Office

2018-2019 Sign-Up for Spring MAPS Testing in Littleton

PLEASE read directions before signing up, if you have any question please contact us or come to the front office and we will help you sign up.

 

The Spring MAP Testing dates in Littleton are April 24th (Wednesday), Spril 26th(Friday), May 1st (Wednesday) and May 3rd (Friday). 

Testing time slots are 60 minutes. We do not recomend you sign up for more than 2 tests per day.

* K-2   - Reading and Math only

* 2-12 - Reading, Language Arts and Math

* 3-12  - Science 

Please include in the comment section the student's NAME, student's GRADE, and the TEST to take.

VERY IMPORTANT: ONE Student, ONE Test and Per Time Slot. Sign-up on a day your student is NOT in classes at TRCS.

Colorado Department of Education Law regarding standardized testing for homeschool students states that the student being home schooled must either take a nationally standardized achievement test when he/she reaches grades three, five, seven, nine, and eleven to evaluate academic progress, or a qualified person must evaluate the student's academic progress at the parent's expense.

https://www.cde.state.co.us/choice/homeschool_faq

This signup will close 5 days prior to testing days.

Testing will be at the Littleton Campus.  

Testing is only open for K-12th grade HOMESCHOOL STUDENTS ENROLLED AT Two Roads Charter School. Please note that this is an online test and K-1 students who are not familiar with using a computer may struggle. We find that students do best with no more than 2 tests per day. We do our best to encourage students and provide breaks as needed. Parents will be called if a student completes testing early. Students will be asked to wait with front office staff until parent arrives. 

  

 

Location: Littleton Campus

Created by:   Leilane Donow
 
Already signed up? You can change your sign up.
PLEASE NOTE: The sign up period for this event has ended. Contact the creator for more details.

Available Slot Date (mm/dd/yyyy) Time (MDT)

Test

Include Student Name, Student Grade and Test to take, either Math, Science, Language or Reading

