St Albert the Great Family Festival

Calling all Parishioners, join in the FUN.....

Come celebrate your parish, the Best parish-St Albert the Great, Sunday June 9th 1:30-7:00. When you come to celebrate, have even more fun by volunteering for a shift.  This event is not successful without the many volunteers who contribute their time and energy to make it Great!  There are many areas to help such as Food, Games, set-up, clean-up,....a shift for all.  We hope you come celebrate and stay, help make this year another success!  For additional volunteer questions, call Janice at 216-570-8840.

Date: 06/09/2019 (Sun.)

Time: 1:30pm - 7:00pm EDT

Location: St Albert the Great

Created by:   Sarah Mckelvey
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Saturday morning set up 9:00-12:00 (5)

Must have adults accompany minors

 
4 of 5 slots filled
Laura Hvizd
Tom (adult) and Ryan (12) Hvizd
Dan Meges
Joey Zver
Mike Gladysz

Sunday morning set up 9:00-12:00 (5)

Must have adults accompany minors

 
3 of 5 slots filled
Jennifer Fernandez (3)
Steve Jennifer & Xavier (14yrs)

Sunday Night Clean-up Gym 7:00-8:00 (5)

Must have adults accompany minors

 

Sunday Night Clean-up Festival area 9:00-11:00 (5)

Must have adults accompany minors

 

Monday Final Clean-up -9:00am-12:00pm (5)

Must be adults

 

Basket Island 1:00-3:30 (2)

Children under 12 must be accompanied by an adult

 
All slots filled
Bridgette Gullatta (2)
Bridgette gullatta and Samantha gullatta

Basket Island 3:30-6:00 (2)

Children under 12 must be accompanied by an adult

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Bridget and Samantha Gullatta

Basket Island 6:00-8:30 (2)

Children under 12 must be accompanied by an adult

 

Food and Beverage Area 1:00-3:00 (2)

Adult only due to food handling

 

Food and Beverage Area 3:00-5:00 (2)

Adult only due to food handling

 

Food and Beverage Area 5:00-7:00 (2)

Adult only due to food handling

 

Food and Beverage Area 7:00-9:00 (2)

Adult only due to food handling

 

Color Block-Games 1:30-3:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Mandi Bolibrush
The Bolibrush family
Chelsea Lynn
Lynn Family

Color Block-Games 3:00-4:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Melanie Schad (2)
Emma, Abby, Melanie

Color Block-Games 4:00-5:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Michelle Lach
The Lach Family (3)
Nina Miller

Color Block-Games 5:00-6:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Anna Gosiewski (2)
Gosiewski family

Color Block-Games 6:00-7:00 (2)

1 adult must be present

 

Mega Shot-Games 1:30-3:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Sarah Carrino Kyker
The Kyker Family
Alicia Herrlich

Mega Shot-Games 3:00-4:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Mary Amador (2)

Mega Shot-Games 4:00-5:00 (2)

1 adult must be present

 

Mega Shot-Games 5:00-6:00 (2)

1 adult must be present

 
1 of 2 slots filled
Nina Miller

Mega Shot-Games 6:00-7:00 (2)

1 adult must be present

 

Rigatoni Smash-Games 1:30-3:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Cheryl Anderle (2)
Nancy McCullough will work with me.

Rigatoni Smash-Games 3:00-4:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Holly Thrasher (2)

Rigatoni Smash-Games 4:00-5:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Mary Ellen Dailey (2)
Troop 720

Rigatoni Smash-Games 5:00-6:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Mary Ellen Dailey (2)
Troop 720

Rigatoni Smash-Games 6:00-7:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Beth Richardson (2)
Beth, Faith, and Nick

Pig Race-Games 1:30-3:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Marissa Healy (2)
Megan Benedictis will work with me

Pig Race-Games 3:00-4:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Meghan Kulaszewski (2)
Meghan (adult), Ava and Leo

Pig Race-Games 4:00-5:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Denise Kovach
& Brayden
Lora Switalski

