Redeemer Staff

Redeemer Acolyte Program 2018-19

The Redeemer Acolyte Program is a service requirement for students in the Confirmation program in grades 6-8, and open to all who wish to volunteer. For 1st year students the requirement is 2 times and for 2nd and 3rd year students, 3 times serving this program. Service can be any combination of acolyting, cross bearing, or banner/flag bearing for all sanctuary services. Older siblings who are already confirmed are also welcome, as are younger siblings with advance notice and training.

All available dates on this calendar apply to the 2018-19 Confirmation requirement, including those dates which occur after Confirmation of 3rd year students and those which occur after Confirmation classes are done in the spring.

If you have not been trained please make arrangements for a training session with the Acolyte Coordinator at least one week prior to the service date. On the service date, please meet the Acolyte Coordinator in the Choir Room 15 minutes prior to the service. If you are unable to meet this commitment, please contact the Coordinator as much in advance as possible and make arrangements for a substitute for yourself. Thank you for your service!

REMINDER: Boys must wear long pants and please, no flip-flops or strappy sandals.

 

 

Location: Redeemer Sanctuary

Created by:   Pam Lucas
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Time (EST) Available Slot
09/09/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lauren Olds
Hannah Millichamp

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Zoe Gartner
Josh Harrison
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Kate Mabley
Bella Browett

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Dane And Brendan Cornwell (2)
09/16/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Cody Chickensky
Xander Gallo
Yes
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lauren Pratt
Tyler Schulte
09/23/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
1 of 2 slots filled
Cody Chickensky
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Mattis Moellenhoff
Daniel Millichamp
09/30/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lauren Olds
Hannah Millichamp

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Josh Harrison
Patrick MacKillop
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lauren Pratt
Gasper Lucas

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Dane and Brendan Cornwell (2)
10/07/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Sean Amos
Lorelai Gallo

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Mia Mushovic
Alex Taylor
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Blake Baldner
Blake Baldner
Ryan Dunlap

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Gasper Lucas
Max Falk
10/14/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lauren Olds
Amber Drolet
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Finja Moellenhoff
Finja Moellenhoff
Mattis Moellenhoff

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Brady Glime
Brady Glime
Sarah Klaus
Sarah Klaus - needs training!
10/21/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Hannah Millichamp
Daniel Millichamp
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Kate Mabley
Ryan Cifolelli
10/28/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Paige Schultz
Paige schultz
Finja Moellenhoff
Finja Moellenhoff

9:00 Cross Bearer (2)

 

9:00 Banner

 
Alex Taylor
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Tyler Schulte
Gasper Lucas

10:30 Banner

 
Luke Guevara

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Grace Morgan
Bella Browett
Bella Browett
11/04/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Sean Amos
Sarah Goodwin

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Will Gardner
Will Gardner
Paige Gardner
Paige Gardner
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lexi Beckeman
Kate Lund

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Cam Pitlanish
Brady Glime
Brady Glime
11/11/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lorelai Gallo
Xander Gallo

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Ben Kletzli
Cody Chickensky
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Kate Mabley
Alex Taylor

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Lexi Beckeman
Lilly May
11/18/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Briggs & Jane Leahy (2)
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Krysta O’Donnell
Tyler Schulte
11/21/2018 (Wed.) 7:00pm - 8:00pm  

Thanksgiving Eve Acolyte (2)

 
All slots filled
Julia Lang
Andrew Lumsden
Andrew Lumsden

Flags Thanksgiving Eve - RECOMMENDED FOR ADULTS / SR. HIGH YOUTH (2)

 
All slots filled
Tyler & Travis Tucker (2)
Signed up by Laura McDonald
11/22/2018 (Thu.) 9:00am - 10:00am  

Acolyte Thanksgiving (2)

 
All slots filled
Briggs & Jane Leahy (2)

Cross Bearer Thanksgiving (2)

 
All slots filled
Maggie Greenwalt
Reagan Greenwalt

Flags Thanksgiving - RECOMMENDED FOR ADULTS / SR. HIGH YOUTH (2)

 
All slots filled
Kyle Silva and David (US Navy) (2)
11/25/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
1 of 2 slots filled
adam kidder

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Matthew Wiegand
Hannah Millichamp

9:00 Acolyte

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
1 of 2 slots filled
Sarah Klaus

10:30 Acolyte

 
12/02/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Sean Amos
Matt Ziegele
This will be his first time.