04/24/2019 (Wed)
8:30am - 9:30am (10)  
All slots filled
Leilane Donow (2)
Harmony Donow 9th Math, Audrey Donow 8th Math
Kathleen Mayer
Alex Mayer Grade 8 Reading
Shaleane D Abegg (4)
Emma (11), Drew (9), Auni (5) Ellie (5): All Reading
Angela Bartek (3)
Science (Samuel 7th , Ameila 5th, Ann Marie 3rd)
9:00am - 10:00am (10)  
All slots filled
Laurel Sprenger (3)
James Sprenger, 9, Math; Leila Sprenger, 5, Math; Joshua Sprenger, 2, Math
Alyssa Kipp (2)
Levi Kipp 2 Reading, Micah Kipp 5 Reading
Donald Thuente
Reed Thuente, 3, Math
Kimberlie Waddoups (2)
Boston Waddoups, 5, Math; Lily Waddoups, 2, Math
Ashley Maes
Kendall Maes, 2nd grade Math
Ashley Maes
Aurie Maes, 3rd, Reading
9:30am - 10:30am (10)  
All slots filled
Leilane Donow (2)
Harmony Donow 9th Science, Audrey Donow 8th Science
Kathleen Mayer
Alex Mayer Grade 8 Math
Shaleane D Abegg (2)
Emma (11) Drew (9): Lang Arts
Angela Bartek (4)
Math (Samuel 7th , Ameila 5th, Ann Marie 3rd, Avila 1st)
Jasen Petersen
Reading
10:00am - 11:00am (10)  
All slots filled
Samantha Butler (3)
Gideon butler, 8 science . Esther Butler 6 math. Henry Butler 2 math
Laurel Sprenger (3)
James Sprenger, 9, Reading; Leila Sprenger, 5, Reading; Joshua Sprenger, 2, Reading
Alyssa Kipp (2)
Levi Kipp 2 Math, Micah Kipp 5 Math
Shaleane D Abegg (2)
Auni (5) Ellie (5): Lang Arts
10:30am - 11:30am (10)  
9 of 10 slots filled
Brigit Voss (2)
Jackson Voss Grade 8 Math, Lucy Voss Grade 7 Math
Jasen Petersen
Science
Aimee Kopp
Nathaniel Kopp 7th Science
Ashley Flanagan
Liv Flanagan 7 Reading
Donald Thuente
Reed Thuente, 3, Reading
Kimberlie Waddoups (2)
Boston Waddoups, 5, Reading; Lily Waddoups, 2, Reading
Bonnie Ritschard
Andrew Ritschard, 7, math
11:00am - 12:00pm (10)  
4 of 10 slots filled
Anna Fischer
Alivia fischer, 6, math
Laurel Sprenger (2)
James Sprenger, 9, Language Arts; Leila Sprenger, 5, Language Arts
Dawna Scarborough
Annika Scarborough, 10 Math
11:30am - 12:30pm (10)  
5 of 10 slots filled
Brigit Voss (2)
Jackson Voss Grade 8 Science, Lucy Voss Grade 7 Science
Nancy Robinson (2)
Grady Robinson (4) - Language arts, Kate Robinson (2) - Language arts
Aimee Kopp
Nathaniel Kopp 7th Language Arts
12:00pm - 1:00pm (10)  
4 of 10 slots filled
Laurel Sprenger (2)
James Sprenger, 9, Science; Leila Sprenger, 5, Science
Dawna Scarborough
Annika, 10, Science
Adina Fryer
Aris, 4th grade, math
12:30pm - 1:30pm (10)  
3 of 10 slots filled
Alyssa Kipp (2)
Levi Kipp 2 LA, Micah Kipp 5 LA
Nancy Robinson
Grady Robinson (4) - reading,
1:00pm - 2:00pm (10)  
4 of 10 slots filled
Laurel Sprenger
James Sprenger, 9, Science continued
Adina Fryer
Aris, 4th grade, science
Ashley Maes
Kendall Maes, 2nd, Reading
Ashley Maes
Aurie Maes, 3rd, Math
1:30pm - 2:30pm (10)  
1 of 10 slots filled
Alyssa Kipp
Micah Kipp 5 Science
04/26/2019 (Fri)
8:30am - 9:30am (10)  
9 of 10 slots filled
Molly Rowland
Kyra Rowland 9th Math
Kori Murray (4)
Murray-Ohmart, Gracie-9, Jillie-8, Austin-6, Dylan-5 READ
Donna Robbins (2)
David, 5, reading and Liam, 3, reading
Kathleen Mayer
Alex Mayer Grade 8 Language
Amanda Hall
Joel Hall, 5th, Math
9:00am - 10:00am (10)  
7 of 10 slots filled
Eragon Pond
Eragon, 7th, Math
Robyn Kremser (2)
Lucy, 1st, Math, Addison, 4th, Math
Adina Fryer
Riona, 7th grade, math
Lori Osenbaugh (2)
Preston, 9th, Reading. Oliver, 7th, Reading.
Harmonie Ostrom
Emerson Ostrom 6th Reading
9:30am - 10:30am (10)  
All slots filled
Molly Rowland
Kyra Rowland 9th Science
Lisa Thurston
Annora, grade 5, science
Kori Murray (4)
Murray-Ohmart, Gracie-9, Jillie-8, Austin-6, Dylan-5 MATH
Donna Robbins (2)
David, 5, Language Arts and Liam, 3, Language Arts
Kathleen Mayer
Alex Mayer Grade 8 Science