Pig Race-Games 5:00-6:00 (2)

1 adult must be present

 

Pig Race-Games 6:00-7:00 (2)

1 adult must be present

 

Toilet Bowl-Games 1:30-3:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Lori Ruh
Lora Switalski

Toilet Bowl-Games 3:00-4:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Amy Bonkoski (2)
Elijah Kundla + parent

Toilet Bowl-Games 4:00-5:00 (2)

1 adult must be present

 
All slots filled
Amy Bonkoski (2)
Elijah Kundla + parent

Toilet Bowl-Games 5:00-6:00 (2)

1 adult must be present

 

Toilet Bowl-Games 6:00-7:00 (2)

1 adult must be present

 
1 of 2 slots filled
Nina Miller

Kiddie Corner 1:30-3:00 (2)

5th grade and higher

 
All slots filled
Debbie Factora (2)
Emily and Sophia Factora

Kiddie Corner 3:00-4:00 (2)

5th grade and higher

 

Kiddie Corner 4:00-5:00 (2)

5th grade and higher

 

Kiddie Corner 5:00-6:00 (2)

5th grade and higher

 

Kiddie Corner 6:00-7:00 (2)

5th grade and higher

 

Kiddie Corner-Face Painting/Tattoos 1:30-3:00 (2)

5th grade and higher

 
All slots filled
Sarah Mckelvey (2)
Girl Scouts 71136

Kiddie Corner-Face Painting/Tattoos 3:00-4:00 (2)

5th grade and higher

 
All slots filled
Sarah Mckelvey (2)
Girl Scouts 71136

Kiddie Corner-Face Painting/Tattoos 4:00-5:00 (2)

5th grade and higher

 
All slots filled
Sarah Mckelvey (2)
Girl Scouts 71136

Kiddie Corner-Face Painting/Tattoos 5:00-6:00 (2)

5th grade and higher

 
All slots filled
Sarah Mckelvey (2)
Girl Scouts 71136

Kiddie Corner-Face Painting/Tattoos 6:00-7:00 (2)

5th grade and higher

 
All slots filled
Sarah Mckelvey (2)
Girl Scouts 71236

Break a Dish-outside Games 1:30-3:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
CUb Scouts

Break a Dish-outside Games 3:00-4:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Break a Dish-outside Games 4:00-5:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Break a Dish-outside Games 5:00-6:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub scouts

Break a Dish-outside Games 6:00-7:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Basketball Shoot-out Outside Games 1:30-3:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Basketball Shoot-out Outside Games 3:00-4:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Basketball Shoot-out Outside Games 4:00-5:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Basketball Shoot-out Outside Games 5:00-6:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Basketball Shoot-out Outside Games 6:00-7:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Sarah McKelvey (2)
Cub Scouts

Plinko -outside Games 1:30-3:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Kelly Kramp
Kelly Kramp

Plinko- outside Games 3:00-4:00 (2)

Adult must be present

 
All slots filled
Kelly Beskid (2)
Kelly Beskid and Andrea Moore

Plinko - outside Games 4:00-5:00 (2)

Adult must be present

 

Plinko - outside Games 5:00-6:00 (2)

Adult must be present

 

Plinko - outside Games 6:00-7:00 (2)

Adult must be present

 

Football Toss-outside game 1:30-3:00 (2)

1 Adult must remain with minor

 
All slots filled
Ronna Romano (2)
Vincenzo Romano & Parent

Football Toss-outside game 3:00-4:00 (2)

1 Adult must remain with minor

 
All slots filled
Ronna Romano (2)
Vincenzo Romano & Parent

Football Toss-outside game 4:00-5:00 (2)

1 Adult must remain with minor

 
All slots filled
Kelly Richter
Richter family
Kelly Richter
Richter family

Football Toss-outside game 5:00-6:00 (2)

1 Adult must remain with minor

 
All slots filled
Kelly Richter
Richter family
Kelly Richter
Richter family

Football Toss-outside game 6:00-7:00 (2)

1 Adult must remain with minor

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service