St. Alphonsus Fish Fry 2020

2020 Fish Fry Volunteers

Welcome to the 2020 Fish Fry season!  We look forward to seeing all of you again this year and a warm welcome to all new volunteers!  It takes an army to put on the Fish Fry so we hope you can volunteer several days over the seven weeks.

Created by:   The Catholic Community of Wexford
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy) Location Time (EST) Available Slot
02/24/2020 (Mon.) Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 4 slots filled
Pamela Morrison
Michael Dennehy
02/25/2020 (Tue.) Condiment Prep  1:00pm - 3:00pm  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
6 of 12 slots filled
Jeanine Julian
Valerie Tarasovich
Claire Hudac
Mary Anne Kilburg
Emmanuella Okonkwo
Meghan Hannan
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
James Lacey
JOE DAQUELENTE
I am good for all dates thru 4/9/20
Michael Dennehy
Steve McMurry
02/26/2020 (Wed.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning Breading (14)

Mary Ann Cuddy-- Chairperson

 
10 of 14 slots filled
Dineen OLeary
Jennifer Shanahan
Sandee Beatty
Valerie Tarasovich
Nancy Rezzetano
Linda Chomos
Lori Burgman
Diane Cole
Tricia Pieto (2)
Tricia and Kaaren Ghisone
Wrap To Go Sandwich Buns  1:00pm - 2:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tom Mohr
Jack Murtagh
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Keith Young
Coleslaw & Applesauce Prep  1:30pm - 3:00pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 4 slots filled
Cathy Peoples
Cathy
Valerie Tarasovich
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock (2)

Macaroni & Cheese & Stock

 
All slots filled
Steve McKinniss
Ed Ley
Telephone Take Out Orders  2:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen Sink  3:00pm - 5:30pm  

Sink - 1st Shift Pots

Mike Cuddy - Chairperson

 
Cafeteria  4:00pm - 7:30pm  

Ash Wed. Take Out help (10)

Sue Regan - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
Anne Haus
Mary Morreale (2)
Mary & Liana
Sue Nicholas
Kitchen Fryer  4:00pm - 7:30pm  

Fryers (Fish-French Fries) (3)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Mike Martin
Justen Radzvin
Vince Moats
Kitchen Prep Table Wrappers  4:00pm - 7:30pm  

To Go Wrappers (6)

Mike Cuddy - Chairperson

 
5 of 6 slots filled
George Payne
Jeff Quiring
Barb Sippel
Jackie Berry
Eileen Minnock
Cafeteria  4:30pm - 7:30pm  

Ash Wed. Take Out Runners (2)

12 years old +

 
All slots filled
Jennifer Campbell (2)
Jen and Maggie Campbell
4:30pm - 7:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Pamela Morrison
Kitchen Sink  5:30pm - 8:30pm  

Sink - 2nd Shift Pots (4)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Wrap Leftovers  7:30pm - 9:00pm  

Breakdown and Wrap Leftovers (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Andrea Vidra
02/27/2020 (Thu.) School Kitchen  1:00pm - 3:00pm  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
3 of 12 slots filled
Valerie Tarasovich
Claire Hudac
Emmanuella Okonkwo
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
James Lacey
Bill Bishop
Ed Ley
Keith Young
02/28/2020 (Fri.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning breading (23)

Mary Ann Cuddy - Chairperson

 
13 of 23 slots filled
barb sippel
Jennifer Shanahan
Valerie Tarasovich
Lyn Gemperle
Don Lovre
Kathleen Quiring
Beth Pohlod
Linda Chomos
Lori Burgman
Diane Cole
Joanne Devine Devine
I will be a little late. I get grandchildren on the bus at 8:25.
Tricia Pieto (2)
Tricia and Kaaren Ghisone
Table Centerpiece Set up  1:00pm - 2:00pm  

Table centerpieces set up (2)

Gail Clendaniel - Chairperson

 
Wrap To Go Sandwich Buns  1:00pm - 2:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tom Mohr
Jack Murtagh
Dining Room Set Up  1:00pm - 3:00pm  

Dining Room Set Up (4)

Beth Pohlod & Julie Byrne - Co-Chairpersons

 
3 of 4 slots filled
Maureen Kelly
Cyndi Palladino
Michael Sidora
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Steve McKinniss
R-J McClain
First timer at Fish Fry - been cooking/baking for many years!
Coleslaw & Applesauce Prep  1:30pm - 3:00pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
3 of 4 slots filled
Cathy Peoples
Valerie Tarasovich
Joanne Devine Devine
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock

 
Steve McKinniss
Dessert Station  1:30pm - 4:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
3 of 6 slots filled
Carolyn Augustine
Lillian Jordan
Christine Krill
I'll arrive by 2 pm.
Telephone Take Out Orders  2:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
Kitchen Soup Station  2:30pm - 7:30pm  

Kitchen Stove/Oven (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Philip Arena
Rick Wittmer
Kitchen Sink  3:00pm - 5:30pm  

Sink - 1st Shift Pots

Mike Cuddy - Chairperson

 
Hot Beverage Station  3:00pm - 7:30pm  

Adult Hot Beverages (2)

Dolores Voll - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dolores Voll
Window To-Go Packers  3:45pm - 7:30pm  

To-Go Order Packers (8)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment! Coordinator: Vickie Kaminski

 
4 of 8 slots filled
Anne Haus
Hannah Kaminski
Sue Nicholas
tom czerski
krissy

To-Go Window (2)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment. Coordinator: Vickie Kaminski

 
All slots filled
Elizabeth Kaminski (2)

Soup Runner

Teens or adults

 
Lucas Gunther
ADULT Veteran/Waiter Waitress TEEN Junior positions scroll down to sign up slot  4:00pm - 7:30pm  

Adult Waitress/Waiter 17 yrs+ (12)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
7 of 12 slots filled
Sean McElroy
Steffi Puthenpurayil
Leila Krizmanich
Julie White
Beth Pohlod
Patty Ebbert
Kathleen
tom czerski
tom
Cashier/Dinner Ticket Sales  4:00pm - 7:30pm  

Cashier/Dinner Ticket Sales (4)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Andrea Vidra
Cold Beverage Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Cold Beverages

Rose Lechmanick - Chairperson

 
Susie Wanamaker

Teen Cold Beverages (2)

