North Shore Summer

North Shore Gymnastics Summer Sign Up

Registration Procedures For Summer 2020:

Registration Starts Monday June 1st 2020 for Spring Session Members and Siblings of Current Team Members.

Registration for NON Members opens on Tuesday June 2nd 2020. 

You will receive an email stating the time that the Sign-Up Genius Link will be sent to you to enable sign up. This email will be sent at 3pm on Friday May 29th. IF YOU DO NOT RECEIVE AN EMAIL REGARDING SIGN-UP BY 3PM MAY 29th 2020 WE DO NOT HAVE YOUR CURRENT EMAIL ADDRESS ON FILE. Please send an email to [email protected] with your updated email address to make sure that you get the information you need. Class sizes are small and sign up is first come first serve. YOU WILL RECIEVE THE LINK FOR THE SIGN UP GENIUS AT THE DESIGNATED TIME DEPENDING ON YOUR CURRENT MEMBERSHIP STATUS.

 

If you have credit available at the gym you may use it for Summer 2020. If you do not we will contact you for payment. All classes must be paid in full prior to June 10th 2020.

 

If you do not know which class to sign-up for All TOT and Samurai Classes are age appropriate-Children must be the age listed for that specific class by the first day of class that they sign-up for. All Spring Session Students should stay at their current class level. New students should enter at a beginner level. If you have a special circumstance that needs addressing please contact us. Skill tests are not available at this time.

 

Things are different here at North Shore and we have been busy making adjustments to safely bring your children back into the facility. We are attaching our Phase One: Stage Two outline so you know what to expect.

 

Some changes we have in our Summer Program:

 

Student to Teacher Ratio: Is no more than 6:1 and as few as 4:1 for Tots depending on Age.

 

Class prices are listed for 9 weeks and your 10th week is FREE! Due to our reduced class sizes we cannot offer a flexi-schedule.

 

We cannot offer make-ups at this time, due to the orchestration of traffic flow. July 4th Make-up Day due to our closure for the Holiday is listed in the brochure.

 

Registration Packets will be provided for all Summer Session participants that will include all procedures and documents necessary to provide a safe and fun return to the facility.

 

WE ARE SO EXCITED TO HAVE YOU BACK!!!

 

NEW FOR FALL 2020!

We will be implementing our I-Class Pro Online Sign-up…We are very excited and appreciate your patience in the interim. 

Related files:
summer1.png (297KB png)
summer2.png (331KB png)

Created by:   Carrie Johnson
 
PLEASE NOTE: The sign up period for this event has ended and the sign up creator has locked all sign up slots from being modified. Contact the creator for more details.

Date (mm/dd/yyyy) Time (CDT) Available Slot
06/15/2020 (Mon.) 4:00pm - 4:45pm  

Jumping Beans 3 & 4 Yrs (4)

3 & 4 Yr Old

 
All slots filled
Cheryl Peterson
Serafia Peterson
Melissa Burks
Norah Burks
Candace Helling (2)
Violet and Zoey Helling
4:10pm - 5:10pm  

Beginner Monday's 4:10pm-5:10pm (6)

 
All slots filled
Ellen Jarr
Clara Jarr
Lauren Chance
Clara Chance
Whitney Doherty
Alexandra Doherty
Carly Walsh
Penny Walsh
Carolyn Stangl
Beatrice
Penny Walsh
4:30pm - 5:15pm  

Fire Flies Monday's 4:30pm-5:15pm (5)

5 yr old

 
All slots filled
Tracy Bisenius
Lucia Bisenius
Jen Lange
Kaylie Lange
Emmy Johnson
Ellen Jarr
William Jarr
Liz Alfonsi
4:30pm - 6:00pm  

Rhythmic Level 2 Monday's 4:30-6:00pm (6)

8 Yrs and Older

 
4:40pm - 5:40pm  

Developmental Monday's 4:40pm-5:40pm (6)

 
All slots filled
Laura Morgan
Josephine Morgan
Ellen Jarr
Lauren Jarr
Lauren Chance
Lila Chance
Angelo LaRosa
Joey LaRosa
Barb Worzalla
Ava Worzalla
Kristin Mikulec
5:00pm - 5:45pm  

Wiggle Worm Monday's 5:00pm-5:45pm (4)

3 yr old

 
All slots filled
Jen Lange
Anna Lange
Sophie McNamee
Jessica Payne
Josh Proefrock
Clara Proefrock
5:15pm - 6:00pm  

Tumble Bees Monday's 5:15pm-6:00pm (4)

