2018 Curtis Park Seahawks

2018 Parent Volunteers Signups

Volunteering Reminders:

Requirement is either 4 untrained shifts or 3 trained shifts per family.

Check-in is at 5:00 for ALL SHIFTS.

Shift 2 folks must be able to stay until the end of the meet.

If you are signing up for concessions, the shift times are slightly different than the other positions. Concession shifts are 5:00-7:00 (first shift sets up) and 7:00-9:00 (second shift cleans up).

When you sign up, please provide the cell phone number that you will have the night of each meet.

Thank you!

 

 

Created by:   Curtis Park Seahawks
 
Already signed up? You can change your sign up.

Date (mm/dd/yyyy EDT) Location Available Slot
06/20/2018
(Wed. 5:00pm)
Away v. Leeland Station 

Clerk of Course (trained) 1st Shift

(trained position, please arrive by 5:00pm- shift ends at 7:30pm)

 
Gloria Pearson

Clerk of Course (trained) 2nd Shift

(trained position, shift starts at 7:30pm- shift ends at conclusion of the meet)

 

Clerk of Course Assistant (untrained) 1st Shift

 
Janine Gavin

Clerk of Course Assistant (untrained) 2nd Shift

 
Janine Gavin

Data Entry-1st Shift

(trained position)

 
anne burlinson

Data Entry-2nd Shift

(trained position)

 

Ribbons-2nd Shift (2)

(must stay until the end of the meet)

 
1 of 2 slots filled
Holly Dactyl

Scoring-1st Shift (2)

(circle data and verify times)

 
All slots filled
Melissa Johnson
New
Heather Westphal

Scoring-2nd Shift (2)

(circle data and verify times)

 
All slots filled
Denice Whatley
Alison Fritton-Amorose
Alison amorose

Stroke and Turn-1st Shift (2)

(trained position)

 
All slots filled
Trina Barton
Curtis Lineweaver

Stroke and Turn-2nd Shift (2)

(trained position)

 
All slots filled
Paulla Loder
Melanie Cooper

Timers-1st Shift (9)

(for both experienced and inexperienced timers)

 
All slots filled
Emily Dahlstrom
Jenifer O'Driscoll
Elisabeth Crawford
Alli Ennis
Teresa Moore
Stacy Shaw
Mandy Park
Alicia Bollinger
Shannon Moyers

Timers-2nd Shift (9)

(for both experienced and inexperienced timers)

 
7 of 9 slots filled
Jenifer O'Driscoll
Trina Walker
Michelle McGowan
Stacy Shaw
Deidre Walker
Erika Frick
Elena Tuttle

Volunteer Coordinator

 
Naomi Avery
06/27/2018
(Wed. 5:00pm)
Home v. Spotswood 

Announcer 1st Shift

 
Jenifer O'Driscoll

Announcer 2nd Shift

 
Jenifer O'Driscoll

Clerk of Course (trained) 1st Shift

(trained position, please arrive by 5:00pm- shift ends at 7:30pm)

 
Shannon Cooper

Clerk of Course (trained) 2nd Shift

(trained position, shift starts at 7:30pm- shift ends at conclusion of the meet)

 
Melissa Kester

Clerk of Course Assistant (untrained) 1st Shift

 
Augusta Lerch

Clerk of Course Assistant (untrained) 2nd Shift

 
Vanessa Street
Vanessa Street

Concessions 1st Shift (4)

Shift starts at 5pm and sets up

 
3 of 4 slots filled
Donna Abram
Sarah Poole
Sarah Poole
Traci Wiley

Concessions 2nd Shift (4)

Shift Starts at 7pm and takes down

 
3 of 4 slots filled
Martha Tueros
Bethany Call
Sandra Eidukaitis

Data Entry-1st Shift

(trained position)

 
Tiffany Christensen

Data Entry-2nd Shift

(trained position)

 
anne burlinson

Head Timer (trained) 1st Shift

 
Michelle McGowan

Head Timer (trained) 2nd Shift

 

Heat Winner Ribbons 1st Shift

 
Juliet Gard
Juliet Gard

Heat Winner Ribbons 2nd Shift

 
Shannon Moyers

Meet Set Up (2)

Must be there at 4:40PM

 
All slots filled
Tracy Reiten
Renee Threlfall
for Stephanie Tarrant

Meet Take Down (2)

(at the end of the meet)

 

Referee (Trained) 1st Shift

 
Nancy Gore

Referee (Trained) 2nd Shift

 
Terry Welch
Terry Welch

Referee-in-Training 1st Shift

Should be trained in Stroke & Turn

 

Referee-in-Training 2nd Shift

Should be trained in Stroke & Turn

 

Ribbons-2nd Shift (2)

(must stay until the end of the meet)

 
All slots filled
Stephanie Wright (2)

Runner 1st Shift (3)