Older teenagers preferred

 
All slots filled
Maya Wanamaker
Julie McElroy
Caroline McElroy
Counter/ Food Servers  4:00pm - 7:30pm  

Adult Dine in Line Server (8)

Sharon Winkler - Chairperson

 
All slots filled
Beverly Wittmer
Linda Walter (2)
Susan pfeuffer/Linda walter
Eileen A. Schmidt
Kathleen Quiring
Lee Anne Davison
Theresa/Rob Huerbin (2)
Handicapped area (music room - adjacent to the cafeteria  4:00pm - 7:30pm  

Handicapped Dining Area Staff (2)

Welcome and assist handicapped guests with ordering & serving

 
Kitchen Fryer (Fish and French Fries)  4:00pm - 7:30pm  

Fryers (Fish-French Fries) (3)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Mike Martin
Justen Radzvin
Vince Moats
Kitchen Prep Table Wrappers  4:00pm - 7:30pm  

To Go Wrappers (6)

Mike Cuddy - Chairperson

 
4 of 6 slots filled
George Payne
Jeff Quiring
Jacklyn Berry
Carl Samuel
Kitchen Shrimp Fryer  4:00pm - 7:30pm  

Fryer (Shrimp) (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Vicky Cunningham
Maria Nicholas
Soup Serving Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Soup Server (4)

Sharon Winkler - Chairperson

 
2 of 4 slots filled
April Ryan
Patty Ebbert
Take Out Stairs Area  4:00pm - 7:30pm  

Adults For Take Out Area (10)

Sue Regan - Chairperson

 
7 of 10 slots filled
Kristen Wentling
Cathy Peoples (2)
John & Cathy
Robert Reese
Tiffany Ragan
Tiffany Ragan
Tiffany Ragan
Wendy Kunz

Student Take Out Helpers Must be 11 or older. (6)

Students run take out orders from telephone takers upstairs and work behind Take Out table.

 
5 of 6 slots filled
Kristen Wentling
Braden Wentling
Cathy Peoples (2)
Justin & Connor
Tiffany Ragan
Camryn Ragam
Tiffany Ragan
Camryn Ragan

Take Out Runner

Keep the To-Go area stocked with food items from the cooler. Coordinator: Vickie Kaminski

 

To-Go Greeter (2)

Coordinator: Sue Regan

 
Teen Rookie Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Junior Waitress/Waiter - 7th grade and older NO CELL PHONES TO BE USED DURING SERVICE. GIRLS NEED TO PULL THEIR HAIR BACK. (16)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
All slots filled
Morgan Sadlowe
Lilly Dzierzawski
Alexis Whipple
Aislin Daugherty
Olivia Kost
Nicolas Carioto (2)
Elizabeth Kost
Abbie Voettiner
Carli Rivetti
Lauren MacDonald
Megan Becker
Vincent Moncheck
Jack White
Morgan Kernan
TJ Wanamaker
TJ Wanamaker
Kitchen Food Expeditor  4:00pm - 7:45pm  

Front Line Food Expeditor (2)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Steve McKinniss
Dine in Greeter  4:15pm - 5:45pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Maureen Kelly
Traffic Control/Parking lot attendant  4:30pm - 6:00pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
All slots filled
Jim Walter
Greg Staresinic
Beth Pohlod
David can stay until 7
Alec Conti
Bus Boy/Girl 6th-8th Grade  4:30pm - 7:30pm  

Adult Bus Boy Supervisor

Tim Dougan - Chairperson

 
Anthony Puthenpurackal

Bus Boy/Girl - 6th grade and older. YOU MUST BE SIGNED UP TO STAY AND WORK. (12)

Tim Dougan - Chairperson

 
All slots filled
James Simmons
Justin Puthenpurayil
Calli Rajasenan
Megan Sarknas
Theresa Kilburg
Katie Dudkowski
Gio Lheureau
Justin Garvey
Adam Mashuda
CJ Proch
Peyton Varley
Alex Garvey
Dessert Station  4:30pm - 7:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
5 of 6 slots filled
Bella White
Kim Nolan
Be there at 5
Sheree Voettiner
Brian Becker
teen (16)
Rose Rajasenan
Lauren
Environment/Trash Control  4:30pm - 7:30pm  

Environmental Control / Trash (2)

Jerry Tullius - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dick Voll
Telephone Orders--Take out  4:30pm - 7:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Emmanuella Okonkwo
Kitchen Sink  5:30pm - 8:30pm  

Sink - 2nd Shift Pots (4)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dine in Greeter  5:45pm - 7:30pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Traffic Control/Parking lot attendant  6:00pm - 7:30pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Dining Room Clean Up  7:00pm - 9:00pm  

Clean up tables (3)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
AnnMarie Khalifa
Luann Tacznosky
Don too

Sweep, Mop and Empty Trash (4)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Chris King

Remove and store centerpieces/tablecloths

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
AnnMarie Khalifa

Collect salt & pepper, ketchup & cocktail sauce then wipe down (2)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Sandee Beatty
Fryer Clean Up  7:00pm - 9:00pm  

Fryer Duty (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Wrap Leftovers  7:30pm - 9:00pm  

Breakdown and Wrap Leftovers (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Andrew Skrastins
03/04/2020 (Wed.) Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 3 slots filled
Michael Dennehy
03/05/2020 (Thu.) Thurs. Condiment Prep  1:00pm - 3:00pm  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Claire Hudac
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
James Lacey
Bill Bishop
Michael Dennehy
Ed Ley
03/06/2020 (Fri.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning breading (23)

Mary Ann Cuddy - Chairperson

 
7 of 23 slots filled
barb sippel
Sandee Beatty
Michele Myron
Lyn Gemperle
Kathleen Quiring
Beth Pohlod
Linda Chomos
Table Centerpiece Set Up  1:00pm - 2:00pm  

Table centerpieces set up (2)

Gail Clendaniel - Chairperson

 
Wrap To Go Sandwich Buns  1:00pm - 2:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tom Mohr
Jack Murtagh
Dining Room Set Up  1:00pm - 3:00pm  

Dining Room Set Up (4)

Beth Pohlod & Julie Byrne - Co-Chairpersons

 
3 of 4 slots filled
Maureen Kelly
Cyndi Palladino
Michael Sidora
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Coleslaw & Applesauce Prep  1:30pm - 3:00pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Cathy Peoples
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock

