Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
FSP157C

Grand Prairie November GOLD/GREEN Daily Lunchroom Volunteer Signup

Happy Fall!!

We are looking for volunteers!!!

Grand Prairie is in need of daily lunchroom volunteers to help during the K-2 lunch slots.  

Being a lunchroom volunteer consists of about 30 minutes of your time where you help the children open their lunch items, provide napkins or spoons (if forgotten) and clean up any accidental spills.  Volunteers are encouraged to help any child needing assistance and not just your child's classroom.  At the end of the lunch period we ask that volunteers help wipe down the lunch tables and benches.  A Grand Prairie staff member is always present in the lunchroom to help with any discipline issues and to answer questions.

You are welcome to bring younger siblings.  They can stay in the stroller or have lunch with their older brother/sister.

Feel free to volunteer as much or as little as you'd like.  Once a week, twice a week, every other week, every day ..... choose whatever option works best for you! A friendly reminder is sent a few days prior to your selected time slot(s). 

  • KINDERGARTEN LUNCH TIME - 11:15AM - 11:35AM
  • 2ND GRADE LUNCH TIME - 11:40AM - 12:00PM
  • 1ST GRADE LUNCH TIME - 12:05PM - 12:25PM

GOLD/GREEN Lunch is in the Gold/Green Lunchroom.

**Lunchroom Volunteer Policies can be found on the District 157C website under the Virtual Backpack section.**

We thank you in advance for your help and support!  And the kiddos thank you too!

If you have any questions, please feel free to contact the Grand Prairie Building Chairs:

~FSP157C

Created by:   Melissa Hunter
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CST) Available Slot
11/01/2019 (Fri.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/04/2019 (Mon.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
11/05/2019 (Tue.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/06/2019 (Wed.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
All slots filled
Lisa Ziarko-Smith
Nonie Danna
11/07/2019 (Thu.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
All slots filled
Katie Eichenlaub
Leoconie (LC) Robinson
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
All slots filled
Leoconie (LC) Robinson
April Kennedy
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie (LC) Robinson
11/08/2019 (Fri.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Sabrina Sigg
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/11/2019 (Mon.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/12/2019 (Tue.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/13/2019 (Wed.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
All slots filled
Nonie Danna
Leoconie Robinson
11/14/2019 (Thu.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/15/2019 (Fri.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/18/2019 (Mon.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Leoconie Robinson
11/19/2019 (Tue.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/20/2019 (Wed.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/21/2019 (Thu.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
1 of 2 slots filled
Katie Eichenlaub
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
11/22/2019 (Fri.) KINDERGARTEN GOLD - (Hermes, Johnson, Hawkings, Bettinardi); GREEN - (Murray, Chamberlin)  11:15am - 11:35am  

Volunteers (2)

 
2ND GRADE GOLD - (Curran, Elia, Placzkowski, Beckes); GREEN - (Aranowski, Hannigan)  11:40am - 12:00pm  

Volunteers (2)

 
1ST GRADE GOLD - (Bertucci, Rogers, Jorgensen, Malkusak); GREEN - (Brannigan, Payton)  12:05pm - 12:25pm  

Volunteers (2)

 
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service