Acolyte and Crucifer

2018-2019 Sunday Teachers

Sign up for our 2018-2019 program year.  Each class requires a minimum of 2 unrelated adults each week--though more are welcome.

Contact [email protected] for questions about the schedule or specific lessons

Created by:   Michelle Ketepa
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EDT) Available Slot
09/09/2018 (Sun.) Fall Kickoff Picnic Activities  11:30am - 1:00pm  

Workshop Activity Leader

 
Margie Turowski
Will collect Sunday school forms

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
09/16/2018 (Sun.) Covenant Writing  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Margie Turowski

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Louise Green

Grades 2-3 Lead

 
Michelle Ketepa

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Jovita Cunningham

Grades 4-6 Lead

 
Kelly Newell

Grades 4-6 Helper (2)

 
All slots filled
Beth Morris
Mike Cunningham

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
09/23/2018 (Sun.) Esau and Jacob/Acolyte Training  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Louise Green

K-1 Helper (2)

 
All slots filled
Emily Stepanian-Bennett
Matt Fry

Grades 2-3 Lead

 
Margie Turowski

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
David Ketepa

Grades 4-6 Lead

 
Michelle Ketepa
Acolyte Training

Grades 4-6 Helper (2)

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
09/30/2018 (Sun.) Joseph and his brothers  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 
Michelle Ketepa

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Marjorie Turowski

Grades 4-6 Lead

 
David Ketepa

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Kelly Newell

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
10/07/2018 (Sun.) Moses as a baby  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Kelly Newell

K-1 Helper (2)

 
All slots filled
Cheryl Gonda
Theresa Barlow

Grades 2-3 Lead

 
Kathryn Hutson

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Michelle Ketepa

Grades 4-6 Lead

 
David Ketepa

Grades 4-6 Helper (2)

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 
Brooklyn Geiger

Grades 4-6 Teen Helper

 
10/14/2018 (Sun.) Moses and the plagues  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 
All slots filled
Kelly Newell
Nicole Albani
Nicole

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 
All slots filled
Michelle Ketepa
Beth Morris

Grades 4-6 Lead

 
David Ketepa

Grades 4-6 Helper (2)

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
10/21/2018 (Sun.) Moses and the Red Sea  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Margie Turowski

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Emily Stepanian-Bennett

Grades 2-3 Lead

 
Jovita Cunningham

Grades 2-3 Helper (2)

 
All slots filled
Michelle Ketepa
Nicole Albani
Nicole

Grades 4-6 Lead

 
Beth Morris

Grades 4-6 Helper (2)

 
All slots filled
Mike Cunningham
David Ketepa

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 
Brooklyn Geiger

Grades 4-6 Teen Helper

 
10/28/2018 (Sun.) Reformation Workshop Activity  11:15am - 12:15pm  

Workshop Activity Leader

 

Event Coordinator

 
Michelle Ketepa

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 
Matt Fry

Grades 2-3 Teen Helper

 
Nicole Albani
Nicole

Grades 4-6 Teen Helper

 
11/04/2018 (Sun.) Prophets  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Louise Green

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Nicole Albani
Nicole

Grades 4-6 Lead

 
David Ketepa

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Beth Morris

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 
Brooklyn Geiger

Grades 4-6 Teen Helper

 
11/11/2018 (Sun.) Christmas Story  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 
All slots filled
Luke and Laura Hall (2)

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Beth Morris

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
11/18/2018 (Sun.) Christmas Program Preparations  10:00am - 11:00am  

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 
Brooklyn Geiger

Grades 4-6 Teen Helper

 
Christmas Story II  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Emily Stepanian-Bennett

Grades 2-3 Lead

 
Margie Turowski

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 
Kelly Newell

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Margie Turowski
Dan

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
11/25/2018 (Sun.) Advent Workshop  11:15am - 12:15pm  

K-1 Lead

 

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 

Workshop Activity Leader

 
Beth Morris

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
12/02/2018 (Sun.) Christmas Program Preparations  11:15am - 12:00pm  

K-1 Lead

 
Margie Turowski

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 
Jovita Cunningham

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 
Kelly Newell

Grades 4-6 Helper (2)

 
All slots filled
Beth Morris
Mike Cunningham

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
12/09/2018 (Sun.) Christmas Program Preparations  11:15am - 12:00pm  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 
Kelly Newell

