BCE FIELD DAY VOLUNTEERS

Bluff Creek Elementary P.R.I.D.E Field Day Volunteers

BCE All School  P.R.I.D.E. (People Respecting Individual Diversity Everywhere) Partners Field Day

The success of our field day depends on PARENT VOLUNTEERS to run our stations.

Stations run approximately 15 minutes each.  Two classrooms or groups will visit your station one at a time. Volunteers do not travel with their children, but stay at an assigned station that their child may rotate to. 

We have 8 stations that students will rotate to during their assigned 2 hour time.

Please meet in the BCE gym for assignments and instructions.

Morning volunteers meet in the gym at 9:15 a.m.

Stations start at 9:30 - 11:30 a.m.

#1 Waterballon Slingshot -  Gustafson & Wilkinson

#2 Tire Roll & Carry -   Torrey & Bulat

#3 Team Color Tag - Swenson & Benson

#4 Shuttle Relays -   

#5 Olympic Football Throw -  Bogart & Williams

#6 More Relays -  Embark/Aspire

#7 Bullseye Frisbee - Constantine & Currence

#8 Inflatable Obstacle Course - Henderson & VanBergen

Afternoon volunteers meet in the gym at 12:15 p.m.

Stations start at 12:30-2:30 p.m.

      Student class groups rotate approximately every 15 minutes. Two classrooms or groups will visit your station one at a time. ?Volunteers do not travel with their children, but stay at an assigned station that their child may rotate to. 

Starting Stations for groups in the afternoon 12:30-2:30 p.m.

#1 Water Balloon Slingshot -  Becker & McMahon

#2 Tire Roll & Carry -  Tellinghuisen & Krekelberg

#3 Team Color Tag   

#4 Shuttle Relays -  Aker & McNabb

#5 Football Throw -  Rowley & Taylor Thone

#6 More Relays - Myhr & Reeves

#7 Bullseye Frisbee Toss -  Ottinger & Palmateer

#8 Inflatable Obstacle Course -  Aspire/Embark

BCE staff and students THANK YOU!

If you have any specific questions, please feel free to contact Greg Bagley at [email protected] or Stacy Godwin at godwins@district112.org

Date: 06/01/2018 (Fri.)

Location: BCE outside fields

Created by:   Stacy Godwin
 
Already signed up? You can change your sign up.

Time (CDT) Available Slot
9:15am - 11:30am  

Station 1 - Water Balloon Slingshot (6)

 
All slots filled
Bridget O'Neill
Nikki Renner
Ryan Barette
Kristi Habermaier
Kristi Habermaier
Angie Kerkman
Melissa Grant

Station 2 - Tire Roll & Carry (2)

 
All slots filled
Holly Tchida (2)
Bryant & Holly Tchida

Station 3 - Team Color Tag (2)

 
All slots filled
Meghan Holmes
J. Blewett

Station 4 - Shuttle Relays (3)

 
All slots filled
Andy Egan
Kim David
Katie Houselog

Station 5 - Football Throw (2)

 
All slots filled
Julie Johnson (2)

Station 6 - More Relays (2)

 
All slots filled
Michelle McNallan
Chelsea Anderson

Station 7 - Bullseye Frisbee (2)

 
All slots filled
Kim Fuglie
Jennifer Dealwis

Station 8 - Inflatable Obstacle Course (4)

 
All slots filled
Julie Vasatka
Julie O'Connell
Holly Nelson
Gretchen Ganske
12:15pm - 2:30pm  

Station 1 - Water Balloon Slingshot (6)

 
All slots filled
Leslie Baker
Katie Karus
Shawn Buss
Kristi Bush
Heather Harvey
Kristi Lindell

Station 2 - Tire Roll & Carry (2)

 
All slots filled
Jolene Tesch
Charlie & Raina Tesch
Amy Kongratsasy

Station 3 - Team Color Tag (2)

 
All slots filled
Brenda Rothstein
Kelly Kriska

Station 4 - Shuttle Relays (3)

 
All slots filled
Amy Hagen
Amy Louwers
Anne Macy

Station 5 - Football Throw (2)

 
All slots filled
Nick Hanson (2)
Jennifer and Nick

Station 6 - More Relays (2)

 
All slots filled
Sara Maves (2)
Brandon and Sara Maves

Station 7 - Bullseye Frisbee (2)

 
All slots filled
Sarah Marek
Renae Charbonneau

Station 8 - Inflatable Obstacle Course (4)

 
3 of 4 slots filled
Wendy Armstrong
Jennifer Seanson
Andy Egan


©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home