Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
CP Kids

CP Kids Summer Volunteer Sign Up

Our kids are going to have a blast this summer and we invite you to be part of making an impact on their lives as we point them to Jesus!

Every position offered below requires NO prep.  Just come 15 minutes before the start of the service to hear how you can make a difference that day! We'll provide and prep everything....all you need to do is show up and be ready to show our kids how much they are loved by our Savior!

This summer is a win/win! No pressure. No guilt.  Just a chance for you to give volunteering a try! Please review the available slots below and click on the button to sign up. We can't wait to serve along with you!

Created by:  Tammy Phillips
 
Already signed up? You can change your sign up.
Date (mm/dd/yyyy EDT) Location Available Slot
06/26/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 
2 of 3 slots filled
  Audrey Scarbriel
  Liz Gaerke
Maggie Gaerke

9:30 am Preschool (6)

 
5 of 6 slots filled
  Sharon Brostad
Deborah
  Chip Morgan
  Melanie Whited
  Beatriz Gonzalez
  Sharon Brostad
Sharon

9:30 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
4 of 6 slots filled
  Beth Morgan
  Michelle Youngquist
  Kim Pegram
  Amy Price

9:30 K-2nd Craft Leader

 
  Lauren Wooley

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
4 of 6 slots filled
  Kenneth Snelling
  Liz Gaerke
  Roxana puckett
  Eleu Wilson

9:30 3rd-5th Craft Leader

 
  Heather Garland
Keenan to help

11:00 am Nursery (3)

 
All slots filled
  Jessica Budd
  Sheila Kluesener
  Lisa Lawhorn

9:30 Rally Room Floater

 

11:00 am Preschool (6)

 
All slots filled
  Kate Arington
  Hali Werner
  Cassandra MacDonald
  Daniel Elmore
  Christie Riggs
w/ Sam
  Aubrey Burns

11:00 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
All slots filled
  Mark MacDonald
  Kaitlen Elmore
  Katie Kincaid
  Rachel Smith
  Ann Meyer
  Lisa

11:00 K-2nd Craft Leader

 
  Sandy Wallace
Gavin(13) will help me as well

11:00 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
5 of 6 slots filled
  Carlie Culver
Jeremy Culver
  Joseph Bolser
  Eric Krause
  Ashley Galloway
  Sharon Brostad
Larry Brostad

11:00 3rd-5th Craft Leader

 
  Annie Price
Mason, 13 will help me

11:00 Rally Room Floater

 
07/03/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 
All slots filled
  Pam Carlson
  Megan Minor
  Misty Bridges

9:30 am Preschool (6)

 
All slots filled
  Jessica Miller
  Sharon Brostad
Deborah
  Nick And Erika Norton (2)
  Nicole Taylor
  Todd Bridges

9:30 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
3 of 6 slots filled
  Chip Morgan
  Carlie Culver
  Carlie Culver
Colson

9:30 K-2nd Craft Leader

 
  Lauren Wooley

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
3 of 6 slots filled
  Jeremy Culver
  Hazel Culver
  Roxana puckett

9:30 3rd-5th Craft Leader

 
  Beatriz Gonzalez

9:30 Rally Room Floater

 
  Melena Siebert
07/10/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 
2 of 3 slots filled
  Julie Bogard
  Abigail Collier

9:30 am Preschool (6)

 
All slots filled
  Lynn Riestenberg
  Beth Morgan
  Christie Riggs
w/ Sam
  Antoinette Beerman (2)
Jeff Beerman helare
  Eleu Wilson

9:30 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
2 of 6 slots filled
  Vicki Minnich (2)
Steve & Vicki Minnich

9:30 K-2nd Craft Leader

 
  Lori Amick
Ella, Helper

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
4 of 6 slots filled
  Nathan Beverly
  Kelli Schalk (2)
Chris and Kelli Schalk
  Roxana puckett

9:30 3rd-5th Craft Leader

 
  Beatriz Gonzalez

11:00 am Nursery (3)

 
All slots filled
  Jessica Budd
  Sheila Kluesener
  Melena Siebert

9:30 Rally Room Floater

 

11:00 am Preschool (6)

 

11:00 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
3 of 6 slots filled
  Rosanne Stephens
  Rebecca Abbs (2)
Jacob & Becky Abbs

11:00 K-2nd Craft Leader

 

11:00 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
5 of 6 slots filled
  Stephanie & Kevin Heitz (2)
  Lois Mills
  Peggy Smith (2)
Billy & Peggy

11:00 3rd-5th Craft Leader

 

11:00 Rally Room Floater

 
07/17/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 
All slots filled
  Bev Scott
  Susan Hartman
  Elizabeth Gadsby

9:30 am Preschool (6)

