Current Congregants

Food Festival 2019 Volunteers

Thank you so much for volunteering! Your hard work is the key to the success of Shalom Y'All Jewish Food Festival and is definitely appreciated.

Note: This year's Shalom Y'All Jewish Food Festival will be held in Monterey Square. It will be open to the public from 11am until 3pm on Sunday, October 27, 2019.

The two main shifts for volunteers on the event day are:

Shift A: 9:30am-1pm

Shift B: 1pm-4:30pm.

We also need volunteers in the days leading up to the Food Festival, immediately before and after the event, and on the following day.

Scroll down to see available volunteer slots and pick one or more for yourself.

To sign up, follow these directions:

Select a slot by clicking the "Sign Up" checkbox on the right of the slot you want. Then click the "Submit and Sign Up" button at the very bottom of the page. That will take you to another page where you confirm the booth and shift you're signing up for. You may also have to log into your SignUp Genius account or create one.

Please note that there is a separate SignUp for the cooking sessions - for making items in the Temple kitchen, for making hamantashen dough and matzo balls at home, and for making chopped liver at a congregant's home - https://www.signupgenius.com/go/10c0b45acaa2aa4fe3-cooking5.

If you have any problems or don't want to do this on the computer, call Kerry Rosen at 912-631-7065 and she'll take care of it for you. Or if you can't reach Kerry, call the Temple at 912-233-1547 and they'll sign you up!

Thank you so much for your help.

Created by:   Congregation Mickve Israel
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EST) Available Slot
10/15/2019 (Tue.)    

Event co-chairs (4)

 
All slots filled
Lauri Taylor
Jennifer Rich
Mark Lebos
Marc Friedman

Entertainment Team Leader

 
Carol Greenberg

Logistics Team Leader

 
Stephen Wagner

Permits and Temple Responsibilities Team Leader

 
Jennifer Rich

Phonathon Team Leader

 
Toby Hollenberg

Purchasing Team Leader

 
Jeff Roseman

Publicity Team Leader

 
Lauree Morris

Sponsorships Team Leader

 
David Rubnitz

Volunteers/Signup Genius Team Leader

 
Kerry Rosen

Volunteers/Recruitment Team Leaders (2)

 
All slots filled
Abby Jo Kramer
Cheryl Ross

Pre-fest preparations/Food: Deli ordering and prep

 
Sandy Hollander

Pre-fest preparations/Logistics: Map design

 
Marc Friedman

Pre-fest preparations/Logistics: Ticket Stapling, Coordinator

 
Pamela Hamilton

Pre-fest preparations/Logistics: Ticket stapling (6)

Come to Temple office 8/1-10/15

 
All slots filled
Andrea Mathews
Marla Geffen
Ann Woolner
Peggy Harris
Sid Camens
Amy Rotker
10/20/2019 (Sun.) CMI social hall  9:00am - 4:00pm  

Pre-fest preparations/Logistics: Booth box packing, coordinator (2)

Sunday, Oct 20, 9am-4pm

 
All slots filled
Tina Saxe
Lauri Taylor

Pre-fest preparations/Logistics: Booth box packing (8)

Sunday, Oct. 20, 9am-4pm

 
All slots filled
Andrea Mathews
We will be there from 930 to 1200
Adam Saxe
Mark Matthews
Tina Saxe
Hollye McAdams
Cathy Rosman
Chiara Corradini
Stephen Wagner
10/25/2019 (Fri.) CMI kitchen  10:00am - 12:00pm  

Pre-fest preparations/Food: Chicken liver cleaning, coordinator

Friday, Oct 25, 10am-12 noon, Temple kitchen

 
Melinda Byck

Pre-fest preparations/Food: Chicken liver cleaning (5)

Friday, Oct 25, 10am-12pm, Temple kitchen

 
All slots filled
Alan Seidman
Harvey Lebos
Christine Sheffler
John Kohn
Ken Cross
Bistro45  10:00am - 3:00pm  

Pre-fest preparations/Food: Meat slicing (9)

Friday, Oct. 25, 10am-3pm, 45Bistro

 
5 of 9 slots filled
Harvey Lebos
Alan Seidman
Lewis Schneider
Barry Gale
Lonnie Breslow
CMI  11:00am - 1:00pm  