FAMILY ADVENT CANDLES 9:00 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
Springer Family

9:00 Acolyte

 
Lexi Beckeman
10:30am - 11:30am  

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Brendan Cornwell
Grace Morgan

FAMILY ADVENT CANDLES 10:30 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
McDonald Family

10:30 Acolyte

 
Luke Guevara
12/09/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

FAMILY ADVENT CANDLES 9:00 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
Farah Family

9:00 Acolyte

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Mattis &Finja Moellenhoff (2)

FAMILY ADVENT CANDLES 10:30 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
The Olds Family

10:30 Acolyte

 
Ryan Dunlap
12/16/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

FAMILY ADVENT CANDLES 9:00 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
SIGNUP ON TOWN SQ BULLETIN BOARD

9:00 Acolyte

 
Amber Drolet
10:30am - 11:30am  

FAMILY ADVENT CANDLES 10:30 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
The Setticerri Family Lucas

10:30 Acolyte

 
Andrew Pedersen
Andrew Pedersen
12/23/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Adam Kidder
Dane Cornwell

FAMILY ADVENT CANDLES 9:00 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
The Tafel Family

9:00 Acolyte

 
Amber Drolet
10:30am - 11:30am  

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Paige Schultz
Nate Schultz

FAMILY ADVENT CANDLES 10:30 AM

SEE SIGN UP SHEET ON TOWN SQUARE BULLETIN BOARD

 
The Klaus Family

10:30 Acolyte

 
Lauren Pratt
12/24/2018 (Mon.) 10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte

 
Will Gardner

St. Lucia Bells

 
3:00pm - 4:00pm  

Christmas Eve Family Service 3PM, Acolyte (2)

 
All slots filled
Max Falk
Krysta O'Donnell

St. Lucia Bells

 
Allison Schneider
5:30pm - 6:30pm  

Christmas Eve Family Service ##2 (5:30 PM), Acolyte (2)

 
All slots filled
Ingrid Rhind
Calvin Miesel

St. Lucia Bells

 
Maggie Greenwalt
8:00pm - 9:00pm  

Christmas Eve Acolyte (2)

 
1 of 2 slots filled
Ryan Cifolelli

Christmas Eve Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Jim Endress Elder (2)

St. Lucia Bells

 
Lauren Pratt
10:00pm - 11:00pm  

Christmas Eve Acolyte (2)

 

Christmas Eve Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Mike Raezler Elder (2)

St. Lucia Bells

 
12/30/2018 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte

 
Andrew Pedersen
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte

 
Calvin Miesel
01/06/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lorelai Gallo
luci ricelli
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Emma Schmidt
Rayna Nadeau
01/13/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Sophia Worden
Matt Ziegele

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Joseph Farah
Joseph Farah
Josh Harrison
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
abby bloink
Grace Morgan

10:30 Cross Bearer (2)

 
01/20/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Sophia Worden
Joseph Farah
Joseph Farah
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lilly May
Rachel Reck
01/27/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Sophia Worden
abby bloink

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Adam Kidder
Will Gardner
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Julia Lang
Zoe Gartner
02/03/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Emma Schmidt
Kate Lund

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Ingrid Rhind
luci ricelli
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Mitchell Young
Amy DeBenedictis
Drew DeBenedictis

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Brady Glime
Brady Glime
Nils Ericsson
Nils
02/10/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Ingrid Rhind
luci ricelli
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Georgia Lewis
Yes
Abbott Belanger
Yes

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Matthew Wiegand
Nils Ericsson
Nils
02/17/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Anna and Claire Rubel (2)
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Jack and Mileena Cotter (2)
Jack and Mileena Cotter
02/24/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Michael Schultz
Michael Schultz
Adam Kidder