 
All slots filled
Teresa Moore
David Ritenour (2)

Runner 2nd Shift (3)

 
All slots filled
David Ritenour (2)
Tamara Taylor

Scoring-1st Shift (2)

(circle data and verify times)

 
All slots filled
David Ritenour
Sarah Dovel

Scoring-2nd Shift (2)

(circle data and verify times)

 
All slots filled
Angie Adams
David Major

Starter (trained) 1st Shift

 
Kent Archibald

Starter (trained) 2nd Shift

 
Michael Wilson

Stroke and Turn-1st Shift (2)

(trained position)

 
All slots filled
Trina Barton
Charlene Hoang
Charlene Hoang

Stroke and Turn-2nd Shift (2)

(trained position)

 
All slots filled
Paulla Loder
Emily Royston

Timers-1st Shift (9)

(for both experienced and inexperienced timers)

 
All slots filled
Tracy Reiten
Renee Threlfall
for Stephanie Tarrant
Michael Johnson
Stephanie Hensen
Alli Ennis
Michelle Dean
Elisabeth Crawford
Jocelyn Aldinger
Heather Westphal

Timers-2nd Shift (9)

(for both experienced and inexperienced timers)

 
8 of 9 slots filled
Chris Gard
Chris Gard
Denice Whatley
Trina Walker
Erika Frick
Miriam McCabe
Johanna Brittain
Alli Ennis
Elena Tuttle
I will not be able to get to the meet until 7pm, please let me know if this is a problem

Volunteer Coordinator

 
Naomi Avery

Water to Volunteers 1st Shift

 
Melissa Johnson

Water to Volunteers 2nd Shift

 
Donna Abram
07/05/2018
(Thu. 5:00pm)
Home v. Salem Fields 

Announcer 1st Shift

 
Shannon Synclare

Announcer 2nd Shift

 
Shannon Synclare

Clerk of Course (trained) 1st Shift

(trained position, please arrive by 5:00pm- shift ends at 7:30pm)

 
Shannon Cooper

Clerk of Course (trained) 2nd Shift

(trained position, shift starts at 7:30pm- shift ends at conclusion of the meet)

 
Melissa Kester

Clerk of Course Assistant (untrained) 1st Shift

 
Janine Gavin

Clerk of Course Assistant (untrained) 2nd Shift

 
Janine Gavin

Concessions 1st Shift (4)

Shift starts at 5pm and sets up

 
All slots filled
Shari Viens
Shari Viens
Donna Abram
Martha Tueros
Traci Wiley

Concessions 2nd Shift (4)

Shift Starts at 7pm and takes down

 
All slots filled
Yessenia Begazo (3)
Sofia and Adriana Begazo
David Major

Data Entry-1st Shift

(trained position)

 
Tiffany Christensen

Data Entry-2nd Shift

(trained position)

 

Head Timer (trained) 1st Shift

 
Michelle McGowan

Head Timer (trained) 2nd Shift

 
Hadley Etienne

Heat Winner Ribbons 1st Shift

 
Yessenia Begazo
Sofia and Adriana Begazo

Heat Winner Ribbons 2nd Shift

 
Colleen Brown
Colleen Brown

Meet Set Up (2)

Must be there at 4:40PM

 
All slots filled
Tracy Reiten
Renee Threlfall
for Stephanie Tarrant

Meet Take Down (2)

(at the end of the meet)

 
All slots filled
Renee Threlfall
Sarah Poole
Sarah Poole

Referee (Trained) 1st Shift

 
Nancy Gore

Referee (Trained) 2nd Shift

 
Terry Welch
Terry Welch

Referee-in-Training 1st Shift

Should be trained in Stroke & Turn

 

Referee-in-Training 2nd Shift

Should be trained in Stroke & Turn

 
Emily Royston
Emily Royston

Ribbons-2nd Shift (2)

(must stay until the end of the meet)

 
All slots filled
Laura Reed
Kristen Wright

Runner 1st Shift (3)

 
All slots filled
Laura Reed
Bethany Call
Sarah Dovel

Runner 2nd Shift (3)

 
All slots filled
Kathryn Nordeen
Bonnie Paigo
Mike Paigo

Scoring-1st Shift (2)

(circle data and verify times)

 
All slots filled
Becky McGuire (2)
Becky/Rob McGuire

Scoring-2nd Shift (2)

(circle data and verify times)

 
All slots filled
Becky McGuire (2)
Becky/Rob McGuire

Starter (trained) 1st Shift

 
Michael Wilson

Starter (trained) 2nd Shift

 
Michael Wilson
Michael Wilson

Stroke and Turn-1st Shift (2)

(trained position)

 
All slots filled
Charlene Hoang
Charlene Hoang
Curtis Lineweaver

Stroke and Turn-2nd Shift (2)

(trained position)

 
1 of 2 slots filled
Lorinda Turley