Grades 4-6 Helper (2)

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
12/15/2018 (Sat.) Program Rehearsal  10:00am - 11:30pm  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 

Grades 2-3 Lead

 
Margie Turowski

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Beth Morris

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 

Event Coordinator

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
12/16/2018 (Sun.) Children's Program  9:30am - 11:30am  

K-1 Lead

 
Margie Turowski

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Beth Morris

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 

Event Coordinator

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
01/06/2019 (Sun.) Epiphany Party--classes combined  10:15am - 11:00am  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 

Event Coordinator

 
Michelle Ketepa

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
01/13/2019 (Sun.) Camp Sunday Activity Helper  10:00am - 11:00am  

Workshop Activity Leader

 

Event Coordinator

 
Michelle Ketepa

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
01/20/2019 (Sun.) Baptism of Jesus  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Louise Green

Grades 2-3 Lead

 
Margie Turowski

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 
Beth Morris

Grades 4-6 Helper (2)

 
All slots filled
David Ketepa
Kathy Hutson

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
01/27/2019 (Sun.) Jesus Chooses Disciples  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Kelly Newell

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Emily Stepanian-Bennett

Grades 2-3 Lead

 
Margie Turowski

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Beth Morris

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
02/03/2019 (Sun.) Peter's Faith Sinks  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 
All slots filled
Emily Stepanian-Bennett
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 
Jovita Cunningham

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Kathy Hutson

Grades 4-6 Lead

 
Mike Cunningham

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Judy Raffin

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
02/10/2019 (Sun.) Good Samaritan  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Louise Green

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Judy Raffin

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
02/17/2019 (Sun.) Bible Story Art Studio  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Louise Green

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Kelly Newell

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Laura Hutson

Grades 4-6 Lead

 
Kathy Hutson

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Judy Raffin

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
02/24/2019 (Sun.) Bible Story Art Studio  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
All slots filled
Beth Morris
Judy Raffin

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
03/03/2019 (Sun.) Lent Workshop  10:00am - 11:00am  

Workshop Activity Leader

 
David Ketepa

Event Coordinator

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
03/10/2019 (Sun.) Lent/Easter 1  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 
Jovita Cunningham

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 
Mike Cunningham

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Beth Morris

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
03/17/2019 (Sun.) Lent/Easter 2  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Marjorie Turowski

K-1 Helper (2)

 
All slots filled
Emily Stepanian-Bennett
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 
David Ketepa

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 
Kelly Newell

Grades 4-6 Helper (2)

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
03/24/2019 (Sun.) Lent/Easter 3  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
All slots filled
David Ketepa
Beth Morris

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
03/31/2019 (Sun.) Lent/Easter 4  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 
David Ketepa

Grades 4-6 Helper (2)

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
04/07/2019 (Sun.) Lent/Easter 5  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Laura Hall

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Luke Hall

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
David Ketepa

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
04/14/2019 (Sun.) Easter Story Art Studio  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Emily Stepanian-Bennett

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
All slots filled
David Ketepa
Beth Morris

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
04/28/2019 (Sun.) Kids in Worship 1  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Kelly Newell

K-1 Helper (2)

 
All slots filled
Emily Stepanian-Bennett
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
David Ketepa

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
05/05/2019 (Sun.) Kids in Worship 2  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 

K-1 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Cheryl Gonda

Grades 2-3 Lead

 
Jovita Scrogin

Grades 2-3 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Michelle Ketepa

Grades 4-6 Lead

 
Kelly Newell

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
Mike Cunningham

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
05/12/2019 (Sun.) Kids in Worship 3  10:00am - 11:00am  

K-1 Lead

 
Emily Stepanian-Bennett

K-1 Helper (2)

 

Grades 2-3 Lead

 
Michelle Ketepa

Grades 2-3 Helper (2)

 

Grades 4-6 Lead

 

Grades 4-6 Helper (2)

 
1 of 2 slots filled
David Ketepa

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
05/19/2019 (Sun.) Student Led Worship  10:00am - 11:30am  

Event Coordinator

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 
Faith Fair  11:30am - 12:15pm  

Workshop Activity Leader

 

Event Coordinator

 

Teen Helper TOTS

 

K-1 Teen Helper

 

Grades 2-3 Teen Helper

 

Grades 4-6 Teen Helper

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home