Pre-fest preparations/Logistics: Storage truck pickup and return (2)

Friday, Oct. 25, 11am-1pm

 
All slots filled
Marc Friedman
Lauri Taylor
Gottlieb's Bakery, Eisenhower and Waters  1:00pm - 3:00pm  

Pre-fest preparations/Food: Bagging of Challahs (2)

Friday, Oct 25, 1-3pm, Gottlieb's Bakery, Eisenhower and Waters

 
All slots filled
Karen McGuffin
Leslie Westmoreland
Gottlieb's Bakery, Eisenhower and Waters, need truck or Van  3:00pm - 3:30pm  

Pre-fest preparations/Food: Pick up challahs at Gottlieb's

Friday, Oct 25, 3-3:30pm, Gottlieb's Bakery, Eisenhower and Waters, need truck or Van

 
Harrison Garrett
10/26/2019 (Sat.) CMI social hall  9:00am - 1:00pm  

Pre-fest preparations/Logistics: Chairs, Social Hall command station set-up (2)

Saturday, Oct.26, 9am-1pm

 
All slots filled
Ann Woolner
Stephen Wagner

Pre-fest preparations/Logistics: Social Hall set-up (booth boxes and supplies) (5)

Saturday, Oct. 26, 9am-1pm

 
4 of 5 slots filled
Robert Weiman
Breya Warnstaff (2)
It will be me and my exchange student Natkanya helping
Stephen Wagner
CMI kitchen  9:00am - 3:00pm  

Pre-fest preparations/Food: Food prep (5)

Saturday, Oct. 26, 9am-3pm, Temple kitchen (defrosting, etc.)

 
All slots filled
Marilyn Michaels
Adam Saxe
Sue Kantor
Robert Weiman
Beth Connors
Gottlieb's Bakery, Eisenhower and Waters  1:00pm - 3:00pm  

Pre-fest preparations/Food: Bagging challahs at Gottlieb's (2)

Saturday, Oct 26, 1-3pm, Gottieb's Bakery, Eisenhower and Waters

 
All slots filled
Andrea Mathews
Cynthia Goldberg
Gottlieb's Bakery, Eisenhower and Waters, need truck or van  3:00pm - 3:30pm  

Pre-fest preparations/Food: Pickup challahs at Gottlieb's

Saturday, Oct 26, 3-3:30pm, Gottlieb's Bakery, Eisenhower and Waters, need truck or van

 
Harrison Garrett
10/27/2019 (Sun.) Monterey Square   

Beer Coordinator

 
Jeff Roseman

Beer 9:30-1 (3)

Must be 21 or older

 
All slots filled
Jules Homans
Andrew Ames
Margo Ames

Beer 1-4pm (3)

Must be 21 or older

 
All slots filled
Andrea Mathews
Mark Matthews
Linda Eshbaugh

Ben and Jerry's Ice Cream - Ticket collector 10:30-1

 
Gail Levites

Ben and Jerry's Ice Cream - Ticket collector 1-4

 
Lee Rubinstein

Blintzes Coordinator

 
Bubba Rosenthal

Blintzes - Ticket collector 10:30-1

 
Flo Knudsen

Blintzes 9:30-1 (8)

 
All slots filled
Marilyn Michaels
Harvey Libow
Allen Berger
Roni Libow
Hollye McAdams
Robert Weiman
Miriam Gingold
Mindy and Sam Winn

Blintzes 1-4:30 (8)

 
6 of 8 slots filled
Leslie Seidman
Robert Weiman
Betty Rosenthal
Penny Breslow
Michael Rosenow
Connie Polk

Cake Make Coordinator

 
Leslie Westmoreland

Cake Make 9:30-1 (3)

 
All slots filled
Terri Parker
Adele Camens
Vivienne Carter

Cake Make 1-4:30 (3)

 
2 of 3 slots filled
Terri Parker
Xenia Halfacre

Chicken Soup Coordinator

 
Efrayim Ben-Avraham

Chicken Soup 9:30-1 (4)

 
All slots filled
Susan Melnicove
Sandy Schneider
Lewis Schneider
Jim Wolf

Chicken Soup 1-4:30 (3)

 
All slots filled
Efrayim Ben-Avraham
Marla Elger
Cierra Gunn

Coffee Coordinators (2)

