Discover Nebraska

Discover Nebraska Schedule

Discover Nebraska is an educational outreach program of the Lincoln Quilters Guild that enhances the Social Studies curriculum, combining the history of Nebraska and the history of quiltmaking.  Presentations have been scheduled by the schools below.  The number in parenthesis indicates the number of volunteers needed for the school.  To schedule a presentation, tell me the number of classrooms of 4th grade students, the date and 2 hour time frame for the presentation.  If you have questions or would like to schedule a presentation in your classroom, contact Sheila at 402-483-0453 or email [email protected]  You are NOT able to schedule on this site.

Created by:   Sheila Green
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (CST) Available Slot
10/08/2018 (Mon.) Lakeview (3)  12:40pm - 2:40pm  

Lead Presenter

 
Sheila Green

Classroom Helper (2)

 
All slots filled
Jean Ang
Lorelee Novak

Observe (in training)

 
10/10/2018 (Wed.) Unavailable   

Lead Presenter

 

Observe (in training)

 
10/12/2018 (Fri.) Eagle (3)  11:50am - 1:45pm  

Lead Presenter

 
Lorelee Novak

Classroom Helper (2)

 
All slots filled
Jean Ang
Kath Conroy

Observe (in training)

 
10/18/2018 (Thu.) St. Teresa (1)  12:45pm - 2:45pm  

Lead Presenter

 
Dorothy Neill

Observe (in training)

 
11/06/2018 (Tue.) Louisville (2)  8:30am - 10:30am  

Lead Presenter

 
Sheila Green

Observe (in training)

 

Classroom Helper (2)

 
All slots filled
Ken Green
Gordon Bair
Conestoga (3)  12:30pm - 2:30pm  

Lead Presenter

 
Sheila Green

Observe (in training)

 

Classroom Helper (2)

 
All slots filled
Ken Green
Gordon Bair
11/09/2018 (Fri.) Hill (4)  8:30am - 10:30am  

Lead Presenter

 
Lorelee Novak

Observe (in training)

 
Charlene Simpson

Classroom Helper (3)

 
All slots filled
Maggie McGowan
Jean Ang
Judy Keetle
11/19/2018 (Mon.) McPhee (2)  10:00am - 12:00pm  

Lead Presenter

 
Lorelee Novak

Classroom Helper

 
Bev Cram

Observe (in training)

 
Jean Ang
Jean A. takes Bev's place
11/20/2018 (Tue.) Belmont (5)  8:45am - 10:45am  

Lead Presenter

 
Sheila Green

Observe (in training)

 
Charlene Simpson

Classroom Helper (4)

 
All slots filled
Ken Green
Maggie McGowan
Jim Kohler
Zita Schneider
11/30/2018 (Fri.) Fredstrom (3)  12:45pm - 2:45pm  

Lead Presenter

 
Ken Green

Observe (in training)

 

Classroom Helper (2)

 
All slots filled
Jean Ang
Charlene Simpson
02/05/2019 (Tue.) Faith (1)  2:00pm - 2:45pm  

Lead Presenter

 
Lorelee Novak

Observe (in training)

 
02/07/2019 (Thu.) Messiah (1)  1:00pm - 2:00pm  

Lead Presenter

 
Bev Cram

Observe (in training)

 
02/15/2019 (Fri.) Cavett (5)  12:55pm - 2:50pm  

Lead Presenter

 
Sheila Green

Observe (in training)

 
Joann Ross

Classroom Helper (4)

 
All slots filled
Judy Keetle
Ken Green
Lorelee Novak
Jim Kolher
02/26/2019 (Tue.) Cathedral (2)  1:05pm - 3:05pm  

Lead Presenter

 
Lorelee Novak

Observe (in training)

 
Joann Ross

Classroom Helper

 
Judy Keetle
02/27/2019 (Wed.) Lincoln Christian (2)  1:00pm - 3:00pm  

Lead Presenter

 
Bev Cram

Classroom Helper

 
Irene Newhouse

Observe (in training)

 
03/25/2019 (Mon.) St. Johns (2)  1:00pm - 3:00pm  

Lead Presenter

 

Observe (in training)

 

Classroom Helper

 
Maggie McGowan
05/02/2019 (Thu.) Syracuse (3)  12:30pm - 2:30pm  

Lead Presenter

 
Lorelee Novak

Classroom Helper (2)

 
All slots filled
Jeanie Buhrman
Zita Schneider

Observe (in training)

 
05/03/2019 (Fri.) Adams (6)  12:40pm - 2:40pm  

Lead Presenter

 
Sheila Green

Classroom Helper (5)

 
All slots filled
Maggie McGowan
Joann Ross
Bev Cram
Kath Conroy
Gordon Bair

Observe (in training)

 
05/07/2019 (Tue.) Unavailable   

Lead Presenter

 

Observe (in training)

 
05/08/2019 (Wed.) Morley (4)  1:00pm - 3:00pm  

Lead Presenter

 
Bev Cram

Observe (in training)

 

Classroom Helper (3)

 
All slots filled
Dorothy Neill
Irene Newhouse
Lynn Grams
05/10/2019 (Fri.) Kooser (6)  12:45pm - 2:45pm  

Lead Presenter

 

Observe (in training)

 

Classroom Helper (5)

 
All slots filled
Zita Schneider
Diane Rousek
Charlene Simpson
Jeanie Buhrman
Dorothy Neill
05/13/2019 (Mon.) Rousseau (4)  1:00pm - 3:00pm  

Lead Presenter

 

Observe (in training)

 

Classroom Helper (3)

 
05/14/2019 (Tue.) Unavailable   

Lead Presenter

 

Observe (in training)

 
05/16/2019 (Thu.) Pershing (4)  1:00pm - 1:35am  

Lead Presenter

 
Carolyn Kitterer

Observe (in training)

 

Classroom Helper (3)

 
All slots filled
Zita Schneider
Maggie McGowan
Bev Cram
05/17/2019 (Fri.) Maxey (5)  1:30pm - 3:30pm  

Lead Presenter

 
Lorelee Novak

Classroom Helper (4)

 
All slots filled
Irene Newhouse
Lynn Grams
Judy Keetle
Kath Conroy

Observe (in training)

 
05/20/2019 (Mon.) Sheridan (4)  11:00am - 12:00pm  

Lead Presenter

 
Bev Cram

Observe (in training)

 
05/21/2019 (Tue.) Huntington (4)  12:35pm - 2:35pm  

Lead Presenter

 
Jean Ang

Observe (in training)

 

Classroom Helper (3)

 
All slots filled
Jan Gustafson
Charlene Simpson
Joann Ross
05/22/2019 (Wed.) Pyrtle (3)  10:15am - 12:15pm  

Lead Presenter

 
Carolyn Kitterer

Observe (in training)

 

Classroom Helper (2)

 
All slots filled
Jim Kolher
Jeanie Buhrman
05/23/2019 (Thu.) Unavailable   

Lead Presenter

 

Observe (in training)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home