 
Steve McKinniss
Dessert Room  1:30pm - 4:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
2 of 6 slots filled
Carolyn Augustine
Lillian Jordan
Telephone Take Out Orders  2:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen Soup Station  2:30pm - 7:30pm  

Kitchen Stove/Oven (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Philip Arena
Rick Wittmer
Kitchen Sink  3:00pm - 5:30pm  

Sink - 1st Shift Pots

Mike Cuddy - Chairperson

 
Gene Lechmanick
Hot Beverage Station  3:00pm - 7:30pm  

Adult Hot Beverages (2)

Dolores Voll - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dolores Voll
Window To-Go Packers  3:45pm - 7:30pm  

To-Go Order Packers (8)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment! Coordinator: Vickie Kaminski

 
2 of 8 slots filled
Anne Haus
Sue Nicholas

To-Go Window (2)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment. Coordinator: Vickie Kaminski

 
All slots filled
Elizabeth Kaminski (2)

Soup Runner

Teens or adults

 
Adult Veteran Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Adult Waitress/Waiter 17 yrs+ (12)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
8 of 12 slots filled
Anna Staresinic
Steffi Puthenpurayil
Olivia Kost
Beth Pohlod (3)
Bath and Audrey and David
Alec Conti
Patty Ebbert
Kathleen
Cashier/Dinner Ticket Sales  4:00pm - 7:30pm  

Cashier/Dinner Ticket Sales (4)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
2 of 4 slots filled
Ranea Daugherty
Andrea Vidra
Cold Bev. Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Cold Beverages

Rose Lechmanick - Chairperson

 
Rose Lechmanick

Teen Cold Beverages (2)

Older teenagers preferred

 
All slots filled
Leslie Lewis (2)
Dylan L And Brett Mashuda
Counter/ Food Servers  4:00pm - 7:30pm  

Adult Dine in Line Server (8)

Sharon Winkler - Chairperson

 
3 of 8 slots filled
Beverly Wittmer
Kathleen Quiring
lois barrett
Handicapped Dining Area (music room -adjacent to cafeteria)  4:00pm - 7:30pm  

Handicapped Dining Area Staff (2)

Welcome and assist handicapped guests with ordering & serving

 
All slots filled
Gayle Glikes (2)
Bill & Gayle Glikes
Kitchen Fryer (Fish and French Fries)  4:00pm - 7:30pm  

Fryers (Fish-French Fries) (3)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Mike Martin
Justen Radzvin
Vince Moats
Kitchen Prep Table Wrappers  4:00pm - 7:30pm  

To Go Wrappers (6)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
George Payne
Jeff Quiring
Barb Sippel
Maria Nicholas
Carl Samuel
Linda Clogan
Kitchen Shrimp Fryer  4:00pm - 7:30pm  

Fryer (Shrimp) (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Vicky Cunningham
Joe Dominijanni
Soup Serving Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Soup Server (4)

Sharon Winkler - Chairperson

 
Take Out Stairs Area  4:00pm - 7:30pm  

Adults For Take Out Area (10)

Sue Regan - Chairperson

 
6 of 10 slots filled
Kristen Wentling
Cathy Peoples (2)
John & Cathy
Robert Reese
Tiffany Ragan
Wendy Kunz

Student Take Out Helpers Must be 11 or older. (6)

Students run take out orders from telephone takers upstairs and work behind Take Out table.

 
5 of 6 slots filled
Kristen Wentling
Braden Wentling
Cathy Peoples (2)
Connor & Justin
Tiffany Ragan
Camryn Ragan
Tyler Batko

Take Out Runner

Keep the To-Go area stocked with food items from the cooler. Coordinator: Vickie Kaminski

 

To-Go Greeter (2)

Coordinator: Sue Regan

 
Teen Rookie Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Junior Waitress/Waiter - 7th grade and older NO CELL PHONES TO BE USED DURING SERVICE. GIRLS NEED TO PULL THEIR HAIR BACK. (16)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
All slots filled
Alexis Whipple
Elizabeth Mitchell
Ella Sabo
Tara Staresinic
Michelle Martin (3)
Ryan, Julia & Jack Martin
Aislin Daugherty
Nicolas Carioto (2)
Elizabeth Kost
Megan Donnelly
Brendan Donnelly
Vincent Moncheck
Jack White
Morgan Kernan
Kitchen Food Expeditor  4:00pm - 7:45pm  

Front Line Food Expeditor (2)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Steve McKinniss
Dine in Greeter  4:15pm - 5:45pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Maureen Kelly
Traffic Control/Parking lot attendant  4:30pm - 6:00pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Bus Boy/Girl 6th - 8th Grade  4:30pm - 7:30pm  

Adult Bus Boy Supervisor

Tim Dougan - Chairperson

 

Bus Boy/Girl - 6th grade and older. YOU MUST BE SIGNED UP TO STAY AND WORK. (12)

Tim Dougan - Chairperson

 
All slots filled
James Simmons
Theresa Kilburg
Rose Rajasenan
Calli
Katie Dudkowski
Alex Garvey
Justin Garvey
Gio Lheureau
Adam Mashuda
CJ Proch
Peyton Varley
Megan Sarknas
Mary Maloney
Dessert Station  4:30pm - 7:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
All slots filled
Bella White
Kim Nolan
Sarah Stager
Rose Rajasenan
Lauren
Christine Krill (2)
Environment/Trash Control  4:30pm - 7:30pm  

Environmental Control / Trash (2)

Jerry Tullius - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dick Voll
Telephone Orders--Take out  4:30pm - 7:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
All slots filled
Joyce Ley
Emmanuella Okonkwo
Kitchen Sink  5:30pm - 8:30pm  

Sink - 2nd Shift Pots (4)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dine in Greeter  5:45pm - 7:30pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Traffic Control/Parking lot attendant  6:00pm - 7:30pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Fryer Clean Up  7:00pm - 9:00pm  

Fryer Duty (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dining Room Clean Up  7:30pm - 9:00pm  

Clean up tables (3)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
AnnMarie Khalifa
Tyler Batko

Sweep, Mop and Empty Trash (4)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Chris King