 
All slots filled
  Sharon Brostad
Deborah
  Beth Morgan
  Allison Cecere
  Antoinette Beerman (2)
Jeff Beerman
  Eleu Wilson

9:30 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
4 of 6 slots filled
  Nathan Beverly
  Emily Munafo
  Laurie Hadden
  John Gadsby

9:30 K-2nd Craft Leader

 
  Lori Amick
Ella, Helper

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
3 of 6 slots filled
  Cassie Herman (2)
Austin & Cassie Herman
  Beatriz Gonzalez

9:30 3rd-5th Craft Leader

 
  Roxana puckett

11:00 am Nursery (3)

 
All slots filled
  Megan Minor
  Lisa Lawhorn
  Kennadi Hughes

9:30 Rally Room Floater

 
  Brooke Klinker

11:00 am Preschool (6)

 

11:00 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
2 of 6 slots filled
  Rebecca Abbs (2)
Jacob & Becky Abbs

11:00 K-2nd Craft Leader

 

11:00 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
3 of 6 slots filled
  Rosanne Stephens
  Peggy Smith (2)
Billy & Peggy

11:00 3rd-5th Craft Leader

 
  Jessica Budd
Crue, helper

11:00 Rally Room Floater

 
  Stephanie Heitz Heitz
07/24/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 
All slots filled
  Nancy Roberts
  Beth Morgan
  Bev Scott

9:30 am Preschool (6)

 
1 of 6 slots filled
  melanie whited

9:30 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
1 of 6 slots filled
  Daniel Cowan

9:30 K-2nd Craft Leader

 
  Lauren Wooley

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
1 of 6 slots filled
  Roxana puckett

9:30 3rd-5th Craft Leader

 
  Beatriz Gonzalez

11:00 am Nursery (3)

 
1 of 3 slots filled
  Caysie Prewitt

9:30 Rally Room Floater

 

11:00 am Preschool (6)

 
1 of 6 slots filled
  Matt Prewitt

11:00 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 

11:00 K-2nd Craft Leader

 
  Lauren Wooley

11:00 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 

11:00 3rd-5th Craft Leader

 

11:00 Rally Room Floater

 
07/31/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 
All slots filled
  Emily Weghorst (2)
Mike and Emily Weghorst
  Beatriz Gonzalez

9:30 am Preschool (6)

 
3 of 6 slots filled
  Jeri Moose
  Sharon Brostad
Deborah
  melanie whited

9:30 K-2nd Craft Leader

 
  Lori Amick
Ella, Helper

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
2 of 6 slots filled
  Cassie Herman (2)
Austin & Cassie Herman

9:30 3rd-5th Craft Leader

 
  Roxana puckett

11:00 am Nursery (3)

 

9:30 Rally Room Floater

 

11:00 am Preschool (6)

 

11:00 K-2nd Craft Leader

 

11:00 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 

11:00 3rd-5th Craft Leader

 

11:00 Rally Room Floater

 
08/07/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 
2 of 3 slots filled
  Susan Hartman
  Beatriz Gonzalez

9:30 am Preschool (6)

 
All slots filled
  Jessica Miller
  Sharon Brostad
Deborah
  Nick And Erika Norton (2)
  Antoinette Beerman (2)
Jeff Beerman

9:30 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
3 of 6 slots filled
  Jeri Moose
  Michelle Youngquist
  Amy South

9:30 K-2nd Craft Leader

 
  Christie Riggs

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
1 of 6 slots filled
  Katie Duh

9:30 3rd-5th Craft Leader

 

11:00 am Nursery (3)

 
1 of 3 slots filled
  Sheila Kluesener

9:30 Rally Room Floater

 
  Brooke Klinker

11:00 am Preschool (6)

 

11:00 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 
2 of 6 slots filled
  Stephanie & Kevin Heitz (2)

11:00 K-2nd Craft Leader

 
  Nancy Riggs Riggs

11:00 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 

11:00 3rd-5th Craft Leader

 

11:00 Rally Room Floater

 
08/14/2022 (Sun.)  

9:30 am Nursery (3)

 

9:30 am Preschool (6)

 
2 of 6 slots filled
  Sharon Brostad
Deborah
  melanie whited

9:30 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 

9:30 K-2nd Craft Leader

 

9:30 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 
1 of 6 slots filled
  Roxana puckett

9:30 3rd-5th Craft Leader

 
  Beatriz Gonzalez

11:00 am Nursery (3)

 

9:30 Rally Room Floater

 

11:00 am Preschool (6)

 

11:00 am Elementary (K-2nd Room) (6)

 

11:00 K-2nd Craft Leader

 

11:00 am Elementary (3rd-5th Room) (6)

 

11:00 3rd-5th Craft Leader

 

11:00 Rally Room Floater

 
  Julie Bogard
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
©2022 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service  |