Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Jefferson Booster Club 2021

2021 Kingston Fall Sign-Up

Hello J-Hawk Families, Friends and Fans!

Thank you in advance for your participation. We appreciate your help!

  • All volunteers who reach a total of 25 hours worked will receive one free activity pass good for one year. NOTE: Hours are calculated by each individual and are not combined.
  • Eligible events include: Kingston Concession Stand 2 or 3 (Fall and Spring), Jefferson Indoor Concession Stand, Jefferson Softball Gates, The Cabin, and/or the Jefferson Baseball Concession Stand.
  • Age limits/rules for concessions may vary by sporting event/location. Please confirm eligibility and/or direct questions to event's assigned Opener/Closer. 
  • Questions about shifts and/or trades should be directly communicated with one of the Volunteer Coordinators (Val Meier/Kate Bangs).

 

Created by:   The Jefferson Booster Club
 


Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CDT) Available Slot
09/17/2021 (Fri.) Jefferson vs Kennedy (Soph) + Marching Band  4:30pm - 8:00pm  

Stand 3 Opener & Closer (4:30p-8:00p)

Booster Club Assigned

 
Renate Nickell

Stand 2 Opener & Closer (4:30p-8:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 2 Concession Worker (5:00p-8:00p) (5)

Football Assigned

 
All slots filled
Berni Blazek
Berni Blazek
Diamond Sabbah
Kelsey Palmer
Kary Markham

Stand 3 Concession Worker (5:00p-8:00p) (5)

Bowling Assigned

 
4 of 5 slots filled
Mathew Fowler
Sheri Gralund (2)
My daughter will help
Kate Bangs
09/23/2021 (Thu.) Kennedy vs Dubuque Sr (Soph)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 3 Opener (4:30-7:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (5:00p-7:00p) (5)

Mens Cross Country Assigned

 
4 of 5 slots filled
Jason Hall (2)
Carrie Aschenbrenner (2)

Stand 3 Concession Worker (5:00-7:00p) (4)

Mens Tennis(3) & Womens Cross Country(1) Assigned

 
All slots filled
Tim Preston (2)
Tim Preston
Lisa Nagel (2)
Kennedy vs Dubuque Sr (Varsity- Homecoming)  7:00pm - 9:30pm  

Stand 2 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 
Renate Nickell

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (5:00p-7:00p) (5)

Mens Cross Country(1) & Mens Tennis(3) Assigned

 
2 of 5 slots filled
Rene York (2)

Stand 3 Concession Worker (5:00p-7:00p) (4)

Womens Cross Country(3) & Mens Tennis(1) Assigned

 
09/24/2021 (Fri.) Jefferson vs Linn-Mar (Soph)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 3 Opener (4:30-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Renate Nickell

Stand 2 Concession Worker (5:00p-7:00p) (5)

Football Assigned

 
1 of 5 slots filled
Diamond Sabbah

Stand 3 Concession Worker (5:00p-7:00p) (5)

Bowling Assigned

 
2 of 5 slots filled
Mathew Fowler
Sheri Gralund
My daughter will help
Jefferson vs Linn-Mar (Varsity- Homecoming) + Marching Band  7:00pm - 9:30pm  

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 
Kate Bangs

Stand 2 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Football Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Wrestling Assigned

 
All slots filled
Sheri Gralund (2)
My daughter will help
Sallie Luensman
Angie Campbell-Clifton
For Wrestling
Aiden Gharib

Stand 2 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier
09/30/2021 (Thu.) Washington vs CCA (Freshman)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 3 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (5:00p-7:00p) (3)

Womens Tennis Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (5:00p-7:00p) (3)

Poms(1) & Cheer (2) Assigned

 
Washington vs CCA (Varsity- Homecoming)  7:00pm - 9:30pm  

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Womens Tennis(2) & Cheer(3) Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (7:00p-9:30p) (4)

Poms Assigned

 

Stand 2 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 
Renate Nickell
10/01/2021 (Fri.) Kennedy vs Cedar Falls (Soph)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 3 Opener (4:30-7:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (5:00-7:00p) (5)

Mens Tennis Assigned

 
All slots filled
Tim Preston
Tim Preston
Aaron Miller (3)
Mike Panoch

Stand 3 Concession Worker (5:00-7:00p) (5)

Bowling Assigned

 
4 of 5 slots filled
Karmindy Catlin
Emilia Gray-Cottrell
Mariah Lake
Mathew Fowler
Kennedy vs Cedar Falls (Varsity)  7:00pm - 9:30pm  

Stand 2 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (7:00-9:30p) (5)

Mens Tennis Assigned

 
All slots filled
Grant Schilling (3)
Kristen Mead (2)
Rhys Mead

Stand 3 Concession Worker (7:00-9:30p) (5)

Bowling Assigned

 
1 of 5 slots filled
Mathew Fowler
10/02/2021 (Sat.) 5 Seasons Marching Band Invitational  2:00pm - 10:00pm  

Stand 1 Opener (2:00p-6:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Opener (2:00p-6:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (2:30p-6:00p) (5)

Cheer(4) & Poms(1) Assigned

 

