Lethbridge Speed Skating Association

LSSA's 2019 Bridge Bolt Volunteer Signup

LSSA is hosting our annual meet soon, and we have exciting news - we have been selected by AASSA as the second of two qualifiers for Alberta skaters hoping to participate in the 2019 Canada West Short Track Championships. 

Our meet will run on Saturday February 23rd and Sunday February 24th. 

We will need lots of support from all of you in the form of volunteer assistance to fill the many roles required in order to host a successful event.

If you have questions about what any of the roles entail, please don't hesitate to give me a call on my cell (403-393-3537), or to email me ([email protected]).

Thanks in advance for volunteering your time to support our skaters!

Cherise Eaves
LSSA Meet Coordinator

Created by:   Cherise Eaves
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (MST) Available Slot
02/23/2019 (Sat.) ATB Centre in West Lethbridge 7:00am - 12:00pm  

Registration

This role will require you to be at the rink early (likely between 6:45 and 7:00am) on the Saturday to take registrations from the visiting clubs as they arrive and to hand out helmet covers, but should be done by approximately 8:30am.

 
Amy Ostrowski Adelman

Assistant Meet Coordinator

 

Recorder

 
Nicole Cooney

Assistant Recorder (2)

 
All slots filled
Tanya Vanderburgh
Charmaine Stephens

Runner (2)

Delivers paperwork to various officials and posts races & results in designated areas

 
All slots filled
Wanita Love
Sue Weighill

Chief Referee

 
Melanie Winters

Assistant Referee (2)

 
All slots filled
Hans Wesseling
Sandy Vanderburgh

Starter

 
John Muller

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Mark Poulin
Steven Dyck

Manual Chief Timer

 
Staci Muller

Manual Timer's Recorder

 

Manual Timer (3)

 
All slots filled
Jennifer Ellison
carolien wesseling
Jollin Charest

Chief Place Judge

This role requires you to have Place Judging experience, and to be certified as at least a Level 1 Official with Speed Skate Canada.

 

Place Judge (3)

 
2 of 3 slots filled
Rachelle Ogilvie
Nathalie Hall
Looking forward to participating. Can likely work both days. Will need to confirm closer to meet.

Track Steward (4)

These are on ice positions. You must be able to be in skates for long periods and move easily around the ice surface.

 
1 of 4 slots filled
Peter Kremenik

Marshal / Clerk

 
Yuriko Boyce

Assistant Clerk (2)

 
All slots filled
Eileen Dooley
Crystal Fenton

Chief Lap Counter

 

Assistant Lap Counter

 
Quyen Bui

Hospitality Room Attendant

Will make coffee, keep food organized and keep volunteer room tidy throughout the day

 
Paige Peake

Water Attendant

 

Medic (2)

 
All slots filled
Tarek Adelman
Terri Kremenik

Announcer

 
Barb Belisle

Chief Electronic Timer

 
Luc Cote

Electronic Timer's Assistant

 
Norman McIntosh

eTimer (8)

 
4 of 8 slots filled
Mikka Eaves
Jamie Schoorlemmer
Jill Gjerlaug
Jasmine Sinclair
ATB Centre 12:00pm - 7:00pm  

Assistant Meet Coordinator

 

Recorder

 
Nicole Cooney

Assistant Recorder (2)

 
All slots filled
Tanya Vanderburgh
Charmaine Stephens

Runner (2)

Delivers paperwork to various officials and posts races & results in designated areas

 
1 of 2 slots filled
Wanita Love

Chief Referee

 
Melanie Winters

Assistant Referee (2)

 
All slots filled
Hans Wesseling
Sandy Vanderburgh

Starter

 
John Muller

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Mark Poulin
Steven Dyck

Manual Chief Timer

 
Staci Muller

Manual Timer's Recorder

 

Manual Timer (3)

 
1 of 3 slots filled
carolien wesseling

Chief Place Judge

This role requires you to have Place Judging experience, and to be certified as at least a Level 1 Official with Speed Skate Canada.

 
Michelle Sinclair

Place Judge (3)

 

Track Steward (4)

These are on ice positions. You must be able to be in skates for long periods and move easily around the ice surface.

