2017-2018 Cafeteria Volunteers

2017-2018 Cafeteria Volunteers

Come see your child during their lunch and help out by volunteering at Highcrest at the same time! There are only 2 days available each week for lunch volunteers so get in quick!  Any needed instructions will be given by the HMS kitchen staff when you arrive for your shift.

The lunch time this school year will be divided into 2 volunteer shifts, 11:10am-12:20pm and 12:15pm-1:10pm.  See below for the breakdown of homerooms that will be eating during each of those shifts.  There is a 5min overlap for ease in transition between the 1st and 2nd sets of volunteers.  As always, you are more than welcome to sign up for both shifts on any day.

1st volunteer shift, 11:10am-12:20pm will start with 6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

2nd volunteer shift, 12:15pm-1:10pm will start with 5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

Location: HMS cafeteria

Created by:   Lisa Hirschle
 
Already signed up? You can change your sign up.
Date (mm/dd/yyyy CDT) Available Slot
03/02/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Sonia Angres
Jacquelin Koch

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Ying Li
Amy Koplow
03/07/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Agnes Pogorzelski
Lilia Kogan
03/09/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Jeff Agrest

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Julie Tag (2)
Jen Truszkowski
03/14/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Christine Randolfi
Florence Lau
my mother-in-law will help!

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Harper Library Media Center (2)
With Anne Stumpf
03/16/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Revathi Suppiah
Allen Ali

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Nina Friedman
Zoe Ma
03/21/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Christine Randolfi
tanja chevalier

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
tanja chevalier
Zoe Ma
03/23/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Amy Schuster
Kerry Brown Hasbrook

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
1 of 2 slots filled
Zoe Ma
04/04/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Christina Tavares

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Karen Bowen
Lilia Kogan
04/06/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Sonia Angres
Christina Tavares

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Rebecca Petersen
Monica Zaha
04/11/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Daniel Levine
Pat Quinn

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
1 of 2 slots filled
Monica Zaha
04/13/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Beth Lynch

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Nina Friedman
amy butterworth
04/18/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Wendy Baker

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Tamara Teppo
Brittany Gerster
Brittany Gerster
04/25/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Linda McKenzie

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
1 of 2 slots filled
Zoe Ma
04/27/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Darshana Lele
clara tomaz

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
05/02/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Darshana Lele

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
1 of 2 slots filled
Monica Zaha
05/04/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Sonia Angres

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
05/09/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Jeff Agrest

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
05/11/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Molly Veneziano

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
05/16/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Darshana Lele

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Karen Bowen
Monica Zaha
05/18/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Atsuko Mishustin

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
1 of 2 slots filled
Sung Park
05/23/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Yoojin Choi

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Anne Stumpf (2)
With Maria Konosky
05/25/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Zoe Ma
Tina Tsai

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Laura Sniader
Tina Tsai
05/30/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Yoojin Choi

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
06/01/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Linda McKenzie
Sonia Angres

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
06/06/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
All slots filled
Yoojin Choi
Christina Tavares

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Jennifer Roderick
Di Zhang
06/08/2018
(Fri. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
All slots filled
Nina Friedman
Di Zhang
06/13/2018
(Wed. 11:10am - 1:10pm)

11:10am - 12:20pm (2)

6th grade homerooms Flanagan, Espinoza, Briskey, Heyde, Flintz, Macfadden, Gust, Jansyn, Zorger, Flanigan, Bishop, and Everhart followed by 5th grade classrooms Prorok, Raccuglia, Brady, Batzer, Towson, Belconis, K. Taylor, and Martino

 
1 of 2 slots filled
Yoojin Choi

12:15pm - 1:10pm (2)

5th grade homerooms Collins, Konicek, Sarich, Essary, Rizman, J. Taylor, Albrecht, and Gontovnick followed by 6th grade homerooms Straub, Deininger, Eakley, Facchini, Bartsch, and Goldberg

 
©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home