Remove and store centerpieces/tablecloths

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
AnnMarie Khalifa

Collect salt & pepper, ketchup & cocktail sauce then wipe down (2)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Angela Batko
Wrap Leftovers  7:30pm - 9:00pm  

Breakdown and Wrap Leftovers (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Andrew Skrastins
03/11/2020 (Wed.) Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 3 slots filled
Michael Dennehy
03/12/2020 (Thu.) Thurs. Condiment Prep  1:00pm - 3:00pm  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Mary Anne Kilburg
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
James lacey
Bill Bishop
Michael Dennehy
Ed Ley
03/13/2020 (Fri.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning breading (23)

Mary Ann Cuddy - Chairperson

 
10 of 23 slots filled
barb sippel
Rich & Judi Zaharko (2)
Sandee Beatty
Valerie Tarasovich
Lyn Gemperle
Don Lovre
Kathleen Quiring
Beth Pohlod
Linda Chomos
Table Centerpiece Set Up  1:00pm - 2:00pm  

Table centerpieces set up (2)

Gail Clendaniel - Chairperson

 
Wrap To Go Sandwich Buns  1:00pm - 2:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tom Mohr
Jack Murtagh
Dining Room Set Up  1:00pm - 3:00pm  

Dining Room Set Up (4)

Beth Pohlod & Julie Byrne - Co-Chairpersons

 
3 of 4 slots filled
Cyndi Palladino
Michael Sidora
Marcie Berry
With Jan Mashuda
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Coleslaw & Applesauce Prep  1:30pm - 3:00pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Valerie Tarasovich
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock

 
Steve McKinniss
Dessert Room  1:30pm - 4:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
2 of 6 slots filled
Carolyn Augustine
Lillian Jordan
Telephone Take Out Orders  2:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
Kitchen Soup Station  2:30pm - 7:30pm  

Kitchen Stove/Oven (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Philip Arena
Rick Wittmer
Kitchen Sink  3:00pm - 5:30pm  

Sink - 1st Shift Pots

Mike Cuddy - Chairperson

 
Gene Lechmanick
Hot Beverage Station  3:00pm - 7:30pm  

Adult Hot Beverages (2)

Dolores Voll - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dolores Voll
Window To-Go Packers  3:45pm - 7:30pm  

To-Go Order Packers (8)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment! Coordinator: Vickie Kaminski

 
1 of 8 slots filled
Sue Nicholas

To-Go Window (2)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment. Coordinator: Vickie Kaminski

 
All slots filled
Elizabeth Kaminski (2)

Soup Runner

Teens or adults

 
Adult Veteran Waitress/Waiter  4:00pm - 7:30pm  

Adult Waitress/Waiter 17 yrs+ (12)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
7 of 12 slots filled
Steffi Puthenpurayil
Sherin Puthenpurayil
Beth Pohlod (3)
Beth, David and Audrey
Alec Conti
Patty Ebbert
Kathleen
Cashier/Dinner Ticket Sales  4:00pm - 7:30pm  

Cashier/Dinner Ticket Sales (4)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Andrea Vidra
Cold Beverage Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Cold Beverages

Rose Lechmanick - Chairperson

 
Rose Lechmanick

Teen Cold Beverages (2)

Older teenagers preferred

 
All slots filled
Leslie Lewis (2)
Dylan L and Brett Mashuda
Counter/Food Servers  4:00pm - 7:30pm  

Adult Dine in Line Server (8)

Sharon Winkler - Chairperson

 
5 of 8 slots filled
Beverly Wittmer
Kathleen Quiring
Theresa/Rob Huerbin (2)
lois barrett
Handicapped Dining Area (music room -adjacent to cafeteria)  4:00pm - 7:30pm  

Handicapped Dining Area Staff (2)

Welcome and assist handicapped guests with ordering & serving

 
1 of 2 slots filled
Tim Wanamaker
Kitchen Fryer (Fish and French Fries)  4:00pm - 7:30pm  

Fryers (Fish-French Fries) (3)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Mike Martin
Justen Radzvin
Vince Moats
Kitchen Prep Table Wrappers  4:00pm - 7:30pm  

To Go Wrappers (6)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
George Payne
Jeff Quiring
Barb Sippel
Jackie Berry
Carl Samuel
Eileen Minnock
Kitchen Shrimp Fryer  4:00pm - 7:30pm  

Fryer (Shrimp) (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Vicky Cunningham
Maria Nicholas
Soup Serving Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Soup Server (4)

Sharon Winkler - Chairperson

 
Take Out Stairs Area  4:00pm - 7:30pm  

Adults For Take Out Area (10)

Sue Regan - Chairperson

 
5 of 10 slots filled
Kristen Wentling
Cathy Peoples (2)
John & Cathy
Robert Reese
Wendy Kunz

Student Take Out Helpers Must be 11 or older. (6)

Students run take out orders from telephone takers upstairs and work behind Take Out table.

 
All slots filled
Kristen Wentling
Braden Wentling
Cathy Peoples (2)
Connor & Justin
Tyler Batko
Wendy Kunz
Thomas Kunz
Marcie Berry
Ryan

Take Out Runner

Keep the To-Go area stocked with food items from the cooler. Coordinator: Vickie Kaminski

 

To-Go Greeter (2)

Coordinator: Sue Regan

 
Teen Rookie Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Junior Waitress/Waiter - 7th grade and older NO CELL PHONES TO BE USED DURING SERVICE. GIRLS NEED TO PULL THEIR HAIR BACK. (16)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
All slots filled
Alexis Whipple
Lilly Dzierzawski
Morgan Sadlowe
Michelle Martin (4)
Hannah, Ryan, Julia & Jack Martin
Nicolas Carioto (2)
Megan Donnelly
Brendan Donnelly
Vincent Moncheck
Jack White
Morgan Kernan
TJ Wanamaker
Theresa Kilburg
Kitchen Food Expeditor  4:00pm - 7:45pm  

Front Line Food Expeditor (2)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Steve McKinniss
Dine in Greeter  4:15pm - 5:45pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Maureen Kelly
Traffic Control/Parking lot attendant  4:30pm - 6:00pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Bus Boy/Girl 6th - 8th Grade  4:30pm - 7:30pm  

Adult Bus Boy Supervisor

Tim Dougan - Chairperson

 

Bus Boy/Girl - 6th grade and older. YOU MUST BE SIGNED UP TO STAY AND WORK. (12)