4 yr old

 
All slots filled
Mila Tisljar
Amy Roller
Alecia Eliason
Jade Eliason
Tiffany Frazier
Yana frazier
5:20pm - 6:50pm  

Rec 2 Monday's 5:20pm-6:50pm (6)

 
All slots filled
Lindsey Johannes
Tammy Cross
Taylor Lange
Nora Lange
Moriah Quackenbush
Mackenzie
Karsen Frame
Bailey McGavock
Taylor White
5:45pm - 6:30pm  

Little Samurai Monday's 5:45-6:30pm (4)

3-4 yr old

 
All slots filled
Colonda Logan
Cristin Henderson (2)
Miles (4 years) and Emmitt (3 years) Kuhlman
Lauren Alban
Caleb Alban
5:50pm - 7:20pm  

Rec 4 & Up Monday's 5:50-7:20pm (6)

 
All slots filled
Jennifer Binninger Gomez
Katelyn Gomez
Ashley Schuette
Halie Schuette
Jason Busalacchi
Zoey Gundert
Deanna Gehrke
Makayla
Aaliyah Fernandez
6:00pm - 7:00pm  

Rhythmic Level 1 Monday's 6:00-7:00pm (6)

5 to 7 yrs

 
3 of 6 slots filled
Jennifer Binninger Gomez
Kennedy Gomez
VICTORIA MIKHAILENKO
Gabriella Mikhailenko
Erin Schoedel
Kinsley
6:45pm - 7:30pm  

Tumble Buddies Monday's 6:45pm-7:30pm (6)

1-2-3 yr olds with parent

 
2 of 6 slots filled
Christi Grothman
Lindsay Boerner
Aubrey Boerner
06/16/2020 (Tue.) 4:10pm - 5:10pm  

Tramp & Tumble Beginner Tuesday's 4:10-5:10pm (6)

 
All slots filled
Jordyn Barnes
Angela Mcevilly
Tara McEvilly
Angela Mcevilly
Gabriella Riechers
Patti Imig (2)
Ellie and Emma
Brian Kison
Samantha kison
4:30pm - 5:30pm  

Samurai Tuesday's 4:30-5:30pm (5)

5 & 6 yr old

 
All slots filled
Molly Gailans
Finn
Graham Sawyer
Bode Purnell
Please let me know if a jumping bean or fire fly class opens up. Bode was advanced to beginner 1 at his previous gym, however I noticed beginner classes are only for girls. He will be 6 in September.
Sarah Neumann
Shannon Hinkel
Ashton Hinkel
5:10pm - 6:10pm  

Tramp & Tumble Developmental Tuesday's 5:10-6:10pm (6)

 
4 of 6 slots filled
Kelly McCabe-Birmingham
Logan (Lola) Birmingham
Beatrice Bannon
Violet Bannon
LeNay Graham (2)
Stuart (8 years old) and Sawyer (6 years old) Graham
5:30pm - 6:30pm  

Samurai Tuesday's 5:30-6:30pm (5)

5 & 6 yr old

 
All slots filled
Mary Steinbrenner
Henry Steinbrenner
Stephane Fabus
Rachel Rizzo
Axel Rizzo
Aaron Wockenfuss
Camden Wockenfuss
Jeffrey Owsianny
6:10pm - 7:10pm  

Tramp & Tumble Intermediate/Advanced Tuesday's 6:10-7:10pm (6)

 
All slots filled
Amelia Caverson
Kristie Brooke
Nora Brooke
Carlee Brooks
Annabelle Brooks
Abby Hensler
Noah Hensler
Sharon Chumlea
Makenzie Green
6:30pm - 7:30pm  

Samurai Tuesday's 6:30-7:30pm (6)

7-9 yr old

 
All slots filled
Sara Haas
William Haas
Erin Schoedel
Aaron Gundrum
Stephanie Totman
James Totman
Summer Brown
Connor Brown
Lynn Hammen
Noah Hammen
06/17/2020 (Wed.) 4:00pm - 4:45pm  

Fire Flies Wednesday's 4:00pm-4:45pm (5)

5 yr old

 
All slots filled
Lacy Benishek
Charlotte Benishek
Holly Tittman
Naomi Tiefel
Isla Tiefel
Katie Puestow
Charlotte Puestow
Melissa Burks
Emery Burks
4:10pm - 5:10pm  

Developmental Wednesday's 4:10-5:10pm (6)

