Twilight Camp 2019

Twilight Camp 2019 Volunteer Signup

Thank you for volunteering at Twilight Camp!  We couldn't do it without you!  We have the following volunteer opportunities:

Unit Guides - Unit Guides are the adult chaperones for a Unit, assisting Caddies with any health or safety issues.  A good Unit Guide is a patient mentor of the Older Girls, can let the Caddies lead while offering support, and encourages the Unit as they participate in activities.  Unit Guides remain with their Unit thought the entire day and must volunteer two or four days.

Program Specialists - Program Specialists are the activity helpers, helping proctor a craft, snack, or activity.  A good Program Specialist is enthusiastic, comfortable talking with children and teenagers, and willing to ensure Campers and Caddies participate in camp activities.  Program Specialists deliver the same activity several times a day, with materials, instructions, and a script provided.

Swim Watcher - Swim Watchers compliment the professional lifeguard staff at the beach.  A good Swim Watcher greets the units when they arrive, reminds Caddies of the Buddy System, and watches for any campers by themselves on the sand or in the water.  The Swim Watchers remain at the beach and get to visit with every unit in camp each day.

Camp Setup - Meet us in Chanhassen on Sunday afternoon and help set up for camp.  We'll transport equipment into camp and set up gear at the sites.  Most of our gear is in large 30 gal plastic tubs; a mini van, pickup or SUV with folded seats is an ideal accessory for this role, but not required!

Camp Take Down - Join us Thursday evening at camp to bring equipment in from the sites, ensure everything is put away, and transport gear back our storage closet near Paisley Park.  Sorting, organizing, and rinsing things off!  A large vehicle helps here too, but again is not required - just a willingness to help!

Gate Attendant/Opening Day Specialist - Pass out parking permits on the first day of camp at the Lake Minnewashta park entrance to ensure we don't have a bottle neck at the gatehouse on the first day of camp.  Assist as needed with any first-day problems.  

Overnight Chaperone - Join the Older Girl Team and sleep under the stars!  Chaperone the Caddie overnight campout.  No overnight certification required, we just need a few additional adults.

 


 

 

Created by:   Twilight Camp
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CDT) Available Slot
07/21/2019 (Sun.) SUN  2:00pm - 5:00pm  

Camp Setup (3)

 
All slots filled
Mary Knauff
Colleen Brandt
Maya A's Mom
Brian Boie
07/22/2019 (Mon.) MON  1:00pm - 2:15pm  

Gate Attendent/Opening Day Specialist

 
laura dering
1:45pm - 7:00pm  

Swim Watcher (2)

 
All slots filled
Libby Smith
Kim Dueck
1:45pm - 7:30pm  

Program Specialist | Site 2 | Tanabata (7)

 
All slots filled
Andrea Luhman
PAC
Kathryn Sumsky
Carly McEathron
Kim Wanner
Megan Grommes
Erin Fatzinger
Risa Barte

Program Specialist | Site 3 | Cully Fest (6)

 
All slots filled
Jodi Sticha
PAC
Meghan Peyton
Faith Staut
Heidi Huffman
Alexis Darkow
Michelle Fetis
Faith's sister

Program Specialist | Site 4 | Day of the Dead (6)

 
All slots filled
Amy Telep
PAC
Terry Marusich
Tory Brogan
Julie Sable
Mary Knauff
Kirstyn Saulsbury

Program Specialist | Site 5 | Highland Games (6)

 
5 of 6 slots filled
Renae Jensen
PAC
Brandi Stensos
Angie Maloney
Heather Sykora
Tricia Kultgen
arriving about 5:30
1:45pm - 7:45pm  

Unit Guide | Unit 1 (2)

 
1 of 2 slots filled
Theodore Darkow

Unit Guide | Unit 2 (2)

 
All slots filled
Theresa Bergren
Patty Bremhorst

Unit Guide | Unit 3 (2)

 
1 of 2 slots filled
Danielle Arnold

Unit Guide | Unit 4 (2)

 
1 of 2 slots filled
Liz Kozub
daughter and mom arriving about 2

Unit Guide | Unit 5 (2)

 
1 of 2 slots filled
Emily Robinson

Unit Guide | Unit 6 (2)

 
1 of 2 slots filled
Sarah Lake

Unit Guide | Unit 8

 
Ellie Scheler

Unit Guide | Unit 9

 
John Proper

Unit Guide | Unit 10

 
Nancy Boykin

Unit Guide | Unit 11 (2)

 
All slots filled
Emily Kern
Holly Bustle

Unit Guide | Unit 12

 
Jill Mickels
Jeff Mickels volunteering

Unit Guide | Unit 13

 
Amy Walsh

Unit Guide | Unit 14

 
TINA GRUNIG

Unit Guide | Unit 15

 
Melinda Reiter

Unit Guide | Unit 16

 

Unit Guide | Sib Care 1 (2)

 
All slots filled
Nanette Canonico
Jessica Tubman

Unit Guide | Sib Care 2

 
Juliet Charbonneau

Unit Guide | Unit 7

 
Karen Klinsing

Unit Guide | Unit 17

 

Unit Guide | Unit 18

 
07/23/2019 (Tue.) TUE  1:45pm - 7:00pm  

Swim Watcher (2)

 
All slots filled
Libby Smith
Kim Dueck
1:45pm - 7:30pm  

Program Specialist | Site 2 | Tanabata (7)

 
All slots filled
Andrea Luhman
PAC
Kathryn Sumsky
Carly McEathron
Kim Wanner
Megan Grommes
Erin Fatzinger
Risa Barte

Program Specialist | Site 3 | Cully Fest (6)

 
All slots filled
Jodi Sticha
PAC
Meghan Peyton
Faith Staut
Heidi Huffman
Alexis Darkow
Michelle Fetis
Faith's sister

Program Specialist | Site 4 | Day of the Dead (6)

 
All slots filled
Amy Telep
PAC
Michelle Bernaski
Tory Brogan
Joyce Jendro
Carol Monroe
need to leave at 5:30
Tricia Kultgen
arriving about 5:30

Program Specialist | Site 5 | Highland Games (6)

 
All slots filled
Renae Jensen
PAC
Deann Lindgren
Jennifer Wilson
Beth Koehler
Ashley Heuer
Holy Family student referred by Jodi; service hours
Kirstyn Saulsbury
1:45pm - 7:45pm  

Unit Guide | Unit 1 (2)

 
1 of 2 slots filled
Theresa Bergren

Unit Guide | Unit 2 (2)

 
All slots filled
Patty Bremhorst
Tiffany Bullinger
Todd may be coming about 5 to switch out with Tiffany.

Unit Guide | Unit 4 (2)

 
1 of 2 slots filled
Mandy Blue

Unit Guide | Unit 5 (2)

 
All slots filled
Jennifer Pederson
Shelly Leatham

Unit Guide | Unit 6 (2)

 
1 of 2 slots filled
Sarah Lake

Unit Guide | Unit 7

 
Karen Klinsing

Unit Guide | Unit 8

 
Ellie Scheler

Unit Guide | Unit 9

 
Aimee Hulsing

Unit Guide | Unit 10

 
Nancy Boykin

Unit Guide | Unit 12

 
Lindsey Drewiske

Unit Guide | Unit 13

 

Unit Guide | Unit 14

 
TINA GRUNIG

Unit Guide | Unit 15

 

Unit Guide | Unit 16

 

Unit Guide | Unit 17

 

Unit Guide | Unit 18

 

Unit Guide | Sib Care 1 (2)

 
All slots filled
Katie Kirschbaum
Danielle Arnold

Unit Guide | Sib Care 2

 
Juliette Charbonneau

Unit Guide | Unit 11 (2)

 
All slots filled
Holly Bustle
Emily Kern

Unit Guide | Unit 3 (2)

 
1 of 2 slots filled
Jessica Tubman
07/24/2019 (Wed.) WED  1:45pm - 7:00pm  

Swim Watcher (2)

 
1 of 2 slots filled
laura dering
1:45pm - 7:30pm  

Program Specialist | Site 2 | Tanabata (6)

 
All slots filled
Andrea Luhman
PAC
Carly McEathron
Kim Wanner
Megan Grommes
Erin Fatzinger
Risa Barte

Program Specialist | Site 3 | Cully Fest (6)

 
All slots filled
Jodi Sticha
PAC
Meghan Peyton
Faith Staut
Alexis Darkow
Michelle Fetis
Faith's sister
Kirstyn Saulsbury

Program Specialist | Site 4 | Day of the Dead (6)

 
All slots filled
Amy Telep
PAC
Terry Marusich
Tory Brogan
holly Bustle
Must leave by 4:30 this day
Becky Neubauer
Will arrive at 4
Ashely Heuer
Holy Family student referred by Jodi; service hours