Elizabeth Hofstra
Jacob Hofstra, 2, Math
10:00am - 11:00am (10)  
8 of 10 slots filled
Eragon Pond
Eragon, 7th, Language Arts
Stacy Gunlock
Elliott gunlock second grade math
Adina Fryer
Riona, 7th grade, science
Brigit Voss (2)
Jackson Voss Grade 8 Reading, Lucy Voss Grade 7 Reading
Lori Osenbaugh (2)
Preston, 9th, Language Arts. Oliver, 7th, Language Arts.
Harmonie Ostrom
Emerson Ostrom 6th Language Arts
10:30am - 11:30am (10)  
8 of 10 slots filled
Collotte Perry
Cheyenne Perry 7th reading
Collotte Perry
Skylar Perry 3rd reading
Elizabeth Hofstra
Jacob Hofstra, 2, Reading
Amanda Hall
Joel Hall, 5th, Reading
Lorie Barwinski
Emma, 8th grade, Reading
Holly McCorkle (2)
Caden McCorkle 7 Math, Conor McCorkle 5 Math
Bonnie Ritschard
Andrew Ritschard, 7, reading
11:00am - 11:30am (10)  
6 of 10 slots filled
Eragon Pond
Eragon, 7th, Science
Stacy Gunlock
Elliott gunlock second grade science
Brigit Voss (2)
Jackson Voss Grade 8 LA, Lucy Voss Grade 7 LA
Jennifer New (2)
Noah 6, Zechariah 2 (Math)
11:30am - 12:30pm (10)  
3 of 10 slots filled
Lorie Barwinski
Emma, 8th grade, Language Arts
Holly McCorkle (2)
Caden McCorkle 7 Science, Conor McCorkle 5 Science
12:00pm - 1:00pm (10)  
6 of 10 slots filled
Claire Berninger (2)
Jackson, 9th Math; Ethan 6th Math
Eragon Pond
Eragon, 7th, Reading
Jennifer New (2)
Noah-6, Zechariah-2 (Language)
Claire Berninger
Joel Berninger, 2nd Math
12:30pm - 1:30pm (10)  
6 of 10 slots filled
Kori Murray (4)
Murray-Ohmart, Gracie-9, Jillie-8, Austin-6, Dylan-5 LANGUAGE
Nancy Robinson (2)
Andy Robinson (8) - Math, Ellie Robinson (7) - Math
1:00pm - 2:30pm (10)  
4 of 10 slots filled
Claire Berninger (2)
Jackson 9th Language Arts; Ethan 6th Language Arts
Jennifer New (2)
Noah-6, Zechariah-2, ( Reading)
1:30pm - 2:30pm (10)  
9 of 10 slots filled
Kori Murray (4)
Murray-Ohmart, Gracie-9, Jillie-8, Austin-6, Dylan-5 SCIENCE
Collotte Perry
Cheyenne Perry 7th science
Collotte Perry
Skylar Perry 3rd science
Robyn Kremser
Addison, 4th, Science
Nancy Robinson (2)
Andy Robinson - Science, Ellie Robinson - science
05/01/2019 (Wed)
8:30am - 9:30am (10)  
All slots filled
Leilane Donow (2)
Harmony Donow 9th Reading, Audrey Donow 8th Reading
Joy Garrison (3)
Audrey (7th), Andrew (5th), Leah (3rd): Reading
Shaleane D Abegg (4)
Emma (11), Drew (9), Auni (5) Ellie (5): All Science
Angela Bartek
Avila (reading)
9:00am - 10:00am (10)  
All slots filled
Anna Kulikovski (2)
Daniel Kulikovski 8, MATH, Chiara Kulikovski 5 MATH
Angela Bartek (3)
Reading (Samuel 7th , Ameila 5th, Ann Marie 3rd)
Celeste Bennett
Micah Bennett, 4th, math
Celeste Bennett
Gabriel Bennett, 1st, math
Donald Thuente
Reed Thuente, 3, Language Arts
Kimberlie Waddoups (2)
Boston Waddoups, 5, Language Arts; Lily Waddoups, 2, Language Arts
9:30am - 10:30am (10)  
9 of 10 slots filled
Leilane Donow (2)
Harmony Donow 9th Language Arts, Audrey Donow 8th Language Arts
Joy Garrison (3)
Audrey (7th), Andrew (5th), Leah (3rd): Science
Jasen Petersen
Language Arts
Ashley Flanagan
Liv Flanagan 7 science
Gina Obrecht
Tristen Obrecht, 8th Math; Ethan Obrecht, 7th Math
Gloria Young
Katherine Young, Grade 5, Math
10:00am - 11:00am (10)  
All slots filled
Anna Fischer
Alivia fischer, 6, science
Samantha Butler (3)
Gideon butler, 8, reading. Esther butler 6 reading, henry butler 2 reading
Anna Kulikovski (2)
Daniel 8 READING, CHiara 5 READING
Shaleane D Abegg (4)
Emma (11), Drew (9), Auni (5) Ellie (5): All Math
10:30am - 11:30am (10)  
All slots filled
Joy Garrison (3)
Audrey 7th, Andrew 5th and Leah 3rd Math
Angela Bartek (4)
Language Arts (Samuel 7th , Ameila 5th, Ann Marie 3rd)
Celeste Bennett
Micah Bennett, 4th, language
Yvonne Wilder
