Burton Hollow Swim Team 2019

Swim Meet Volunteers 2019

Welcome to Burton Hollow Swim Team volunteer sign up! Thank you for supporting your swimmer and our team by volunteering your time. We have 8 dual meets and 1 league meet. We ask that every family sign up for at least 3 jobs this season. Regardless of the job you choose, you will always be able to step away to see your child swim.

Created by:   Dan Henry
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy EDT) Location Available Slot
06/20/2019
(Thu. 4:45pm - 9:45pm)
Newburgh Swim Club 

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 
Elona Charney

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 
Kari Hemme

Scorer

Record the score of the meet

 
Rick Griffith

Timers (Away Meets) (3)

Time the events

 
All slots filled
Robert Blazoff
Angela Peecher Allen
Susan Wolkowicz
06/25/2019
(Tue. 4:45pm - 9:45pm)
BHSC 

Awards (4)

Help with the labeling of ribbons

 
All slots filled
Yuri Blazoff
Margaret Cordle
Margaret Cordle
Renay Weiss-Stansell
Sherry Johnson

Concessions Early Shift (4:45-7:00pm) (4)

Set up and sell concessions

 
All slots filled
Kathy Pominville
Lisa OHagan
Cathy Wallace
Jen Gardner

Concessions Late Shift (7:00pm-Close) (3)

Sell concessions and clean up

 
All slots filled
Kathy Pominville
Mike :)
Kim Thomas
Brenda Bagazinski

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 
Heather Shymanski

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 

Line Judge Recorder

Record the line judge call for each race

 
Brandon Kritzman

Runners (3)

Run the heat cards to the award table and timers when necessary

 
1 of 3 slots filled
Julie Francis

Scorer

Record the score of the meet

 
Rick Griffith

Timers (Home Meets) (5)

Time the events

 
All slots filled
Janille Wolf
Robert Blazoff
Tanya Zoro
Trevor Wilson
Susan Wolkowicz

Starter

Start the events

 
Mary Marley
07/09/2019
(Tue. 4:45pm - 9:45pm)
Northville Swim Club 

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 
Heather Shymanski

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 
Brandon Kritzman

Scorer

Record the score of the meet

 

Timers (Away Meets) (3)

Time the events

 
All slots filled
Janille Wolf
Renay Weiss-Stansell
Susan Wolkowicz
07/13/2019
(Sat. 8:00am - 12:00pm)
BHSC 

Awards (4)

Help with the labeling of ribbons

 
3 of 4 slots filled
Mrs. Kwiatkowski
Patti Grover
Maureen Pittenger

Concessions Early Shift (8:00am-9:30am) (4)

Set up and sell concessions

 
All slots filled
Kathy Pominville
Cathy Wallace
Terri Jenks
Sherry Johnson

Concessions Late Shift (9:30am-12pm) (3)

Sell concessions and clean up

 
All slots filled
Kathy Pominville
Mike :)
Kim Thomas
Andrea Stevens

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 
Kari Hemme

Line Judge Recorder

Record the line judge call for each race

 

Runners (3)

Run the heat cards to the award table and timers when necessary

 
All slots filled
Nicholle Cormier
Ann Stemmler
Jennifer Pritula
Mark

Scorer

Record the score of the meet

 
Rick Griffith
Yes, I will be there on Saturday.

Timers (Home Meets) (5)

Time the events

 
All slots filled
Lauren Sutton
Brenda Bagazinski
Yes, we will be there Saturday.
Renay Weiss-Stansell
Trevor Wilson
Edmund Quiambao
I can time on Sat

Starter

Start the events

 
Rick Anthony
07/16/2019
(Tue. 4:45pm - 9:45pm)
Colony Swim Club 

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 
Lisa OHagan

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 
Kari Hemme

Scorer

Record the score of the meet

 
Marla Kepsel

Timers (Away Meets) (3)

Time the events

 
All slots filled
Breanne Martin
Adam Martin
Brenda Bagazinski
Edmund Quiambao
07/18/2019
(Thu. 4:45pm - 9:45pm)
BHSC 

Awards (4)

Help with the labeling of ribbons

 
All slots filled
Tracy Hunt
Yuri Blazoff
Elona Charney
Mrs. Kwiatkowski

Concessions Early Shift (4:45-7:00pm) (4)

Set up and sell concessions

 
All slots filled
Cathy Wallace
Terri Jenks
Jen Gardner
Jen Gardner

Concessions Late Shift (7:00pm-Close) (3)

Sell concessions and clean up

 
2 of 3 slots filled
Katie Jolly
Jennifer Jungwirth
Jennifer Jungwirth

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 
Lisa OHagan

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 
Chuck Bezzina
Chuck Bezzina

Line Judge Recorder

Record the line judge call for each race

 
Chuck Bezzina
Debby Bezzina

Runners (3)

Run the heat cards to the award table and timers when necessary

 
All slots filled
Kim Thomas
Jennifer Pritula (2)
Lauren Sutton

Scorer

Record the score of the meet

 
Rick Griffith

Timers (Home Meets) (5)

Time the events

 
All slots filled
Tanya Zoro
Edmund Quiambao
Ginny DeNardis
Marylu Fryberger
Breanne Martin

Starter

Start the events

 
07/23/2019
(Tue. 4:45pm - 9:45pm)
BHSC 

Awards (4)

Help with the labeling of ribbons

 
All slots filled
Tracy Hunt
Lisa OHagan
Mrs. Kwiatkowski
Becky Coon
Becky Coon

Concessions Early Shift (4:45-7:00pm) (4)

Set up and sell concessions

 
All slots filled
Terri Jenks
Cathy Wallace
Jen Gardner
Brenda Bagazinski

Concessions Late Shift (7:00pm-Close) (3)

Sell concessions and clean up

 
All slots filled
Katie Jolly
Jennifer Pritula (2)
Andrea Ricotta

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 
Nicholle Cormier

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 
Renay Weiss-Stansell

Line Judge Recorder

Record the line judge call for each race

 
Brandon Kritzman

Runners (3)

Run the heat cards to the award table and timers when necessary

 
All slots filled
Margaret Cordle
Margaret Cordle
Jennifer Jungwirth
Linda Robinson

Scorer

Record the score of the meet

 
Rick Griffith

Timers (Home Meets) (5)

Time the events

 
All slots filled
Julie Francis
Marylu Fryberger
Ginny DeNardis
jannel phillips
Marla Kepsel

Starter

Start the events

 
07/25/2019
(Thu. 4:45pm - 9:45pm)
Fairway Farms Swim Club 

Heat Cards

Organize and help distribute heat cards

 

Line Judge

Call the finish of the race working in conjunction with judge from opposing team

 
Chuck Bezzina
Chuck Bezzina

Scorer

Record the score of the meet

 
Marla Kepsel

Timers (Away Meets) (3)

Time the events

 
All slots filled
Janille Wolf
Breanne Martin
Adam Martin
Marylu Fryberger
07/27/2019
(Sat. 8:00am - 5:00pm)
Newburgh Swim Club 

League Meet Timers-AM (3)

Morning session; Time the events

 
1 of 3 slots filled
Susan Wolkowicz

League Meet Timers - PM (3)

Afternoon session; Time the events

 
1 of 3 slots filled
jannel phillips

League Meet - Ribbon Distribution - AM

Morning session

 
Yuri Blazoff

League Meet Ribbon Distribution - PM

Afternoon session

 
Mrs. Kwiatkowski


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service