 
All slots filled
Alecia Eliason
Ava Eliason
Kathy Auchter
Margaret Auchter
Jason Busalacchi
Angela Penaflor
Sarah Knuth (2)
Kaylee and Brianna Knuth
4:15pm - 5:15pm  

Jumping Beans 5 & 6 Yrs (5)

5 & 6 Yr Old

 
All slots filled
Graham Quist
Hope Groth (2)
Meg Scottberg
Gabrielle scottberg
Jennifer Florio
Olivia Florio
4:30pm - 5:15pm  

Tumble Bees Wednesday's 4:30-5:15pm (4)

4 yr old

 
All slots filled
Morgan Treis
RileyTreis
Lyndsey Bacon
For Lillian Bacon
Carlee Brooks
Violette Brooks
Abby Hensler
Emmett Hensler
4:40pm - 5:40pm  

Beginner's Wedneday's 4:40-5:40pm (6)

 
All slots filled
Guadalupe Camara
Adaiah altamirano
Angelo LaRosa
Sloane LaRosa
Summer Brown
Heidi Brown
Jaclyn Kuhl
Mona Kuhl
Quinn Crawford
VICTORIA MIKHAILENKO
Gabriella Mikhailenko
4:45pm - 5:30pm  

Little Samurai Wednesday's 4:45pm-5:30pm (4)

3-4 yr old

 
All slots filled
Lacy Benishek
Cash Benishek
Guadalupe Camara
David Altamirano
Summer Brown
Steven Brown
Jennifer Florio
Vince Florio
5:15pm - 6:00pm  

Wiggle Worms Wednesday's 5:15pm-6:00pm (4)

3 yr old

 
All slots filled
Cheryl Peterson
Serafia Peterson
Katie Puestow
Ellie Puestow
Stacie Fechter
Taylor Fechter
Sarah Richter
Gracie Richter
5:20pm - 6:50pm  

Rec 1 Wednesday's 5:20-6:50pm (6)

 
All slots filled
Isabella Crowley
Use credit from spring session
Nichole Penkwitz
Sara Daggett
Iryna Levit
Roxy Ehley
Jessa Fraley
5:50pm - 7:20pm  

Rec 3 Wednesday's 5:50pm-7:20pm (6)

 
All slots filled
Tess Brulla
Renee Lonstine
Reagan Lonstine - use credit from spring session
sophia lieven
Hope Groth
Jordyn Elliot
Natalie Johnson
6:15pm - 7:15pm  

Cheer Tumbling Wednesday's 6:15-7:15pm (8)

 
All slots filled
Laura Boucher
Isabella Boucher
Amy Wundrock
Addison Wundrock for Grafton Cheer
Aaron Wockenfuss
Courtney Szpara (2)
Hannah and Brynn Szpara
Kaitlyn Burg
Kate Dorschner
Sydney Blum
6:45pm - 7:30pm  

Tumble Buddies Wednesday's 6:45pm-7:30pm (6)

1-2-3 yr olds with parent

 
4 of 6 slots filled
Rachel Rizzo
Zoey Rizzo
Sarah Ernst
Cali Due
Jerad Phelps
Jess Middendorf
Charlotte
06/18/2020 (Thu.) 4:00pm - 5:00pm  

Samurai Thursday's 4:00-5:00pm (5)

5 & 6 yr old

 
3 of 5 slots filled
Beth Harrison
John Harrison
Joey Hammen
Andi Barber
Dylan
5:00pm - 6:00pm  

Samurai Thursday's 5:00-6:00pm (5)

5 & 6 yr old

 
6:00pm - 7:00pm  

Samurai Thursday's 6:00-7:00pm (6)

10 & 11 yr old

 
4 of 6 slots filled
Lisa McLaughlin
Aidan McLaughlin
Parker Pope
Derrick Wimmer
Chase Polcyn
06/19/2020 (Fri.) 10:30am - 11:15am  

Tumble Buddies Friday's 10:30am-11:15am (6)

1-2-3 yr olds with parent

 
All slots filled
Cheryl Peterson
Alexandra Peterson
Alexandra Kalpakidis
Yianni Kalpakidis
Nora Seifi
Abbe Wilde
Becky Ahrens
Maggie Ahrens
Mila Nunez
10:30am - 11:30am  

Beginner Friday's 10:30-11:30am (6)

 
All slots filled
Courtney Moritsch
Jillian Moritsch
Laura Boucher
Olivia Boucher
Sara Haas
Monica Haas
Jaime Lubner
Ellie Lubner
Anna Berezovski
Stella Berezovski
Ashley McNamee
10:40am - 11:25am  

