Washington State Citizen Corps

2019 Citizen Corps Leadership Summit and Training Day

Registration is now open for the 4th annual Citizen Corps Leadership Summit and Training Day.  The event will be held on Saturday, March 23rd from 7:30 am to 5:00 pm at Pierce College- Fort Steilacoom Campus.

Our theme for the event this year is Including Youth, Persons of All Abilities and New Technology in Your Programs.

Come to learn, share and network with other volunteers in Washington!   A box lunch will be provided. Best of all it's FREE!

Date: 03/23/2019 (Sat.)

Created by:   Paula Towne
 
Already signed up? You can change your sign up.

Location Time (PDT) Available Slot
Performance Lounge Cascade Building  7:30am - 8:00am  

Registration/Light Refreshments

All Participants

 
67 slots filled - more available
Paula Towne
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Jon Bromberg
Ilyssa Plumer
Rick Wallace
Delores Kannas
Mike Batnick
Mary Norton
Jody Jeffers
Linda Peterson
Dedra Morris
Marvin Nauman
Irvina Mizell
4258440333
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Robin McKenzie
Al Wurth
Rachel Adler-Giron
Julie Jensen
asa louis
Jodi Riker
Sharon K
Karen Lebeter
Susie Johnson
Kathy Kidrick
Sally White
Phillip Zimmerman
Laurie Roughton
Randi Sanders
Lisa Law
Iris Fields
Todd Bancroft
Janice Christian
Miles Williams
DaChelle Gordillo
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Greg Hope
Kathy Garlick
Jeremy Parson
Elizabeth Hansford
Mike Davenport
Daniele Maso
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
Heather Worley
Clinton Davis
James Nelson
Sharon Rhinevault
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Janeen Olson
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Douglas Sanders
Laura Goudreau
Jacqui Maes
Linda Waring
8:00am - 8:15am  

Welcome

All Participants

 
68 slots filled - more available
Paula Towne
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Jon Bromberg
Ilyssa Plumer
Rick Wallace
Delores Kannas
Mike Batnick
Mary Norton
Jody Jeffers
Linda Peterson
Dedra Morris
Marvin Nauman
Irvina Mizell
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Robin McKenzie
Al Wurth
Rachel Adler-Giron
Julie Jensen
asa louis
Jodi Riker
Sharon K
Karen Lebeter
Chi Mac
Susie Johnson
Kathy Kidrick
Sally White
Phillip Zimmerman
Laurie Roughton
Randi Sanders
Lisa Law
Iris Fields
Todd Bancroft
Janice Christian
Miles Williams
DaChelle Gordillo
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Greg Hope
Kathy Garlick
Jeremy Parson
Elizabeth Hansford
Mike Davenport
Daniele Maso
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
Heather Worley
Clinton Davis
James Nelson
Sharon Rhinevault
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Janeen Olson
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Douglas Sanders
Laura Goudreau
Jacqui Maes
Linda Waring
8:15am - 8:45am  

Team Building Exercise

All Participants

 
67 slots filled - more available
Paula Towne
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Jon Bromberg
Ilyssa Plumer
Rick Wallace
Delores Kannas
Mike Batnick
Mary Norton
Jody Jeffers
Linda Peterson
Dedra Morris
Marvin Nauman
Irvina Mizell
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Robin McKenzie
Al Wurth
Julie Jensen
asa louis
Jodi Riker
Sharon K
Karen Lebeter
Chi Mac
Susie Johnson
Sally White
Phillip Zimmerman
Laurie Roughton
Randi Sanders
Lisa Law
Iris Fields
Todd Bancroft
Janice Christian
Miles Williams
DaChelle Gordillo
Kathy Kidrick
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Greg Hope
Kathy Garlick
Jeremy Parson
Elizabeth Hansford
Mike Davenport
Daniele Maso
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
Heather Worley
Clinton Davis
James Nelson
Sharon Rhinevault
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Janeen Olson
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Douglas Sanders
Laura Goudreau
Jacqui Maes
Linda Waring
9:00am - 12:00pm  

Panel Presentations

All Participants

 
70 slots filled - more available
Paula Towne
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Jon Bromberg
Ilyssa Plumer
Rick Wallace
Delores Kannas
Mike Batnick
Mary Norton
Jody Jeffers
Linda Peterson
Dedra Morris
Marvin Nauman
Irvina Mizell
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Robin McKenzie
Al Wurth
Rachel Adler-Giron
Julie Jensen
asa louis
Jodi Riker
Sharon K
Karen Lebeter
Chi Mac
Susie Johnson
Kathy Kidrick
Sally White
MICHAEL FEARNEHOUGH
MICHAEL FEARNEHOUGH
Phillip Zimmerman
Laurie Roughton
Randi Sanders
Lisa Law
Iris Fields
Todd Bancroft
Janice Christian
Miles Williams
DaChelle Gordillo
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Greg Hope
Dennis Rhodes
Would prefer seat in Leadership 1 breakout session should a seat become available
Kathy Garlick
Jeremy Parson
Elizabeth Hansford
Mike Davenport
Daniele Maso
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
Heather Worley
Clinton Davis
James Nelson
Sharon Rhinevault
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Janeen Olson
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Douglas Sanders
Laura Goudreau
Jacqui Maes
Linda Waring
12:00pm - 1:00pm  