Tim Dougan - Chairperson

 
2 of 12 slots filled
Rose Rajasenan
Calli
Katie Dudkowski
Dessert Station  4:30pm - 7:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
3 of 6 slots filled
Bella White
Sarah Stager
Rose Rajasenan
Lauren
Environment/Trash Control  4:30pm - 7:30pm  

Environmental Control / Trash (2)

Jerry Tullius - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dick Voll
Telephone Orders--Take out  4:30pm - 7:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
Kitchen Sink  5:30pm - 8:30pm  

Sink - 2nd Shift Pots (4)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dine in Greeter  5:45pm - 7:30pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Traffic Control/Parking lot attendant  6:00pm - 7:30pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Fryer Clean Up  7:00pm - 9:00pm  

Fryer Duty (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dining Room Clean Up  7:30pm - 9:00pm  

Clean up tables (3)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tyler Batko
Angela Batko

Sweep, Mop and Empty Trash (4)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Chris King

Remove and store centerpieces/tablecloths

Mary Elsenheimer - Chairperson

 

Collect salt & pepper, ketchup & cocktail sauce then wipe down (2)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
Wrap Leftovers  7:30pm - 9:00pm  

Breakdown and Wrap Leftovers (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Andrew Skrastins
03/18/2020 (Wed.) Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 3 slots filled
Michael Dennehy
03/19/2020 (Thu.) Thurs. Condiment Prep  1:00pm - 3:00pm  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Mary Anne Kilburg
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
James Lacey
Bill Bishop
Michael Dennehy
Ed Ley
03/20/2020 (Fri.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning breading (23)

Mary Ann Cuddy - Chairperson

 
7 of 23 slots filled
barb sippel
Sandee Beatty
Michele Myron
Lyn Gemperle
Don Lovre
Kathleen Quiring
Linda Chomos
Table Centerpiece Set Up  1:00pm - 2:00pm  

Table centerpieces set up (2)

Gail Clendaniel - Chairperson

 
Wrap To Go Sandwich Buns  1:00pm - 2:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tom Mohr
Jack Murtagh
Dining Room Set Up  1:00pm - 3:00pm  

Dining Room Set Up (4)

Beth Pohlod & Julie Byrne - Co-Chairpersons

 
3 of 4 slots filled
Maureen Kelly
Cyndi Palladino
Michael Sidora
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Coleslaw & Applesauce Prep  1:30pm - 3:00pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Cathy Peoples
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock

 
Steve McKinniss
Dessert Room  1:30pm - 4:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
Telephone Take Out Orders  2:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen Soup Station  2:30pm - 7:30pm  

Kitchen Stove/Oven (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Philip Arena
Rick Wittmer
Kitchen Sink  3:00pm - 5:30pm  

Sink - 1st Shift Pots

Mike Cuddy - Chairperson

 
Gene Lechmanick
Hot Beverage Station  3:00pm - 7:25pm  

Adult Hot Beverages (2)

Dolores Voll - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dolores Voll
Window To-Go Packers  3:45pm - 7:30pm  

To-Go Order Packers (8)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment! Coordinator: Vickie Kaminski

 
1 of 8 slots filled
Sue Nicholas

To-Go Window (2)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment. Coordinator: Vickie Kaminski

 
All slots filled
Elizabeth Kaminski (2)

Soup Runner

Teens or adults

 
Adult Veteran Waitress/Waiter  4:00pm - 7:30pm  

Adult Waitress/Waiter 17 yrs+ (12)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
4 of 12 slots filled
Sean McElroy
Olivia Kost
Steffi Puthenpurayil
alisia stager
Cashier/Dinner Ticket Sales  4:00pm - 7:30pm  

Cashier/Dinner Ticket Sales (4)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
2 of 4 slots filled
Ranea Daugherty
Sue Eppley
Cold Beverage Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Cold Beverages

Rose Lechmanick - Chairperson

 

Teen Cold Beverages (2)

Older teenagers preferred

 
All slots filled
Rose Lechmanick
Lucas Gunther
Counter/Food Servers  4:00pm - 7:30pm  

Adult Dine in Line Server (8)

Sharon Winkler - Chairperson

 
3 of 8 slots filled
Beverly Wittmer
Kathleen Quiring
Linda Clogan
Handicapped Dining Area (music room -adjacent to cafeteria)  4:00pm - 7:30pm  

Handicapped Dining Area Staff (2)

Welcome and assist handicapped guests with ordering & serving

 
Kitchen Fryer (Fish and French Fries)  4:00pm - 7:30pm  

Fryers (Fish-French Fries) (3)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Mike Martin
Justen Radzvin
Vince Moats
Kitchen Prep Table Wrappers  4:00pm - 7:30pm  

To Go Wrappers (6)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
George Payne
Jeff Quiring
Barb Sippel
Jackie Berry
Carl Samuel
Eileen Minnock
Kitchen Shrimp Fryer  4:00pm - 7:30pm  

Fryer (Shrimp) (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Vicky Cunningham
Maria Nicholas
Soup Serving Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Soup Server (4)

Sharon Winkler - Chairperson

 
Take Out Stairs Area  4:00pm - 7:30pm  

Adults For Take Out Area (10)

Sue Regan - Chairperson

 
3 of 10 slots filled
Robert Reese
Wendy Kunz
Wendy Kunz
Marcie Berry

Student Take Out Helpers Must be 11 or older. (6)

Students run take out orders from telephone takers upstairs and work behind Take Out table.