Neva Wilder, 9, lang.arts
Jasen Petersen
Math
11:00am - 12:00pm (10)  
7 of 10 slots filled
Anna Kulikovski (2)
Daniel 8, LANGUAGE, Chiara 5 LANGUAGE
Donald Thuente
Reed Thuente, 3, Science
Kimberlie Waddoups
Boston Waddoups, 5, Science
Gina Obrecht
Tristen Obrecht, 8th Language Arts; Ethan Obrecht 7th Language Arts
Gloria Young
Katherine Young, 5th Grade, Reading
Linda Marshall
Delaney Lim, 10, Reading
11:30am - 12:30pm (10)  
5 of 10 slots filled
Joy Garrison (3)
Audrey 7th, Andrew 5th and Leah 3rd Language Arts
Celeste Bennett
Micah Bennett, 4th, science
Yvonne Wilder
Neva Wilder, 9, math
12:30pm - 1:30pm (10)  
7 of 10 slots filled
Anna Kulikovski
Daniel 8 SCIENCE, Chiara 5 SCIENCE
Adina Fryer
Aris, 4th grade, reading
Gretchen Crocker
Eliana, grade 7, math
Gretchen Crocker
Addilyn, Grade 5, Math
Gretchen Crocker
Annabelle, Grade 3, math
Gretchen Crocker
Jamison, Grade 1, Math
Gloria Young
Katherine Young, 5th Grade, Language Arts
1:00pm - 2:00pm (10)  
3 of 10 slots filled
Gretchen Crocker
Eliana, grade 7, English
Gretchen Crocker
Addilyn, Grade 5, LA
Gretchen Crocker
Annabelle, grade 3, LA
1:30pm - 2:30pm (10)  
6 of 10 slots filled
Adina Fryer
Aris, 4th grade, LA
Gretchen Crocker
Eliana, Grade 7, reading
Gretchen Crocker
Addilyn, Grade 5, Reading
Gretchen Crocker
Annabelle, grade 3, reading
Gretchen Crocker
Jamison, grade 1, reading
Gloria Young
Katherine Young, Grade 5, Science
05/03/2019 (Fri)
8:30am - 9:30am (10)  
2 of 10 slots filled
Molly Rowland
Kyra Rowland 9th Reading
Amanda Hall
Joel Hall, 5th, Science
9:00am - 10:00am (10)  
5 of 10 slots filled
Robyn Kremser
Addison, 4th, L.A.
Adina Fryer
Riona, 7th grade, reading
Harmonie Ostrom
Emerson Ostrom 6th Math
Linda Marshall
Delaney Lim, 10, LA
Eragon Pond
Eragon Pond, 7, Math
9:30am - 10:30am (10)  
4 of 10 slots filled
Molly Rowland
Kyra Rowland 9th Language Arts
Vonny Brooks (2)
Brooks, Landan 6 Reading Traiah 9 Reading
Kim Mellberg
Killian Mellberg, 3rd, Math
10:00am - 11:00am (10)  
8 of 10 slots filled
Donna Robbins (2)
David, 5, math and Liam, 3, math
Adina Fryer
Riona, 7th grade, LA
Harmonie Ostrom
Emerson Ostrom 6th science
Holly McCorkle (2)
Caden McCorkle 7 LA, Conor McCorkle 5 LA
Linda Marshall
Delaney Lim, 10, Math
Eragon Pond
Eragon Pond, 7, Science
10:30am - 11:30am (10)  
6 of 10 slots filled
Collotte Perry
Cheyenne Perry 7th language
Collotte Perry
Skylar Perry 3rd language
Vonny Brooks (2)
Brooks, Traiah 9th, Landon 6th math
Amanda Hall
Joel Hall, 5th grade, Language Arts
Lorie Barwinski
Emma, 8th grade, Math
11:00am - 12:00pm (10)  
8 of 10 slots filled
Sarah Kern
Science 5th Grade
Florina Kern
Science 3rd Grade
Donna Robbins (2)
David, 5, science and Liam, 3, science
Holly McCorkle (2)
Caden McCorkle 7 Reading, Conor McCorkle 5 Reading
Linda Marshall
Delaney Lim, 10, Science
Eragon Pond
Eragon Pond, 7, Language Arts
11:30am - 12:30pm (10)  
1 of 10 slots filled
Lorie Barwinski
Emma, 8th grade, Science
12:00pm - 1:00pm (10)  
7 of 10 slots filled
Claire Berninger (2)
Jackson 9th Reading; Ethan 6th Reading
Sarah Kern
Language Arts 5th Grade
Florina Kern
Language Arts 3rd Grade
Claire Berninger
Joel Berninger, 2nd Reading
Kim Mellberg
Killian Mellberg, 3rd Language/reading
Eragon Pond
Eragon Pond, 7, Reading
12:30pm - 1:30pm (10)  
1:00pm - 2:00pm (10)  
4 of 10 slots filled
Claire Berninger (2)
Jackson 9th Science; Ethan 6th Science
Robyn Kremser (2)
Lucy, 1st, Reading, Addison, 4th, Reading
1:30pm - 2:30pm (10)  
3 of 10 slots filled
Collotte Perry
Cheyenne Perry 7th math
Collotte Perry
Skylar Perry 3rd math
Kim Mellberg
Killian Mellberg, 3rd, Science


©2019 SignUpGenius. All Rights Reserved. Privacy Policy | Terms of Service