 
All slots filled
Joan Dane-Kellogg
Larry Dane-Kellogg

Coffee 9:30-1 (2)

 
All slots filled
Tara Garrigan
Mindy Shea

Coffee 1-4:30 (2)

 
All slots filled
Sara Merrick
Tara Garrigan

Condiment Coordinator

 
Tina Saxe

Mustard, Ketchup, Relish 9:30-1

 
Tina Saxe

Mustard, Ketchup, Relish 1-4:30

 
Adam Saxe

Applesauce and Sour Cream 9:30-1

 
Adam Saxe

Applesauce and Sour Cream 1-4:30

 
Tina Saxe

Deli Coordinator

 
Lonnie Breslow

Deli - Servers 9:30-1 (3)

 
All slots filled
Cathy Shriver
Susan Adler
Ace Spitzer

Deli - Sandwich makers 9:30-1 (16)

 
All slots filled
Joanna Rich
Carol Solon
Steve Reynolds
Marc Dember
Estelle Rosenfeld
Allan Schoenberger
Pam Reynolds
Julie Schoenberger
Lonnie Breslow
George Cohen
Joanne Foss
Anne Gold
Sue Friedman
Chiara Corradini
James Groman
Elizabeth Groman

Deli - Servers 1-4:30 (3)

 
All slots filled
Howard Welt
Lonnie Breslow
Nancy Green

Deli - Sandwich makers 1-4:30 (14)

 
All slots filled
Alan Seidman
Berta Adams
Beth Connors
Thea Pallay
Sam Adams
Kathy Forman
Dave Forman
Jeff Podrat
Gloria Saugh
Edwin Byck
Melinda Byck
Alisa Cogman
Don Patterson
Steven Hollander

Drinks Coordinator

 
Seth Grenald

Drinks North 9:30-1 (4)

 
All slots filled
Lester Rackoff
Tom Glaser
Connie Glaser
Robin Rackoff

Drinks North 1-4:30 (5)

 
All slots filled
Jesse Ruben
Ellie Neil
Jordan Ruben
Elana Ruben
Jeff Neil

Drinks South 9:30-1 (4)

 
All slots filled
Charles Sitrin
Jackie Sitrin
Marek Lewanda
Pamela Lewanda

Drinks South 1-4:30 (4)

 
All slots filled
Kate Bossler
Michelle Solomon
Oliver Solomonceo
Jordan Bossler

Fries - Ticket collector 10:30-1

 
Nick Suszynski

Fries - Ticket collector 1-4

 
Cassidy Wittig

Gift Shop Coordinator

 
Glenda McNew

Gift Shop 9:30-1 (3)

 
All slots filled
Cal Fishel-Stephenson
Clara Fishel
Noah Fishel-Stephenson

Gift Shop 1-4:30 (3)

 
All slots filled
Beth Kinstler
Carol Kramberg-Walker
Sammie Friedman

Holiday/Challah Coordinator

 
Harvey Lebos

Holiday/Challah- Ticket collector 10:30-1 Ticket

 
Ellen Byck

Holiday/Challah 9:30-1 (7)

 
All slots filled
Cynthia Goldberg
Richard Macarin
Debi Macarin
Andrea Lembeck
Tony Lembeck
Amy Markowitz
Lisa Markowitz

Holiday/Challah - Ticket collector 1-3:30pm

 
Mike Strear

Holiday/Challah 1-4:30 (6)

 
All slots filled
David Lebos
Christine Sheffler
Tony White
Jan VandenBulck
Charlie VandenBulck
Ellie Rich

Hot Dogs Coordinator

 
Ira Ruby

Hot Dogs - Ticket collector 10:30-1

 
Yelena Chernyak

Hot Dogs 9:30-1 (7)

 
All slots filled
John Kohn
Philip Solomons
Cathy Solomons
Marc Henley
David Jacobson
Leni Ram
Ron Schwartz

Hot Dogs 11:30-3:00 (2)

 
All slots filled
Rich Mushlin
Bonnie Million

Hot Dogs 1-4:30 (7)

 
All slots filled
Stan Fater
Vern Fater
Barry Weiner
Lauren Denton
Sue Ruby
Roger Freedman
Fred Krinsky

Hummus/Israeli Salad/Chopped Liver Coordinators (2)