Box Lunches

All Participants

 
68 slots filled - more available
Paula Towne
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Jon Bromberg
Ilyssa Plumer
Rick Wallace
Delores Kannas
Mike Batnick
Mary Norton
Jody Jeffers
Linda Peterson
Dedra Morris
Marvin Nauman
Irvina Mizell
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Robin McKenzie
Al Wurth
Rachel Adler-Giron
Julie Jensen
asa louis
Jodi Riker
Sharon K
Karen Lebeter
Chi Mac
Susie Johnson
Kathy Kidrick
MICHAEL FEARNEHOUGH
MICHAEL FEARNEHOUGH
Phillip Zimmerman
Laurie Roughton
Randi Sanders
Lisa Law
Iris Fields
Todd Bancroft
Janice Christian
DaChelle Gordillo
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Greg Hope
Dennis Rhodes
Kathy Garlick
Jeremy Parson
Elizabeth Hansford
Mike Davenport
Daniele Maso
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
Heather Worley
Clinton Davis
James Nelson
Sharon Rhinevault
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Janeen Olson
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Douglas Sanders
Laura Goudreau
Jacqui Maes
Linda Waring
Room 1  1:00pm - 2:30pm  

Leadership 1 (20)

Must sign up for this class

 
All slots filled
Paula Towne
Delores Kannas
Linda Peterson
Dedra Morris
Marvin Nauman
Irvina Mizell
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Robin McKenzie
Al Wurth
Julie Jensen
Jodi Riker
Chi Mac
Susie Johnson
Mike Batnick
Sally White
Lisa Law
Iris Fields
Miles Williams
DaChelle Gordillo
Room 2  1:00pm - 2:30pm  

CERT in Other Languages (30)

Choose one class from each time slot

 
2 of 30 slots filled
Randi Sanders
Greg Hope
Room 3  1:00pm - 2:30pm  

Working With Sponsors and Served Communities (30)

Choose one class from each time slot

 
16 of 30 slots filled
Jon Bromberg
Rick Wallace
Mary Norton
asa louis
Karen Lebeter
Laurie Roughton
Heather Worley
Clinton Davis
James Nelson
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Jacqui Maes
Room 4  1:00pm - 2:30pm  

CERT Curriculum- What's New? (30)

Choose one class from each time slot

 
All slots filled
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Mike Batnick
Jody Jeffers
Linda Peterson
Irvina Mizell
Al Wurth
Rachel Adler-Giron
Julie Jensen
Sharon K
Kathy Kidrick
MICHAEL FEARNEHOUGH
MICHAEL FEARNEHOUGH
Phillip Zimmerman
Todd Bancroft
Janice Christian
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Kathy Garlick
Jeremy Parson
Elizabeth Hansford
Mike Davenport
Daniele Maso
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
Room 1  2:45pm - 4:15pm  

Leadership 2 (20)

Choose one class from each time slot

 
All slots filled
Mary Norton
Linda Peterson
Marvin Nauman
Irvina Mizell
Robin McKenzie
Al Wurth
Jodi Riker
Chi Mac
Susie Johnson
Sally White
Phillip Zimmerman
Lisa Law
Miles Williams
DaChelle Gordillo
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Dennis Rhodes
Would also like to sign up for Leadership 1 should an opening become available
Elizabeth Hansford
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Room 2  2:45pm - 4:15pm  

Sigma-Tracking Volunteer Training (30)

Choose one class from each time slot

 
16 of 30 slots filled
Rick Wallace
Mike Batnick
Linda Peterson
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Rachel Adler-Giron
Sharon K
Kathy Kidrick
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Kathy Garlick
Daniele Maso
Jeffrey Anderson
Thom Wescott
YVETTE WILSON
Douglas Sanders
Room 3  2:45pm - 4:15pm  

Working With All Abilities (30)

Choose one class from each time slot

 
13 of 30 slots filled
Julie Jensen
Karen Lebeter
Laurie Roughton
Randi Sanders
Todd Bancroft
Janice Christian
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Mike Davenport
Heather Worley
Clinton Davis
Janeen Olson
Jacqui Maes
Room 4  2:45pm - 4:15pm  

Building a Program and Managing Documentation (30)

Choose one class for each time slot

 
All slots filled
Paula Towne
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Delores Kannas
Jody Jeffers
Dedra Morris
Al Wurth
asa louis
Kathy Kidrick
Phillip Zimmerman
Iris Fields
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Greg Hope
Jeremy Parson
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
James Nelson
Sharon Rhinevault
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Performance Lounge Cascade Building  4:30pm - 5:00pm  

Wrap Up

All Participants

 
67 slots filled - more available
Paula Towne
Lawrence (Larry) Dorothy
Jan Bromberg
Jon Bromberg
Ilyssa Plumer
Rick Wallace
Delores Kannas
Mike Batnick
Mary Norton
Jody Jeffers
Linda Peterson
Dedra Morris
Marvin Nauman
Irvina Mizell
Laurell Sprague
Lionel Halvorsen
Robin McKenzie
Al Wurth
Rachel Adler-Giron
Julie Jensen
asa louis
Jodi Riker
Sharon K
Karen Lebeter
Chi Mac
Susie Johnson
Kathy Kidrick
Sally White
Phillip Zimmerman
Laurie Roughton
Randi Sanders
Lisa Law
Iris Fields
Todd Bancroft
Janice Christian
Miles Williams
DaChelle Gordillo
Miki Colón-Carlson
Athena Colón-Carlson
Janet McLaughlin-Dorothy
Greg Hope
Kathy Garlick
Jeremy Parson
Elizabeth Hansford
Mike Davenport
Daniele Maso
Ken Hulet
Rachael Anderson
Jeffrey Anderson
Tamara Fairley
Amy Bledsoe
John Boucher
Chris McCaughan
Heather Worley
Clinton Davis
James Nelson
Sharon Rhinevault
Thom Wescott
YVETTE WILSON
C M SAM Jenkins
Janeen Olson
Shane Inman (2)
Jan Lyell
Douglas Sanders
Jacqui Maes
Linda Waring


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home