 
3 of 4 slots filled
Peter Kremenik
Jules Chabot
Jeff Peach

Marshal / Clerk

 
Yuriko Boyce

Assistant Clerk (2)

 
All slots filled
Eileen Dooley
Crystal Fenton

Chief Lap Counter

 

Assistant Lap Counter

 

Hospitality Room Attendant

Will make coffee, keep food organized and keep volunteer room tidy throughout the day

 
Amy Ostrowski Adelman

Water Attendant

 
Joe Sinclair

Medic (2)

 
All slots filled
Tarek Adelman
Terri Kremenik

Announcer

 
Barb Belisle

Chief Electronic Timer

 
Luc Cote

Electronic Timer's Assistant

 
Norman McIntosh

eTimer (8)

 
1 of 8 slots filled
Jamie Schoorlemmer
02/24/2019 (Sun.) ATB Centre 7:00am - 12:00pm  

Assistant Meet Coordinator

 

Recorder

 
Nicole Cooney

Assistant Recorder (2)

 
All slots filled
Tanya Vanderburgh
Charmaine Stephens

Runner (2)

Delivers paperwork to various officials and posts races & results in designated areas

 
1 of 2 slots filled
Wanita Love

Chief Referee

 
Melanie Winters

Assistant Referee (2)

 
All slots filled
Hans Wesseling
Sandy Vanderburgh

Starter

 
John Muller

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Mark Poulin
Steven Dyck

Manual Chief Timer

 
Staci Muller

Manual Timer's Recorder

 
Jollin Charest

Manual Timer (3)

 
All slots filled
Jennifer Ellison
carolien wesseling
Brent Currie

Chief Place Judge

This role requires you to have Place Judging experience, and to be certified as at least a Level 1 Official with Speed Skate Canada.

 

Place Judge (3)

 
1 of 3 slots filled
Rachelle Ogilvie

Track Steward (4)

These are on ice positions. You must be able to be in skates for long periods and move easily around the ice surface.

 
2 of 4 slots filled
Peter Kremenik
Jeff Peach

Marshal / Clerk

 
Yuriko Boyce

Assistant Clerk (2)

 
All slots filled
Eileen Dooley
Crystal Fenton

Chief Lap Counter

 

Assistant Lap Counter

 

Hospitality Room Attendant

Will make coffee, keep food organized and keep volunteer room tidy throughout the day

 
Amy Ostrowski Adelman

Water Attendant

 

Medic (2)

 
All slots filled
Tarek Adelman
Terri Kremenik

Announcer

 
Barb Belisle

Chief Electronic Timer

 
Luc Cote

Electronic Timer's Assistant

 
Norman McIntosh

eTimer (8)

 
2 of 8 slots filled
Mikka Eaves
Jasmine Sinclair
12:00pm - 5:00pm  

Assistant Meet Coordinator

 

Recorder

 
Nicole Cooney

Assistant Recorder (2)

 
All slots filled
Tanya Vanderburgh
Charmaine Stephens

Runner (2)

Delivers paperwork to various officials and posts races & results in designated areas

 

Chief Referee

 
Melanie Winters

Assistant Referee (2)

 
All slots filled
Hans Wesseling
Sandy Vanderburgh

Starter

 
John Muller

Assistant Starter (2)

 
All slots filled
Mark Poulin
Steven Dyck

Manual Chief Timer

 
Staci Muller

Manual Timer's Recorder

 

Manual Timer (3)

 
2 of 3 slots filled
carolien wesseling
Brent Currie

Chief Place Judge

This role requires you to have Place Judging experience, and to be certified as at least a Level 1 Official with Speed Skate Canada.

 
Michelle Sinclair

Place Judge (3)

 
1 of 3 slots filled
Robert Marr

Track Steward (4)

These are on ice positions. You must be able to be in skates for long periods and move easily around the ice surface.

 
All slots filled
Peter Kremenik
Jules Chabot
Brett Peake
Jeff Peach

Marshal / Clerk

 
Yuriko Boyce

Assistant Clerk (2)

 
1 of 2 slots filled
Eileen Dooley

Chief Lap Counter

 

Assistant Lap Counter

 

Hospitality Room Attendant

Will make coffee, keep food organized and keep volunteer room tidy throughout the day

 

Water Attendant

 
Joe Sinclair

Medic (2)

 
All slots filled
Tarek Adelman
Terri Kremenik

Announcer

 
Barb Belisle

Chief Electronic Timer

 
Luc Cote

Electronic Timer's Assistant

 
Norman McIntosh

eTimer (8)

 


©2019 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home