 
3 of 6 slots filled
Wendy Kunz
Thomas Kunz
Marcie Berry (2)
Ryan/Conor

Take Out Runner

Keep the To-Go area stocked with food items from the cooler. Coordinator: Vickie Kaminski

 

To-Go Greeter (2)

Coordinator: Sue Regan

 
Teen Rookie Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Junior Waitress/Waiter - 7th grade and older NO CELL PHONES TO BE USED DURING SERVICE. GIRLS NEED TO PULL THEIR HAIR BACK. (16)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
All slots filled
Alexis Whipple
Aislin Daugherty
Anna Myron
Seraphina Myron
Elizabeth Kost
Abbie Voettiner
Jack White
Morgan Kernan
Sarah Stager
Hayley Baranowski
Vincent Moncheck
Nicolas Carioto (2)
Theresa Kilburg
Katie Dudkowski
Emma Krizmanich
Kitchen Food Expeditor  4:00pm - 7:45pm  

Front Line Food Expeditor (2)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Steve McKinniss
Dine in Greeter  4:15pm - 5:45pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Maureen Kelly
Traffic Control/Parking lot attendant  4:30pm - 6:00pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
2 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Alec Conti
Bus Boy/Girl 6th - 8th Grade  4:30pm - 7:30pm  

Adult Bus Boy Supervisor

Tim Dougan - Chairperson

 

Bus Boy/Girl - 6th grade and older. YOU MUST BE SIGNED UP TO STAY AND WORK. (12)

Tim Dougan - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Rose Rajasenan
Calli
Dessert Station  4:30pm - 7:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
4 of 6 slots filled
Bella White
Kim Nolan
Sheree Voettiner
Rose Rajasenan
Lauren
Environment/Trash Control  4:30pm - 7:30pm  

Environmental Control / Trash (2)

Jerry Tullius - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dick Voll
Telephone Orders--Take out  4:30pm - 7:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen Sink  5:30pm - 8:30pm  

Sink - 2nd Shift Pots (4)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dine in Greeter  5:45pm - 7:30pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Traffic Control/Parking lot attendant  6:00pm - 7:30pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Fryer Clean Up  7:00pm - 9:00pm  

Fryer Duty (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dining Room Clean Up  7:30pm - 9:00pm  

Clean up tables (3)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
AnnMarie Khalifa
Tyler Batko

Sweep, Mop and Empty Trash (4)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Chris King

Remove and store centerpieces/tablecloths

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
AnnMarie Khalifa

Collect salt & pepper, ketchup & cocktail sauce then wipe down (2)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Angela Batko
Wrap Leftovers  7:30pm - 9:00pm  

Breakdown and Wrap Leftovers (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Andrew Skrastins
03/25/2020 (Wed.) Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 3 slots filled
Michael Dennehy
03/26/2020 (Thu.) Thurs. Condiment Prep  1:00pm - 3:00pm  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Mary Anne Kilburg
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
James Lacey
Bill Bishop
Michael Dennehy
Ed Ley
03/27/2020 (Fri.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning breading (23)

Mary Ann Cuddy - Chairperson

 
6 of 23 slots filled
barb sippel
Sandee Beatty
Michele Myron
Lyn Gemperle
Kathleen Quiring
Linda Chomos
Table Centerpiece Set Up  1:00pm - 2:00pm  

Table centerpieces set up (2)

Gail Clendaniel - Chairperson

 
Wrap To Go Sandwich Buns  1:00pm - 2:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tom Mohr
Jack Murtagh
Dining Room Set Up  1:00pm - 3:00pm  

Dining Room Set Up (4)

Beth Pohlod & Julie Byrne - Co-Chairpersons

 
2 of 4 slots filled
Maureen Kelly
Michael Sidora
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Coleslaw & Applesauce Prep  1:30pm - 3:00pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock

 
Steve McKinniss
Dessert Room  1:30pm - 4:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
2 of 6 slots filled
Lillian Jordan
Carolyn Augustine
Telephone Take Out Orders  2:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen Soup Station  2:30pm - 7:30pm  

Kitchen Stove/Oven (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Philip Arena
Rick Wittmer
Kitchen Sink  3:00pm - 5:30pm  

Sink - 1st Shift Pots

Mike Cuddy - Chairperson

 
Gene Lechmanick
Hot Beverage Station  3:00pm - 7:30pm  

Adult Hot Beverages (2)

Dolores Voll - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dolores Voll
Window To-Go Packers  3:45pm - 7:30pm  

To-Go Order Packers (8)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment! Coordinator: Vickie Kaminski

 
1 of 8 slots filled
Sue Nicholas

To-Go Window (2)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment. Coordinator: Vickie Kaminski

 
All slots filled
Elizabeth Kaminski (2)

Soup Runner

Teens or adults

 
Adult Veteran Waitress/Waiter  4:00pm - 7:30pm  

Adult Waitress/Waiter 17 yrs+ (12)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
4 of 12 slots filled
Sean McElroy
Olivia Kost
Steffi Puthenpurayil
alisia stager
Cashier/Dinner Ticket Sales  4:00pm - 7:30pm  

Cashier/Dinner Ticket Sales (4)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
2 of 4 slots filled
Ranea Daugherty
Sue Eppley
Cold Beverage Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Cold Beverages

Rose Lechmanick - Chairperson

 
Rose Lechmanick

Teen Cold Beverages (2)

Older teenagers preferred

 
All slots filled
Leslie Lewis (2)
Dylan L and Brett Mashuda
Counter/Food Servers  4:00pm - 7:30pm  

Adult Dine in Line Server (8)

Sharon Winkler - Chairperson

 
6 of 8 slots filled
Beverly Wittmer
Kathleen Quiring
Beth Pawlowicz
Theresa/Rob Huerbin (2)
Linda Clogan
Handicapped Dining Area (music room -adjacent to cafeteria)  4:00pm - 7:30pm  

Handicapped Dining Area Staff (2)

Welcome and assist handicapped guests with ordering & serving

 
Kitchen Fryer (Fish and French Fries)  4:00pm - 7:30pm  

Fryers (Fish-French Fries) (3)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Mike Martin
Justen Radzvin
Vince Moats
Kitchen Prep Table Wrappers  4:00pm - 7:30pm  

To Go Wrappers (6)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
George Payne
Jeff Quiring
Barb Sippel
Maria Nicholas
Carl Samuel
Eileen Minnock
Kitchen Shrimp Fryer  4:00pm - 7:30pm  

Fryer (Shrimp) (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Vicky Cunningham
Joe Dominijanni
Soup Serving Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Soup Server (4)

Sharon Winkler - Chairperson

 
Take Out Stairs Area  4:00pm - 7:30pm  

Adults For Take Out Area (10)

Sue Regan - Chairperson

 
6 of 10 slots filled
Cathy Peoples (2)
John & Cathy
Robert Reese
Tiffany Ragan
Wendy Kunz
Wendy Kunz
Braden Wentling
Kristen Wentling

Student Take Out Helpers Must be 11 or older. (6)

Students run take out orders from telephone takers upstairs and work behind Take Out table.

