Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
Mitchell Athletic Booster Club

2019-2020 Concessions & 50/50 Sign Up

Since 2009, proceeds from concessions and the Kernel Bowl have enabled the Mitchell Athletic Booster Club to donate more than $230,000 to the Kernel's school-sponsored athletic programs. Currently, there are 19 school-sponsored athletic programs at Mitchell High School.  

In 2018 alone the Mitchell Athletic Booster Club was able to donate $45,000 to the MHS Coach's Wishlist and an additional $10,000 to the Joe Quintal Turf Field Project.

The 50/50 drawing provides post-secondary scholarships to Kernel senior athletes.  In the past 19 years, $110,830 in scholarships has been awarded to graduating MHS students.

Please feel free so sign-up to help for ANY event.  

Created by:   Mitchell Athletic Booster Club
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CST) Event/Responsible Sport
11/08/2019 (Fri.) Joe Quintal   

MHS Football - TBA (16)

Cheer & Dance

 
7 of 16 slots filled
Kim Brenden (2)
Christine Mauszycki (2)
Christine and Sara
Heidi Geppert
Cori Goldammer (2)
Cori & Harley
11/09/2019 (Sat.) Joe Quintal  12:00pm  

DWU Football (12)

Boys & Girls Golf

 
8 of 12 slots filled
Sonya Clark (2)
Mindy Childs (2)
Mindy Childs (x2)
Stacy Mock (2)
Tanya Magee (2)
Tanya, Kara
11/14/2019 (Thu.) High School - Times TBA   

Volleyball (8)

Track

 
1 of 8 slots filled
Joe Degen
Joe Degen
11/16/2019 (Sat.) Joe Quintal  12:00pm  

DWU Football (12)

Gymnastics

 
6 of 12 slots filled
Kim Brenden
Tessa Allen
Cori Goldammer (2)
Cori & Harley
Kari Lord (2)
Kari & Maddi
12/19/2019 (Thu.) High School  5:30pm  

Wrestling (8)

Boys/Girls Tennis

 
All slots filled
Scott and Becky Weich (2)
Karin Larson
Brian Patrick
Julie Sebert
Sonya Clark
Kari Lord (2)
12/20/2019 (Fri.) High School  4:30pm  

Gymnastics (8)

Wrestling

 
4 of 8 slots filled
Elaine Winter (2)
Brian & Elaine after 5:30
Kelsey&Kent VanOverschelde (2)
Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball

Wrestling - 50/50

 
Audra Sparks
Nathan and audra
12/21/2019 (Sat.) High School  10:00am  

Gymnastics (8)

Boys Soccer

 
Corn Palace  12:30pm  

Girls Basketball

Boys Soccer - 50/50

 
12/27/2019 (Fri.) Corn Palace - TBD - Only when MHS Plays   

Hoop Classic-Boys Basketball

Cross Country - 50/50 only when MHS plays

 
12/28/2019 (Sat.) Corn Palace - TBA Only When MHS Plays   

Hoop Classic-Boys and Girls Basketball (8)

Volleyball - 50/50

 
2 of 8 slots filled
Heather Lambert (2)
Wayne and Heather
01/03/2020 (Fri.) Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball (8)

Girls Soccer - 50/50

 
5 of 8 slots filled
Lisa Nygaard
Carla Hohn
Paula Deckert
Lora Hildebrandt
Kyla Allen
01/04/2020 (Sat.) High School  1:30pm  

Wrestling (8)

Boys Basketball

 
01/11/2020 (Sat.) High School  9:00am - 1:00pm  

MS Wrestling (8)

Track

 
12:30pm  

MS Wrestling (8)

Track

 
Corn Palace  4:45pm  

Boys & Girls Basketball (8)

Track - 50/50

 
01/17/2020 (Fri.) Corn Palace  6:00pm  

Boys Basketball (8)

Boys/Girls Golf - 50/50

 
01/18/2020 (Sat.) High School  9:00am - 1:00pm  

Wrestling-Jerry Opbroek Invitational (10)

Girls Basketball

 
3 of 10 slots filled
Jodi Hofer (3)
Joey,Jodi&Keira Hofer
12:30pm  

Wrestling - Jerry Opbroek Invitational (10)

Girls Basketball

 
01/19/2020 (Sun.) High School  9:30am  

Youth Wrestling (9)

Football

 
2 of 9 slots filled
Teri Luckett (2)
Cooper Ducheneaux will also work
01/21/2020 (Tue.) Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball (8)

Boys Basketball - 50/50

 
4 of 8 slots filled
Karin Larson
Heather Hinker
Kristi Soukup (2)
01/24/2020 (Fri.) Corn Palace  6:00pm  

Boys Basketball (8)

Gymnastics - 50/50

 
1 of 8 slots filled
Jennifer Gropper
01/28/2020 (Tue.) Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball (8)

Cheer & Dance - 50/50

 
01/30/2020 (Thu.) High School  5:00pm  

Wrestling (8)

Cross Country

 
3 of 8 slots filled
Julie Sebert (3)
Bob, Julie, Sarah
01/31/2020 (Fri.) Corn Palace  6:00pm  

Boys Basketball (8)

Wrestling - 50/50

 
02/04/2020 (Tue.) Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball (8)

Boys/Girls Tennis - 50/50

 
1 of 8 slots filled
Pam Bathke
02/07/2020 (Fri.) Corn Palace  6:00pm  

Boys Basketball (8)

Boys Soccer - 50/50

 
02/08/2020 (Sat.) Corn Palace  12:30pm  

Boys Basketball (8)

Volleyball - 50/50

 
3 of 8 slots filled
Bobby Reindl
Heidi Geppert
Nikki Hobbie
02/13/2020 (Thu.) Corn Palace  6:00pm  

Boys Basketball (8)

Boys/Girls Golf - 50/50

 
1 of 8 slots filled
Jill Larson
02/14/2020 (Fri.) Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball (8)

Girls Soccer - 50/50

 
3 of 8 slots filled
Lisa Nygaard
Robyn Peterson (2)
02/15/2020 (Sat.) Corn Palace  6:00pm  

Boys Basketball (8)

Football - 50/50

 
02/20/2020 (Thu.) Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball (8)

Wrestling - 50/50

 
02/22/2020 (Sat.) High School  9:00am  

Big 4 (8)

Gymnastics

 
3 of 8 slots filled
Kim Brenden (2)
Cori Goldammer
Corn Palace  2:00pm  

Girls Basketball (8)

Gymastics - 50/50

 
02/25/2020 (Tue.) Corn Palace  6:00pm  

Boys Basketball (8)

Track - 50/50

 
02/28/2020 (Fri.) Corn Palace  6:00pm  

Girls Basketball (8)

Cheer & Dance - 50/50

 
03/06/2020 (Fri.) Corn Palace   

Girls Basketball - TBA (8)

Boys Basketball - 50/50

 
03/07/2020 (Sat.) Corn Palace   

Boys Basketball - TBA (8)

Cross Country - 50/50

 
04/16/2020 (Thu.) Joe Quintal  3:30pm  

MS Track (8)

Boys/Girls Tennis

 
1 of 8 slots filled
Pam Bathke
04/18/2020 (Sat.) Joe Quintal  8:00am - 1:00pm  

Corn Palace Relays (14)

Volleyball

 
2 of 14 slots filled
Heather Lambert
Michelle Anderson
12:30pm  

Corn Palace Relays (14)

Cheer & Dance

 
05/04/2020 (Mon.) Joe Quintal  3:30pm  

MS Track (8)

Boys Soccer

 
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service