Stand 1 Concession Worker (2:30p-6:00p) (5)

Womens (2) & Mens Cross Country(3) Assigned

 
4 of 5 slots filled
Carrie Deam (2)
Women’s XC
Shelley Bumpus (2)

Stand 1 Closer (6:00p-10:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Closer (6:00p-10:00p)

Booster Club Assigned

 
Berni Blazek

Stand 1 Concession Worker (6:00p-10:00p) (5)

Football(1) & Mens Golf(4) Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (6:00p-10:00p) (5)

Poms (3) & Womens Cross Country(2) Assigned

 
3 of 5 slots filled
Berni Blazek
Mariah Lake
Karmindy Catlin
10/07/2021 (Thu.) Jefferson vs Waterloo West (Soph)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 3 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Renaté Nickell

Stand 2 Concession Worker (5:00-7:00p) (4)

Football Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (5:00p-7:00p) (4)

Football Assigned

 
2 of 4 slots filled
Sheri Gralund (2)
My daughter will help
Jefferson vs Waterloo West (Varsity)+ Marching Band  7:00pm - 9:30pm  

Stand 2 Closer (7:00-9:30p)

Booster Club Assigned

 
Renate Nickell

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 2 Concession Worker (7:00-9:30p) (5)

Football Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (7:00-9:30p) (5)

Football Assigned

 
2 of 5 slots filled
Sheri Gralund (2)
My daughter will help
10/08/2021 (Fri.) Washington vs Newton (Freshman)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 3 Opener (4:30-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Berni Blazek

Stand 2 Concession Worker (5:00p-7:00p) (3)

Bowling Assigned

 
2 of 3 slots filled
Karmindy Catlin
Mathew Fowler

Stand 3 Concession Worker (5:00p-7:00p) (3)

Mens Cross Country Assigned

 
2 of 3 slots filled
Berni Blazek
Kinnick Meier
Washington vs Newton (Varsity- Dance & Cheer Senior Night)  7:00pm - 9:30pm  

Stand 2 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 
Berni Blazek

Stand 2 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Bowling Assigned

 
1 of 5 slots filled
Mathew Fowler

Stand 3 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Mens Cross Country Assigned

 
3 of 5 slots filled
Berni Blazek
Carrie Aschenbrenner (2)
10/09/2021 (Sat.) State Marching Band  7:30am - 5:00pm  

Stand 2 Concession Worker (8:00a-12:30p) (5)

Wrestling(4) & Cheer (1) Assigned

 

Stand 2 Opener (7:30a-12:30p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 2 Closer (12:30p-5:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 1 Opener (7:30a-12:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 1 Closer (12:30p-5:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 1 Concession Worker (8:00a-12:30p) (5)

Womens(4) & Mens Tennis(1) Assigned

 

Stand 1 Concession Worker (12:00p-5:00p) (5)

Womens(1) & Mens(4) Tennis Assigned

 
3 of 5 slots filled
Tim Preston (2)
Tim Preston
Regina Hamilton

Stand 2 Concession Worker (12:00p-5:00p)) (5)

Cheer(3) & Poms(2) Assigned

 
10/15/2021 (Fri.) Kennedy vs Johnston (Soph)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 2 Concession Worker (5:00-7:00p) (5)

Womens Cross Country Assigned

 
3 of 5 slots filled
Karmindy Catlin
Emilia Gray-Cottrell
Cody Warson

Stand 3 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (5:00-7:00p) (4)

Womens Tennis Assigned

 
2 of 4 slots filled
Justis Jarr
Ryan Adrian
Kennedy vs Johnston (Varsity)  7:00pm - 9:30pm  

Stand 3 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Womens(3) & Mens(2) Tennis Assigned

 
2 of 5 slots filled
Clara Hamilton
Hudson Hamilton

Stand 2 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Mens Tennis Assigned

 

Stand 2 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 
10/22/2021 (Fri.) Washington vs Pella (Freshman)  4:30pm - 7:00pm  

Stand 2 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Val Meier

Stand 3 Opener (4:30p-7:00p)

Booster Club Assigned

 
Kirk Hauskins

Stand 2 Concession Worker (5:00p-7:00p) (3)

Mens Golf Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (5:00p-7:00p) (3)

Womens Cross Country Assigned

 
2 of 3 slots filled
Sarah Meyer (2)
Washington vs Pella (Varsity- FB & Band Senior Night)  7:00pm - 9:30pm  

Stand 2 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 

Stand 3 Closer (7:00p-9:30p)

Booster Club Assigned

 
Kirk Hauskins

Stand 2 Concession Worker (7:00p-9:30p) (5)

Poms(3) & Womens Cross Country(2) Assigned

 

Stand 3 Concession Worker (7:00p-9:30p) (4)

Womens Cross Country(1) & Poms(3) Assigned

 
10/29/2021 (Fri.) Varsity Playoffs- TBD  7:00pm - 7:00pm  

Stand 2 Concession Worker (5)

Football(5), Womens & Mens Golf (5 each)

 

Stand 3 Concession Worker (5)

 
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
©2021 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |