Horace Mann PTO

2019 Olympic Day

Mann School Olympic Day 2019 is coming!  

Please sign up to be part of this fun end of the year activity.

To prepare for Olympic Day please open the link below to read the 

General Volunteer Information Sheet

Descriptions of the activities can be found by opening the links in the

Assignment Table.

Children will rotate through the field (see the Map) following this Timetable.

If you have any questions please contact Darcy Majka

 

Date: 06/06/2019 (Thu.)

Created by:   Olympic Committee
 
Already signed up? You can change your sign up.

Location Time (CDT) Available Slot
Horace Mann Elementary  8:00am - 11:15am  

I. WATER - TEAM CAPTAIN

 

I. WATER A- Sponge Tag

 
Jennifer Trotta
Jen and Mia Trotta

I. WATER B- Water Balloon Toss Relay

 
Betsy Adelstein

I. WATER C- Water Buckets

 
Tamara Tonelli

I. WATER D- Aqueduct

 
Maria Alvarez Plata

II CELEBRATE - D Auditorium

 

II. CELEBRATE A- Rest Station (2)

 
All slots filled
Anna Soukup
Nicole Turley

II. CELEBRATE C- Dance Party (2)

 

III. PLAYGROUND - TEAM CAPTAIN

 

III. PLAYGROUND A- Scavenger Hunt (2)

 
1 of 2 slots filled
Pete Malecki

III. PLAYGROUND B- Cleanup your yard (2)

 

III. PLAYGROUND C- Connect Dots

 

III. PLAYGROUND D- 4 Square

 

IV. RELAYS - TEAM CAPTAIN

 

IV. RELAYS A- Team Building

 
Mary Murphy

IV. RELAYS B- Bean Bag Bingo

 

IV. RELAYS C- 2 x 50 yd Dash

 
Sarah Fielding

IV. RELAYS D-Human Knot

 
Sarah Korf
Sarah Korf

V. FIELD HOUSE - TEAM CAPTAIN

 

V. FIELD HOUSE A- Grab N'Go

 
Kevin Crosby

V. FIELD HOUSE B- Spy Game

 
Meaghan Cohen

V. FIELD HOUSE C- Kick Ball/ Hoppity Ball

 
Kim Fogarty

V. FIELD HOUSE D- Kick Ball/6 Ball Kickball

 
Jodi Risley

VI. GYM - TEAM CAPTAIN

 

VI. GYM A- Brain Break Art Room

 
Michelle Jerry
Michelle and Harper Jerry

VI. GYM B- Alligator Pit/Shooting Star

 
Caroline Bader

VI. GYM C- Parachute

 
Olivia Carberry

VI. GYM D- Gym Climbing Wall/7 Element

 
Katie Diamond
Lunch Room  10:00am - 11:30am  

FOOD PREP STATION

 
Jeanne Nohalty

LUNCH ROOM (8)

This group will meet from 11:00-12:30, during actual lunch hour. Please take note of it.

 
All slots filled
Megan Elsener
Sara Yount
Brenda Treml
Kristiana Nickas
Ali Ohlhoff
Gina Demes
Karen Patel
Lauren Pero
Horace Mann Elementary  12:00pm - 3:00pm  

I. WATER - TEAM CAPTAIN

 
Maura Conway

I. WATER A- Sponge Tag

 
Karen Galimore

I. WATER B- Water Balloon Toss Relay

 
Sachin Gadhvi

I. WATER C- Water Buckets

 
Heidi Mucha

I. WATER D- Aqueduct

 

II CELEBRATE - D Auditorium

 
Patrick Durgin

II. CELEBRATE A- Rest Station (2)

 
1 of 2 slots filled
Anja Wachter

II. CELEBRATE C- Dance Party (2)

 
All slots filled
Abril Pillow
Aimee Davis

III. PLAYGROUND - TEAM CAPTAIN

 

III. PLAYGROUND A- Scavenger Hunt (2)

 

III. PLAYGROUND B- Cleanup your yard (2)

 

III. PLAYGROUND C- Connect Dots

 
Mary Kostopoulos

III. PLAYGROUND D- 4 Square

 

IV. RELAYS - TEAM CAPTAIN

 
brandi ambrose

IV. RELAYS A- Team Building

 

IV. RELAYS B- Bean Bag Bingo

 
Abby Imrem
Thank you for organizing this!

IV. RELAYS C- 2 x 50 yd Dash

 
Rachel Wright

IV. RELAYS D-Human Knot

 

V. FIELD HOUSE - TEAM CAPTAIN

 

V. FIELD HOUSE A- Grab N'Go

 
Keri Kim
Chewie Quek

V. FIELD HOUSE B- Spy Game

 
Keri Kim
Keri Kim

V. FIELD HOUSE C- Kick Ball/ Hoppity Ball

 

V. FIELD HOUSE D- Kick Ball/6 Ball Kickball

 

VI. GYM - TEAM CAPTAIN

 

VI. GYM A- Brain Break Art Room

 
Beth Siegel

VI. GYM B- Alligator Pit/Shooting Star

 

VI. GYM C- Parachute

 

VI. GYM D- Gym Climbing Wall/7 Element

 
Bryce Frederick


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service