 
All slots filled
Sherri Weiss
Allen Weiss

Hummus/Israeli Salad/Chopped Liver 9:30-1 (6)

 
All slots filled
Zita Prince
Bernie Prince
Amy Rotker
Bobby Rotker
Jeffrey Robinowich
Janet Basseches

Hummus/Israeli Salad/Chopped Liver 1-4:30 (6)

 
All slots filled
Steve Solomon
Zita Prince
Bernie Prince
Barbara Bart
Noah Linfoot
Janet Basseches

Kid Zone Coordinator

 
Mark Lebos

Kid Zone workers 9:30-1 (5)

14 and older

 
All slots filled
Audrey Garrett
Liberty Lebos
Friend of Liberty Lebos
Friend of Liberty Lebos
Friend of Liberty Lebos

Kid Zone workers 1-4:30 (4)

14 and older

 
All slots filled
Liberty Lebos
Friend of Liberty Lebos
Friend of Liberty Lebos
Friend of Liberty Lebos

Latkes Coordinator

 
Brenda Sinoff

Latkes - Ticket collector 10:30-1 (2)

 
All slots filled
Andrea Harris
Royceann Friedman

Latkes - Cookers 9:30-1 (9)

 
All slots filled
Bryan Guthrie
Leslie Guthrie
Charles Harris
Charles Harris, Jr.
Collin Harris
Charlene Robinowich
Charles Loncon
Joey Hahne
Jane Fishman

Latkes - Servers 9:30-1 (5)

 
All slots filled
Rhoda Halperin
Kathy Ignatoff
Jeff Ignatoff
Jane Rosendorf
Larry Rosendorf

Latkes - Ticket collector 1-3:30

 
Peggy Good

Latkes - Cookers 1-4:30 (6)

 
All slots filled
Bryan Guthrie
Leslie Guthrie
Sue Friedman
Marc Ginsberg
Joey Hahne
Paul Todtfeld

Latkes - Servers 1-4:30 (5)

 
All slots filled
Alice Welt
Hannah Guthrie
Eden Sinoff
Ari Sinoff
Sophie Guthrie

Noodle Kugel Coordinator

 
Pam Freedman

Noodle Kugel 9:30-1 (3)

 
All slots filled
Judy Glazer
Gail Dinnerstein
Michael Rosenow

Noodle Kugel 1-4:30 (3)

 
All slots filled
Gail Dinnerstein
Andrea Lembeck
Tony Lembeck

Sisterhood Baubles Coordinator (2)

 
All slots filled
Wendie Elovich
Harriet Schwartz

Sisterhood Baubles 9:30-1 (6)

 
All slots filled
Eve Horwitz
Rosalyn Taratoot
Sid Schwartz
Tim Slaight
Gail Kaplan
Tristan Kaplan

Sisterhood Baubles 1-4:30 (6)

 
All slots filled
Eve Horwitz
Sid Schwartz
Margo Ames
Tim Slaight
Teresa Victor
Gail Kaplan

Sisterhood Sweets Coordinator

 
Sheila Weinberg

Sisterhood Sweets 9:30-1 (6)

 
All slots filled
Pamela Hamilton
Arlene Schwartz
Rena Meltzer
Brenda Grossberg
Barri Weinberg
Carole Lurie

Sisterhood Sweets 1-4pm (4)

 
All slots filled
Barri Weinberg
Carole Lurie
Sheila Weinberg
Rena Melzer

Sizzling Lamb Coordinators (2)

 
All slots filled
Gail Siegel
Jack Coburn

Sizzlin' Lamb - Cookers 9:30-1 (3)

 
2 of 3 slots filled
Michael Siegel
Alan Dinnerstein

Sizzlin' Lamb - Servers 9:30-1 (5)

 
All slots filled
Nina Eidell
Ron Eidell
Rochelle Frank
Ann Woolner
Cathy Rosman

Sizzlin' Lamb - Cookers 1-4:30 (3)

 
All slots filled
Michael Siegel
Alan Dinnerstein
Sue Kantor

Sizzlin' Lamb - Servers 1-4:30 (5)

 
All slots filled
Bruce Walker
Laura Walker
Paula Hershman
Annette Carnow
Barry Carnow

Stuffed Cabbage/Cholent/Knishes Coordinators (2)

