
Jaime Olin
Rachel Khirallah
Jay Tobin
Natali Wyson
James Young
Jennifer Johnson
01/26/2019 (Sat.) 8:30am - 11:30am  

Scoring Judge (60)

Region 10 (North Texas) Competition

 
18 of 60 slots filled
Peter Bargmann
Allison Reppond
Denise Steele
Michael Reindollar
Thera Cooper
Michael McGaughran
Tom Cowart
Fred Moss
Michael Myers
Jeremy Holden
Dotty Vidal
Tom Goranson
Jeff Abrams
Zak Martinez
Jaime Olin
Patrick Maher
David Kelton
Alexis Sein
12:15pm - 3:15pm  

Scoring Judge (60)

Region 10 (North Texas) Competition

 
18 of 60 slots filled
Allison Reppond
Denise Steele
Michael Reindollar
Brent Buyse
Joseph Pevsner
Catessa Malone
Kandace Walter
Melinda Chaney
Ricardo Bonilla
Leda Juengerman
Dotty Vidal
Anne Rowe
Tom Goranson
Jaime Olin
Ashlee Olson
David Kelton
Shelly Joyner
Alexis Sein
3:15pm - 6:15pm  

Scoring Judge (60)

Region 10 (North Texas) Competition

 
9 of 60 slots filled
Allison Reppond
Denise Steele
Tae Fraser
Ricardo Bonilla
Ken Goldberg
Tom Goranson
Jaime Olin
Ashlee Olson
Shelly Joyner
02/02/2019 (Sat.) 9:00am - 12:00pm  

Scoring Judge (30)

DISD & Region 10 Semi-Finals

 
18 of 30 slots filled
Peter Bargmann
Allison Reppond
Denise Steele
Mark Windley
Hunter Polvi
Happy to help!
Gracen Daniel
Happy to help!
Michael Reindollar
Morgan McPheeters
Brittany Bunch
Michael McGaughran
Fred Moss
Jeremy Holden
Dotty Vidal
Tom Goranson
Jaime Olin
Erin McGee
Jonathan Gruver
James Young
11:30am - 2:30pm  

Scoring Judge (15)

DISD & Region 10 Semi-Finals

 
All slots filled
Allison Reppond
Denise Steele
Hunter Polvi
Happy to help!
Gracen Daniel
Happy to help!
Valerie Carrillo
Brent Buyse
Morgan McPheeters
Alexis Angell
Michael McGaughran
Amanda Boylan
Leda Juengerman
Jeremy Holden
Dotty Vidal
Tom Goranson
Jaime Olin
03/01/2019 (Fri.) 8:30am - 11:30am  

Scoring Judge (60)

State Competition

 
13 of 60 slots filled
Peter Bargmann
Allison Reppond
Christy Hester
Kyle Corgan
Larissa Prilliman
Christine Leatherberry
Joseph Pevsner
Tom Cowart
Olesja Cormney
Jennifer Jones
Michael Moore
Tom Goranson
Jaime Olin
12:30pm - 3:30pm  

Scoring Judge (60)

State Competition

 
14 of 60 slots filled
Allison Reppond
Christy Hester
Stacy Grace
Kyle Corgan
Larissa Prilliman
Ricardo Bonilla
Tomas Alarcon
Ken Goldberg
Michael Martinez
Esther Donald
Tom Goranson
Jaime Olin
Patricia Lehtola
Allen Rowe
4:30pm - 7:00pm  

Scoring Judge (60)

State Competition

 
15 of 60 slots filled
Allison Reppond
Christy Hester
Gracen Daniel
Happy to help!
Brent Buyse
Fallon Jolly
Tomas Alarcon
Ken Goldberg
Stacy Thompson
Tom Goranson
Jaime Olin
Rachel Khirallah
Patricia Lehtola
Jennifer Johnson
Allen Rowe
Jacob Zachariah
03/02/2019 (Sat.) 8:30am - 11:30am  

Scoring Judge (60)

State Competition

 
17 of 60 slots filled
Peter Bargmann
Allison Reppond
Hunter Polvi
Happy to help!
Gracen Daniel
Happy to help!
Brent Buyse
Lauren Timmons
Joseph Pevsner
Catessa Malone
Michael McGaughran
Fred Moss
Michael Myers
Jeremy Holden
Dotty Vidal
Tom Goranson
Jaime Olin
Patrick Maher
James Young
©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home