 
All slots filled
Cathy Peoples (2)
Connor & Justin
Tiffany Ragan
Camryn Ragan
Gabriel Paredes
Wendy Kunz
Thomas Kunz
Braden Wentling
Braden Wentling

Take Out Runner

Keep the To-Go area stocked with food items from the cooler. Coordinator: Vickie Kaminski

 

To-Go Greeter (2)

Coordinator: Sue Regan

 
Teen Rookie Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Junior Waitress/Waiter - 7th grade and older NO CELL PHONES TO BE USED DURING SERVICE. GIRLS NEED TO PULL THEIR HAIR BACK. (16)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
All slots filled
Alexis Whipple
Aislin Daugherty
Anna Myron
Seraphina Myron
Elizabeth Kost
Abbie Voettiner
Morgan Kernan
Sarah Stager
Hayley Baranowski
Vincent Moncheck
Nicolas Carioto (2)
Beth Pawlowicz (2)
Jane Pawlowicz, Rachel Sweeny
Theresa Kilburg
Katie Dudkowski
Kitchen Food Expeditor  4:00pm - 7:45pm  

Front Line Food Expeditor (2)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Steve McKinniss
Dine in Greeter  4:15pm - 5:45pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Maureen Kelly
Environment/Trash Control  4:25pm - 7:30pm  

Environmental Control / Trash (2)

Jerry Tullius - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dick Voll
Traffic Control/Parking lot attendant  4:30pm - 6:00pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
2 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Alec Conti
Bus Boy/Girl 6th - 8th Grade  4:30pm - 7:30pm  

Adult Bus Boy Supervisor

Tim Dougan - Chairperson

 

Bus Boy/Girl - 6th grade and older. YOU MUST BE SIGNED UP TO STAY AND WORK. (12)

Tim Dougan - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Jack White
Dessert Station  4:30pm - 7:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
2 of 6 slots filled
Kim Nolan
Be there at 5
Sheree Voettiner
Telephone Orders--Take out  4:30pm - 7:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen Sink  5:30pm - 8:30pm  

Sink - 2nd Shift Pots (4)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dine in Greeter  5:45pm - 7:30pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Traffic Control/Parking lot attendant  6:00pm - 7:30pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Fryer Clean Up  7:00pm - 9:00pm  

Fryer Duty (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dining Room Clean Up  7:30pm - 9:00pm  

Clean up tables (3)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 

Sweep, Mop and Empty Trash (4)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Chris King

Remove and store centerpieces/tablecloths

Mary Elsenheimer - Chairperson

 

Collect salt & pepper, ketchup & cocktail sauce then wipe down (2)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
Wrap Leftovers  7:30pm - 9:00pm  

Breakdown and Wrap Leftovers (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Andrew Skrastins
04/01/2020 (Wed.) Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 3 slots filled
Michael Dennehy
04/02/2020 (Thu.) Thurs. Condiment Prep  1:00pm - 3:00pm  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Mary Anne Kilburg
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
4 of 10 slots filled
James Lacey
Bill Bishop
Michael Dennehy
Ed Ley
04/03/2020 (Fri.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning breading (23)

Mary Ann Cuddy - Chairperson

 
6 of 23 slots filled
barb sippel
Sandee Beatty
Michele Myron
Lyn Gemperle
Don Lovre
Linda Chomos
Table Centerpiece Set Up  1:00pm - 2:00pm  

Table centerpieces set up (2)

Gail Clendaniel - Chairperson

 
Wrap To Go Sandwich Buns  1:00pm - 2:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
2 of 3 slots filled
Tom Mohr
Jack Murtagh
Dining Room Set Up  1:00pm - 3:00pm  

Dining Room Set Up (4)

Beth Pohlod & Julie Byrne - Co-Chairpersons

 
3 of 4 slots filled
Maureen Kelly
Cyndi Palladino
Michael Sidora
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Coleslaw & Applesauce Prep  1:30pm - 3:00pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock

 
Steve McKinniss
Dessert Room  1:30pm - 4:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
2 of 6 slots filled
Lillian Jordan
Carolyn Augustine
Telephone Take Out Orders  2:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Kitchen Soup Station  2:30pm - 7:30pm  

Kitchen Stove/Oven (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Philip Arena
Rick Wittmer
Kitchen Sink  3:00pm - 5:30pm  

Sink - 1st Shift Pots

Mike Cuddy - Chairperson

 
Gene Lechmanick
Hot Beverage Station  3:00pm - 7:30pm  

Adult Hot Beverages (2)

Dolores Voll - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dolores Voll
Window To-Go Packers  3:45pm - 7:30pm  

To-Go Order Packers (8)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment! Coordinator: Vickie Kaminski

 

To-Go Window (2)

Adults only--must work in a VERY FAST PACED Environment. Coordinator: Vickie Kaminski

 
All slots filled
Elizabeth Kaminski (2)

Soup Runner

Teens or adults

 
Adult Veteran Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Adult Waitress/Waiter 17 yrs+ (12)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
3 of 12 slots filled
Sean McElroy
Steffi Puthenpurayil
Brittney Carmazzi
Cashier/Dinner Ticket Sales  4:00pm - 7:30pm  

Cashier/Dinner Ticket Sales (4)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
2 of 4 slots filled
Ranea Daugherty
Sue Eppley
Cold Beverage Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Cold Beverages

Rose Lechmanick - Chairperson

 
Rose Lechmanick

Teen Cold Beverages (2)

Older teenagers preferred

 
Counter/ Food Servers  4:00pm - 7:30pm  

Adult Dine in Line Server (8)

Sharon Winkler - Chairperson

 
1 of 8 slots filled
Beverly Wittmer
Handicapped Dining Area (music room -adjacent to cafeteria)  4:00pm - 7:30pm  

Handicapped Dining Area Staff (2)

Welcome and assist handicapped guests with ordering & serving

 
Kitchen Fryer (Fish and French Fries)  4:00pm - 7:30pm  

Fryers (Fish-French Fries) (3)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Mike Martin
Justen Radzvin
Vince Moats
Kitchen Prep Table Wrappers  4:00pm - 7:30pm  

To Go Wrappers (6)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
George Payne
Jeff Quiring
Barb Sippel
Maria Nicholas
Carl Samuel
Eileen Minnock
Kitchen Shrimp Fryer  4:00pm - 7:30pm  

Fryer (Shrimp) (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
All slots filled
Vicky Cunningham
Joe Dominijanni
Soup Serving Station  4:00pm - 7:30pm  

Adult Soup Server (4)

Sharon Winkler - Chairperson

 
Take Out Stairs Area  4:00pm - 7:30pm  

Adults For Take Out Area (10)

Sue Regan - Chairperson

 
7 of 10 slots filled
Kristen Wentling
Cathy Peoples (2)
John & Cathy
Robert Reese
Tiffany Ragan
Wendy Kunz
Wendy Kunz
Marcie Berry

Student Take Out Helpers Must be 11 or older. (6)

Students run take out orders from telephone takers upstairs and work behind Take Out table.

