Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans
CAEA

2019 Fall Conference Volunteers.1

Please review the available slots below and click on the button to sign up. Thank you!

Created by:   Vanessa Quintana
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (MST) Available Slot
11/06/2019 (Wed.) Tarping Classrooms  12:00pm - 4:00pm  

Tarping Classrooms (7)

 
5 of 7 slots filled
Justine Sawyer
Travis Hill
lisa cross
Sean Cruz
Angelica Thabit
Registration Set Up  4:00pm - 7:00pm  

Registration Set Up (10)

 
6 of 10 slots filled
Justine Sawyer
Travis Hill
lisa cross
Jazmine Chosa
Angelica Thabit
Vanessa Quintana
11/07/2019 (Thu.) Master Class Artist Emotion and the Figure  12:30am - 4:30pm  

Emotion and the Figure

 
Laine Stewart
Registration  8:00am - 10:00am  

Registration (2)

 
1 of 2 slots filled
Anne Thulson
Master Class Artist- Mica Horse Hair  8:30am - 12:30pm  

Mica Horse Hair

 
Christine Devivo-Speer
Workshop Assistance  9:00am - 10:00am  

Workshop Assistance (3)

 
Registration  10:00am - 12:00pm  

Registration (2)

 
Workshop Assistance  10:30am - 11:30am  

Workshop Assistance (3)

 
Registration  12:00pm - 2:00pm  

Registration (2)

 
All slots filled
Layne Dexheimer
Miranda Ziegler
I will be 15 minutes late from my workshop but can stay until 4pm.
Workshop Assistance  12:30pm - 1:30pm  

Workshop Assistance (3)

 
1 of 3 slots filled
Kelly Mansfield
Master Class Artist Tin Foil Saggar  12:30pm - 4:30pm  

Tin Foil Saggar

 
Kimberly Beckeman
Workshop Assistance  1:45pm - 2:45pm  

Workshop Assistance (3)

 
Registration  2:00pm - 4:00pm  

Registration (2)

 
All slots filled
Joel Schreiner
Miranda Ziegler
Workshop Assistance  3:00pm - 4:00pm  

Workshop Assistance (3)

 
Karaoke with Dave Lehmann  5:00pm - 6:00pm  

Karaoke with Dave Lehmann

 
8:00pm - 10:30pm  

Karaoke with Dave Lehmann (2)

 
All slots filled
Amy Berlin
Jazmine Chosa
11/08/2019 (Fri.) Workshop Assistance  7:30am - 8:30am  

Workshop Assistance (3)

 
Master Class Artist- Personal Narrative Diaramas  7:30am - 11:30am  

Personal Narrative Diaramas

 
Jazmine Chosa
Master Class Artist- Cone 6 Reduction Firing  7:30am - 12:30pm  

Cone 6 Reduction Firing

 
Vanessa Quintana
Registration  8:00am - 10:00am  

Registration (2)

 
Workshop Assistance  9:00am - 10:00am  

Workshop Assistance (3)

 
1 of 3 slots filled
Laurelee MacHale
Registration  10:00am - 12:00pm  

Registration (2)

 
1 of 2 slots filled
miki reddy
Workshop Assistance  10:30am - 11:30am  

Workshop Assistance (3)

 
Presenter Check In with Kim Chlumsky  11:30am - 2:30pm  

Presenter Check In

 
Master Class Artist- Scratching the Surface; Sgraffitto in Clay  11:30am - 4:30pm  

Scratching the Surface Scgrafitto

 
Jenny George
Registration  12:00pm - 2:00pm  

Registration (2)

 
All slots filled
Laine Stewart
Layne Dexheimer
Workshop Assistance  12:30pm - 1:30pm  

Workshop Assistance (3)

 
1 of 3 slots filled
Alison Manthey Manthey
Master Class Artist- Raku Firing  12:30pm - 4:30pm  

Raku Firing

 
Christine Devivo-Speer
Workshop Assistance  1:45pm - 2:45pm  

Workshop Assistance (3)

 
1 of 3 slots filled
Alison Manthey Manthey
Registration  2:00pm - 4:00pm  

Registration (2)

 
All slots filled
Joel Schreiner
Laurelee MacHale
Workshop Assistance  3:00pm - 4:00pm  

Workshop Assistance (3)

 
1 of 3 slots filled
Alison Manthey Manthey
Art Auction  7:00pm - 9:30pm  

Art Auction (5)

 
2 of 5 slots filled
Sean Cruz
Katie Hensley
11/09/2019 (Sat.) Workshop Assistance  7:30am - 8:30am  

Workshop Assistance (3)

 
Registration  8:00am - 10:00am  

Registration (2)

 
1 of 2 slots filled
Rain Bodine
Master Class Artist- Scribbling with Wax Crayons  8:30am - 12:30pm  

Scribbling with Wax Crayons

 
Kim Chlumsky
Presenter Check In with Kim Chlumsky  8:30am - 12:30pm  

Presenter Check In

 
Workshop Assistance  9:00am - 10:00am  

Workshop Assistance (3)

 
Registration  10:00am - 12:00pm  

Registration (2)

 
Workshop Assistance  10:30am - 11:30am  

Workshop Assistance (3)

 
Master Class Artist- Collagraph Monoprint  11:30am - 4:30pm  

Collagraoh Monoprint

 
Layne Dexheimer
Master Class Artist- Painting with Fiber  11:30am - 4:30pm  

Painting with Fiber

 
Justine Sawyer
Registration  12:00pm - 2:00am  

Registration (2)

 
Workshop Assistance  12:30pm - 1:30pm  

Workshop Assistance (3)

 
1 of 3 slots filled
Joel Schreiner
1:45pm - 2:45pm  

Workshop Assistance (3)

 
1 of 3 slots filled
Joel Schreiner
Registration  2:00pm - 4:00pm  

Registration (2)

 
Workshop Assistance  3:00pm - 4:00pm  

Workshop Assistance (3)

 
Conference Tear Down  3:00pm - 5:00pm  

Conference Tear Down (10)

 
Saturday Bash Set Up  3:00pm - 5:00pm  

Saturday Bash Set Up (10)

 
4 of 10 slots filled
Justine Sawyer
rick sigler
Laine Stewart
Joel Schreiner
11/10/2019 (Sun.) Conference Tear Down  12:00pm - 1:00pm  

Conference Tear Down (10)

 
4 of 10 slots filled
Justine Sawyer
Jazmine Chosa
Sean Cruz
Angelica Thabit
Want no ads? View Plans
Want no ads? View Plans


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Terms of Service