 
All slots filled
Dawn Kaley
Cheryl Ross

Stuffed Cabbage/Cholent/Knishes 9:30-1 (3)

 
All slots filled
Renate Jacobs
Sara Lee Stefanishin
Robbie Hollander

Stuffed Cabbage/Cholent/Knishes 1-4:30 (3)

 
All slots filled
Herbert Victor
Cynthia Goldberg
Adam Ford
Cheryl Ross's 14 year old grandson

Ticket Booth A Coordinator

 
David Byck

Ticket Booth A 9:30-1 (6)

 
All slots filled
Sissy Levy
Ronald Fagin
Tricia Guggenheim
Ann Jones
Michele Morris
Harrison Garrett

Ticket Booth A 1-4:30 (6)

 
5 of 6 slots filled
Sissy Levy
Rita Krinsky
K J Elhanan
Shari Miltiades
Joel Kantor

Ticket Booth B Coordinator

 
Joel Greenberg

Ticket Booth B 9:30-1 (6)

 
All slots filled
Cookie Gale
Jeffrey Irving
Jason Tirey
Raymond Morris
Jack Kronowitz
Tara Tirey

Ticket Booth B 1-4:30 (4)

 
All slots filled
Andrew Ames
Natkanya Bannon
Breya Warnstaff
Tristan Kaplan

Volunteer Booth Coordinator

 
Irvin Levine

Volunteers 8:30-12:00 (2)

Check in volunteers and hand out name tags

 
All slots filled
Daniel Skidmore-Hess
Cathy Skidmore-Hess

Volunteers 12:00-3:30 (2)

Check in volunteers and hand out name tags

 
All slots filled
Carol Cohen
Danielle Smith

Event day tasks: Set-up Coordinator 7am-10am

 
Brian Markowitz

Event day tasks: Set-up 7am-10am (12)

 
9 of 12 slots filled
Ken Richards
Efrayim Ben-Avraham
Jason Kaplan
Adam Saxe
Chris Miltiades
George Cohen
Jonathan Rabb
Tina Saxe
Josh Carter

Event day tasks: Gas tank set-up 7:00-10am (2)

 
All slots filled
Mark Lebos
Marc Friedman

Event day tasks: Booth support coordinators (2)

 
All slots filled
Lauri Taylor
Jennifer Rich

Event day tasks: Blue Area runner for food/supplies

 
Jason Kaplan

Event day tasks: Green Area runner for food/supplies

 
Stephen Wagner

Event day tasks: Red Area runner for food/supplies

10-1pm only

 
Jonathan Rabb

Event day tasks: Red Area runner for food/supplies

1-4pm only

 

Event day tasks: Yellow Area runner for food/supplies

 
Mark Lebos

Event day tasks: Entertainment sound manager

 
Mike Gaster

Event day tasks: Finance Coordinator

 
Debbie Owen

Event day tasks: Finance Volunteers (5)

 
All slots filled
Bonnie Curcuro
Tami Tishberg
Lenny Tishberg
Julian Friedman
Lydia Sawyer

Event day tasks: Photographer (2)

 
All slots filled
Jeff Glazer
Sara Feldman

Event day tasks: Kitchen manager

 
David Anderson

Event day tasks: Tear-down Coordinator 3:00pm-5:00pm

 
Mark Lebos

Event day tasks: Tear-down 3pm-5pm (10)

 
3 of 10 slots filled
Mike Chernyak
Adam Rosenthal
Recruited by Stephen Wagner
Mia Bovarnick

Event day tasks: Cashier for sale of left-over food

 
David Byck

Event day tasks: Sale and storage of left-over food (3)

Sunday, Oct 27, 2-5pm, CMI social hall- organize, sell, and store unsold food

 

Post-event tasks: Laundry (3)

Taking home and washing aprons, pot holders, towels, etc. and returning them to the Temple

 
2 of 3 slots filled
Denise Fater
Beth Kinstler
10/28/2019 (Mon.) CMI social hall  10:00am - 3:00pm  

Post-event tasks: Breakdown and storage of nonfood items (4)

Monday, Oct 28, CMI Social Hall

 
3 of 4 slots filled
Leslie Westmoreland
Can work in the afternoon
Beth Connors
Sue Friedman
11/01/2019 (Fri.)   11:00am - 4:00pm  

Not available on Sunday, 10/27

 
©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service