 
All slots filled
Kristen Wentling
Braden Wentling
Cathy Peoples (2)
Connor & Justin
Tiffany Ragan
Camryn Ragan
Wendy Kunz
Thomas Kunz
Marcie Berry
Ryan

Take Out Runner

Keep the To-Go area stocked with food items from the cooler. Coordinator: Vickie Kaminski

 
Marcie Berry
Conor

To-Go Greeter (2)

Coordinator: Sue Regan

 
Teen Rookie Waiter/Waitress  4:00pm - 7:30pm  

Junior Waitress/Waiter - 7th grade and older NO CELL PHONES TO BE USED DURING SERVICE. GIRLS NEED TO PULL THEIR HAIR BACK. (16)

Suzanne Maffei - Chairperson

 
All slots filled
Aislin Daugherty
Sydney Rovnan
Tara Aiello
Alexandra
Eva Hughes
Morgan Kernan
Vincent Moncheck
Nicolas Carioto (2)
Theresa Kilburg
Rose Rajasenan
Lauren
Katie Dudkowski
Julie White
Jack White
Emma Krizmanich
Lilly Dzierzawski
Morgan Sadlowe
Julie McElroy
Caroline McElroy
Kitchen Food Expeditor  4:00pm - 7:45pm  

Front Line Food Expeditor (2)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Steve McKinniss
Dine in Greeter  4:15pm - 5:45pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Maureen Kelly
Traffic Control/Parking lot attendant  4:30pm - 6:00pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
2 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Alec Conti
Bus Boy/Girl 6th-8th Grade  4:30pm - 7:30pm  

Adult Bus Boy Supervisor

Tim Dougan - Chairperson

 

Bus Boy/Girl - 6th grade and older. YOU MUST BE SIGNED UP TO STAY AND WORK. (12)

Tim Dougan - Chairperson

 
1 of 12 slots filled
Rose Rajasenan
Calli
Dessert Station  4:30pm - 7:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
Environment/Trash Control  4:30pm - 7:30pm  

Environmental Control / Trash (2)

Jerry Tullius - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Dick Voll
Telephone Orders--Take out  4:30pm - 7:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
1 of 2 slots filled
Joyce Ley
Dine in Greeter  5:30pm - 7:30pm  

Greeter

Chairperson- Mike Cuddy

 
Maureen Kelly
Kitchen Sink  5:30pm - 8:30pm  

Sink - 2nd Shift Pots (4)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Traffic Control/Parking lot attendant  6:00pm - 7:30pm  

Traffic Control (4)

Chairperson- Walt Opiela

 
1 of 4 slots filled
Greg Staresinic
Fryer Clean Up  7:00pm - 9:00pm  

Fryer Duty (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Dining Room Clean Up  7:30pm - 9:00pm  

Clean up tables (3)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 3 slots filled
AnnMarie Khalifa

Sweep, Mop and Empty Trash (4)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
1 of 4 slots filled
Chris King

Remove and store centerpieces/tablecloths

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
AnnMarie Khalifa

Collect salt & pepper, ketchup & cocktail sauce then wipe down (2)

Mary Elsenheimer - Chairperson

 
Wrap Leftovers  7:30pm - 9:00pm  

Breakdown and Wrap Leftovers (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
04/08/2020 (Wed.) Kitchen  5:30pm - 6:30pm  

Fish Thawing (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
1 of 3 slots filled
Michael Dennehy
04/09/2020 (Thu.) Thurs. Condiment Prep  9:00am - 11:00am  

Condiment/Drinks Prep (12)

Lee Anne Davison - Chairperson

 
Kitchen  6:00pm - 7:30pm  

Fish Cutters (10)

Frank McSorley - Chairperson

 
5 of 10 slots filled
James Lacey
Bill Bishop
JOE DAQUELENTE
Michael Dennehy
Ed Ley
04/10/2020 (Fri.) Fish & Shrimp Breading  8:30am - 10:30am  

Morning breading (23)

Mary Ann Cuddy - Chairperson

 
5 of 23 slots filled
barb sippel
Sandee Beatty
Lyn Gemperle
Don Lovre
Linda Chomos
Dining Room Set Up  10:00am - 12:00pm  

Dining Room Set Up (4)

Beth Pohlod & Julie Byrne - Co-Chairpersons

 
2 of 4 slots filled
Maureen Kelly
Michael Sidora
Wrap To Go Sandwich Buns  10:00am - 12:00pm  

Wrap To Go Fish Sandwich Buns (3)

Frank McSorley - Chairperson

 
Table Centerpiece Set Up  10:00am - 11:00pm  

Table centerpieces set up (2)

Gail Clendaniel - Chairperson

 
Coleslaw & Applesauce Prep  11:30am - 1:30pm  

Coleslaw/Applesauce (4)

Frank McSorley - Chairperson

 
Kitchen & Serving Line Prep  1:00pm - 4:00pm  

Kitchen Prep (2)

Mike Cuddy - Chairperson

 
Telephone Take Out Orders  1:00pm - 4:30pm  

Adult for Telephone Take Out Orders (2)

Sue Regan - Chairperson

 
Macaroni & Cheese & Stock  1:30pm - 4:00pm  

Macaroni & Cheese & Stock

 
Steve McKinniss
Dessert Room  1:30pm - 4:30pm  

Adult Dessert Prep, Serve & Clean up (6)

Susan Lumley - Chairperson - ADULTS or up to TWO TEENS! (age 12+)

 
2 of 6 slots filled
Lillian Jordan