Little Samurai Friday's 10:40am-11:25am (4)

3-4 yr old

 
All slots filled
Courtney Moritsch
Simon Moritsch
Sara Cooper
Shaun Cooper
Laura Boucher
Jaxson Boucher
Jaime Lubner
Jack Lubner
11:30am - 12:15pm  

Wiggle Worms Friday's 11:30-12:15 (4)

3 yr old

 
All slots filled
Siri Uden
Sage uden
Theresa Uden
Jameson Uden
Beth Harrison
Nora Harrison
Stephanie Cisler
student: Aria Barksdale
11:30am - 12:30am  

Developmental Friday's 11:30am-12:30pm (6)

 
All slots filled
Lyndsey Bacon
For Emilia Bacon
Theresa Baker
Registration for Teagan Baker-Dornacker
Beth Harrison
Caroline Harrison
Erin Klein
Addison Klein
Beth Parker
Harper Didier
12:30pm - 1:15pm  

Tumble Bees Friday's 12:30-1:15pm (4)

4 yr old

 
All slots filled
Dan Jones
Meg Scottberg
Zoe scottberg
Jessica Rentmeester
Roland Sell
12:30pm - 2:00pm  

Rec 3 & Rec 4 & Up Friday's 12:30-2:00pm (6)

 
1 of 6 slots filled
Michelle Sauer
Evy Sauer
1:30pm - 2:15pm  

Fire Flies Friday's 1:30-2:15pm (5)

5 yr old

 
All slots filled
Angela Pagel
Evie Pagel
Alisa Kaminski
Abigail Kaminski
Elizabeth McNamee
Heather Brahm
Genevieve Mallon
Dawson Erdman
06/20/2020 (Sat.) 8:00am - 8:45am  

Wiggle Worms Saturday's 8:00-8:45am (4)

3 yr old

 
All slots filled
Erin Brewster
Danielle Schoenwetter
Lola Schoenwetter
Eva Markel
Charlotte Ross
8:15am - 9:00am  

Little Samurai Saturday's 8:15am-9:00am (4)

3-4 yr old

 
2 of 4 slots filled
Kimberly McCormick
Lucas mCCormick
HOLDEN TRACEY-STRACH
9:00am - 9:45am  

Tumble Buddies Saturday's 9:00am-9:45am (6)

1-2-3 yr olds with parent

 
All slots filled
Jack Whaley
Tara Cieszynski
Katie Dykas
Whitney Doherty
Claire doherty
Emily (Mimi) Kerner
Hadley Kerner - from spring session
Kali Hurlburt
9:10am - 10:10am  

Samurai Saturday's 9:10-10:10am (5)

5 & 6 yr old

 
1 of 5 slots filled
Rachel Leatherman
10:00am - 10:45am  

Tumble Bees Saturday's 10:00-10:45am (4)

4 yr old

 
All slots filled
Katrina Wendtland
Isabella Wendtland
Ashley Schuette
Noel Schuette
Kate Bechen
Clare Bechen
Jess Middendorf
Molly Middendorf
10:10am - 11:10am  

Beginner Saturday's 10:10am-11:10am (6)

 
5 of 6 slots filled
Amelia Staehler
Beatrice Bannon
Violet Bannon
Addison Grapengieser
Mia Goldinez
Delilah Sell
10:20am - 11:20am  

Samurai Saturday's 10:20-11:20am (6)

7-9 Yrs

 
All slots filled
Julien Swanson
Erica Deuser
James Kelly
Angela Kohl
Jayson Kohl (age 7)
Patrick Hoctor
Liam Hoctor
Patrick Hoctor
Nolan Hoctor
Joseph Doughty
11:00am - 11:45am  

Fire Flies Saturday's 11:00am-11:45am (5)

5 yr olds

 
4 of 5 slots filled
Julieanne Paulus
Madelynn Paulus
Keri Delsman (2)
Kristina Stuhlmacher
11:10am - 12:10pm  

Developmental Saturday's 11:10am-12:10pm (6)

 
2 of 6 slots filled
Colonda Logan
Mackenzie Rowell
12:10pm - 1:40am  

Rec 1 & 2 Saturday's 12:10-1:40pm (6)

 
4 of 6 slots filled
Karen Schlereth
Kimberly McCormick
Chelsea McCormick
Terrie Stangl
Jocelyn Sulaiman
©2020 SignUpGenius. All Rights Reserved. Privacy Policy | Terms of Service | Do not sell my info