Program Specialist | Site 5 | Highland Games (5)

 
3 of 5 slots filled
Renae Jensen
PAC
Angie Maloney
Beth Koehler
1:45pm - 7:45pm  

Unit Guide | Unit 1 (2)

 
1 of 2 slots filled
Kimberlee Yost

Unit Guide | Unit 2 (2)

 
1 of 2 slots filled
Kathryn Sumsky

Unit Guide | Unit 3 (2)

 
All slots filled
Danielle Arnold
Tracy Murtaugh

Unit Guide | Unit 4 (2)

 

Unit Guide | Unit 5 (2)

 
1 of 2 slots filled
Jessica Tubman

Unit Guide | Unit 6 (2)

 
1 of 2 slots filled
Theresa Bergren

Unit Guide | Unit 7

 
Karen Klinsing

Unit Guide | Unit 8

 
Ellie Scheler

Unit Guide | Unit 9

 
Jessica Tubman

Unit Guide | Unit 10

 
Amy Stabenow

Unit Guide | Unit 11 (2)

 
All slots filled
Emily Kern
Erica Bloudek

Unit Guide | Unit 12

 
Nancy Boykin

Unit Guide | Unit 13

 
Juliet Charbonneau

Unit Guide | Unit 14

 

Unit Guide | Unit 15

 
Anna Reiter

Unit Guide | Unit 16

 

Unit Guide | Sib Care 1 (2)

 
All slots filled
Joni Schuessler
Erin Maguire

Unit Guide | Sib Care 2

 
Sarah Olsen

Unit Guide | Unit 17

 

Unit Guide | Unit 18

 
07/25/2019 (Thu.) THU  1:45pm - 7:00pm  

Swim Watcher (2)

 
1:45pm - 7:30pm  

Program Specialist | Site 2 | Tanabata (6)

 
All slots filled
Andrea Luhman
PAC
Carly McEathron
Kim Wanner
Megan Grommes
Erin Fatzinger
Risa Barte

Program Specialist | Site 3 | Cully Fest (6)

 
5 of 6 slots filled
Jodi Sticha
PAC
Meghan Peyton
Faith Staut
Alexis Darkow
Michelle Fetis
Faith's sister

Program Specialist | Site 4 | Day of the Dead (5)

 
4 of 5 slots filled
Amy Telep
PAC
Karen Johnson
Tory Brogan
Katie Kirschbaum

Program Specialist | Site 5 | Highland Games (5)

 
3 of 5 slots filled
Renae Jensen
PAC
Ashley Heuer
Holy Family student referred by Jodi; service hours
Kirstyn Saulsbury
1:45pm - 7:45pm  

Unit Guide | Unit 1 (2)

 
All slots filled
Katherine Mangold
Jennifer Ohland

Unit Guide | Unit 2 (2)

 
All slots filled
Kareena Wolfe
Stephanie Proper

Unit Guide | Unit 3 (2)

 
1 of 2 slots filled
Erica Bloudek

Unit Guide | Unit 4 (2)

 
All slots filled
Lana Slygh
Ann Choi-Roloff

Unit Guide | Unit 7

 
Karen Klinsing

Unit Guide | Unit 8

 
Ellie Scheler

Unit Guide | Unit 9

 

Unit Guide | Unit 10

 
Theresa Bergren

Unit Guide | Unit 11 (2)

 
All slots filled
Emily Kern
Holly Bustle

Unit Guide | Unit 12

 
Nancy Boykin

Unit Guide | Unit 13

 
Juliet Charbonneau

Unit Guide | Unit 14

 
Julie Katz
Lou Katz taking over at 6

Unit Guide | Unit 15

 

Unit Guide | Unit 16

 

Unit Guide | Unit 17

 

Unit Guide | Unit 18

 

Unit Guide | Sib Care 1 (2)

 
1 of 2 slots filled
Danielle Arnold

Unit Guide | Sib Care 2

 
Sarah Olsen

Unit 5 (2)

 
1 of 2 slots filled
Kathryn Sumsky

Unit 6 (2)

 
THU EVENING  5:30pm - 8:00pm  

Camp Take Down (3)

 
All slots filled
Katie Hays
Sherry Poss
Becky Lindahl
OVERNIGHT  9:00pm - 8:00am  

Overnight Chaperone (4)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service