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
London Baker
Yes
Paige Gardner
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Jack and Mileena Cotter (2)
Jack and Mileena Cotter
03/03/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Emma Schmidt
Kate Lund

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
London Baker
Will Gardner

9:00 Banner

 
Paige Gardner
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Blake Baldner
Blake Baldner
Ryan Dunlap

10:30 Banner

 
Georgia Lewis

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Claire Rubel
Allison Schneider
03/06/2019 (Wed.) 7:00pm - 8:00pm  

Lenten Service Acolyte (2)

 
All slots filled
Sami Ostrander
Sarah Goodwin

Ash Wednesday Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Rayna Nadeau
Andrew Pedersen
03/10/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Megan Dunlap
Ryan Dunlap
Elliott Shaw
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Rachel Reck
Michael Schultz
Michael Schultz

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Mitchell Young
Patrick MacKillop
03/13/2019 (Wed.) 7:00pm - 8:00pm  

Lenten Service Acolyte (2)

 
All slots filled
Julia Lang
Lilly May
03/17/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Sami Ostrander
Sarah Goodwin
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Mitchell Young
Arden Baker
03/20/2019 (Wed.) 7:00pm - 8:00pm  

Lenten Service Acolyte (2)

 
All slots filled
Julia Lang
Calvin Miesel
03/24/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Drew DeBenedictis
Grace Morgan

9:00 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Claire and Anna Rubel (2)
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Alex & Nils Ericsson (2)
Alex & Nils
03/27/2019 (Wed.) 7:00pm - 8:00pm  

Lenten Service Acolyte (2)

 
All slots filled
Caroline Lagoe
Michael Schultz
Michael Schultz
03/31/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Kristen Cifolelli
Katie Hugel
Lexi Hugel
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Rayna Nadeau
Allison Schneider
04/03/2019 (Wed.) 7:00pm - 8:00pm  

Lenten Service Acolyte (2)

 
04/07/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Jack Tafel
Elliott Shaw

9:00 Cross Bearer (2)

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Bella Browett
Bella browett
Abby Bloink

10:30 Cross Bearer (2)

 
1 of 2 slots filled
Ryan Dunlap
04/10/2019 (Wed.) 7:00pm - 8:00pm  

Lenten Service Acolyte (2)

 
1 of 2 slots filled
Paige Schultz
04/14/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
All slots filled
Lexi Hugel
Brett Berumen

9:00 Cross Bearer (2)

 
1 of 2 slots filled
Claire Rubel

9:00 Banner

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Bella Browett
Grace Morgan

10:30 Banner

 
Caroline Lagoe

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Abbott Belanger
Yes
Elliott Shaw
04/21/2019 (Sun.) 7:30am - 8:30am  

7:30 Bible

 

7:30 Acolyte (2)

 
9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 

9:00 Cross Bearer (2)

 

9:00 Bible

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
1 of 2 slots filled
Grace Morgan

10:30 Bible

 
Sami Ostrander

10:30 Cross Bearer (2)

 
1 of 2 slots filled
Brett Berumen
04/28/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

Confirmand-Led Service

CONFIRMANDS ONLY

 
8th Grade Confirmand Class Only Lucas
10:30am - 11:30am  

Confirmand-Led Service

CONFIRMANDS ONLY

 
8th Grade Confirmand Class Only Lucas
05/05/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
1 of 2 slots filled
Jack Tafel

9:00 Cross Bearer (2)

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Grace Morgan
Arden Baker

10:30 Cross Bearer (2)

 
All slots filled
Alex & Nils Ericsson (2)
Alex & Nils
05/12/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 

10:30 Cross Bearer (2)

 
05/19/2019 (Sun.) 9:00am - 10:00am  

9:00 Acolyte (2)

 

9:00 Cross Bearer (2)

 
10:30am - 11:30am  

10:30 Acolyte (2)

 
All slots filled
Robynn Ericsson (2)
Alex & Nils

10:30 Cross Bearer (2)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home