Bulverde Baptist Church

Fall Fest Volunteers

We need your help with our annual Fall Fest, scheduled for Wednesday, October 31, 2018           5:30 - 8:00 p.m., at Bulverde Baptist.

Each year BBC invites the Bulverde/SB community to our campus, to show them the LOVE of Jesus!! Perhaps we have neighbors who won't come to "church", but will bring their kiddos to a FREE Fall Festival :D.  That night we get to show them that church isn't so SCARY after all ;)!!  Let's make the most of this OUTREACH event and personally invite someone - or everyone we know, to come enjoy. I mean, who doesn't like FREE cotton candy,  an awesome Bake Walk, pony rides, free nachos.....

Please scroll through the following areas and pick your time and place to work. As you work your booth remember to let the LOVE of Jesus shine through YOU:D

Your support and participation of this annual event, is what makes it GREAT!

THANK YOU: )

Date: 10/31/2018 (Wed.)

Time: 5:00pm - 8:30pm CST

Location: Bulverde Baptist Church, Bulverde Tx

Created by:   Judy Jackson
 
Already signed up? You can change your sign up.

Available Slot

Bake Walk 5:00-6:45 (2)

Preschool Area, foyer

 
All slots filled
Laura Scott (2)
Laura and Meme

Bake Walk 6:45-8:30 (2)

Preschool Area, foyer

 
All slots filled
Catherine & Jim House (2)

Baked Goods for Bake Walk (20)

Pre-sliced and individually wrapped baked goods

 
19 of 20 slots filled
Judy Jackson
cookies or brownies
Lisa Wilmotte (2)
banana nut bread
Laura Scott
Patty Shippey
Patty Shippey
Deb Junek (4)
Jake LaRocca
Cookies
Sara Benton
Suzie Warner
2 dozen pumpkin cupcakes
Michele McCormick
Cookies!
Kathy Clark
Rachel Flores
Cupcakes
Tracey Hay
Pumpkin bars
Donna Lagoudis (2)
Catherine House

Balloons (2)

 
All slots filled
Dorothy
Zane Williams

Basketball 5:00-6:45

gym

 
Paul Brand
Can't wait to dunk on the little kids!

Basketball 6:45-8:30

gym

 
Marvin Miller

BB Guns 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
Kelly Knight
Carol Landry

BB Guns 6:45-8:30 (2)

gym

 
All slots filled
Chris Clark
Chris & Aaron Clark

Bounce House 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
Erixa Oliver (2)
Erica and josh Oliver

Bounce House 6:45-8:30 (2)

gym

 
1 of 2 slots filled
Nikki Medinger
Nikki Medinger

Box Maze 5:00-6:45 (2)

Youth Building

 
All slots filled
Abby Sturz
Aiden Wood

Box Maze 6:45-8:30 (2)

Youth Building

 
1 of 2 slots filled
Nathaniel Pfahning

Bungee Run 5:00-6:45 (2)

outside

 
All slots filled
Jake Nesbitt
Dylan Taylor

Bungee Run 6:45-8:30 (2)

outside

 
1 of 2 slots filled
Tommy Melton
My husband can do this

Clean Up - 8:00-9:00 (6)

 
4 of 6 slots filled
Lisa Wilmotte
Jenny LaRocca
Paul Brand
Clean up time!
Robert And Donna Lagoudis

Cotton Candy 5:00-6:45 (2)

Courtyard

 
All slots filled
Teri And Duane Benton (2)

Cotton Candy 6:45-8:30 (2)

courtyard

 
All slots filled
Michael and LeighAnn Hinsch (2)

Craft Table 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
Tracey Hay
Julie

Craft Table 6:45-8:30p.m. (2)

gym

 
All slots filled
Tracey Hay
Julie

Door prizes 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
Karen and Les Hughes
Karen Hughes

Door Prizes 6:45-8:30 (2)

gym

 
All slots filled
Karen and Les Hughes
Karen Hughes

Face Painting 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
Sarah and Tom Melton
Jessica Scott

Face Painting 6:45-8:30p.m. (2)

gym

 
All slots filled
Hadyn Hitchcock
Nikki Medinger
Alexa Medinger

Fishing Booth 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
chris and phyllis bates (2)

Fishing Booth 6:45-8:30 (2)

gym

 
1 of 2 slots filled
Deb Junek

Football Throw 5:00-6:45

gym

 
Ryan Jester

Football Throw 6:45-8:30

gym

 
Jacob and Makenzie Brand

Giant Slide 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
James Frank
James McCormick

Giant Slide 6:45-8:30 (2)

gym

 
1 of 2 slots filled
James Frank

Goliath 5:00-6:45

gym

 
Darrin and Julie Schievelbein

Goliath 6:45-8:30

gym

 

Hunker Hauser 5:00-6:45

Outside

 
Ken and Shawn Tebbetts

Hunker Hauser 6:45-8:30

outside - under portico

 
Robert Lagoudis

Kiosk Greeters 5:00-6:45 (2)

foyer kiosk

 
All slots filled
Jean Loftis
Sara Benton

Kiosk Greeters 6:45-8:30 (2)

Foyer Kiosk

 
1 of 2 slots filled
Suzie Warner

Nerf Guns 5:00-6:45

gym

 
Keith Hutcherson

Nerf Guns 6:45-8:30

gym

 
Aiden/Ryan Jester Wood

Obstacle Course 5:00-6:45 (3)

Outside

 
All slots filled
Macey LaRocca
Savanna Dean
Ty Weber

Obstacle Course 6:45-8:30 (3)

Outside

 
2 of 3 slots filled
Rylie and Colton
Rylie and Colton

Parking 5:30-8:00 (8)

Parking Lots

 
6 of 8 slots filled
Nat Warner
2nd shift
Jerry Fox Phil Flournoy Johnny Townsley (3)
Kyle Brown
John Tyler

Petting Zoo 5:00-6:45 (2)

outside

 
All slots filled
Larissa Pfahning
Nate House

Petting Zoo 6:45-8:30 (2)

outside

 
1 of 2 slots filled
Mindy Pfahning

Photographer/s (2)

 
1 of 2 slots filled
Donna Lagoudis

Plinko 5:00-6:45

Outside

 
James and Mary Jane Jahnsen

Plinko 6:45- 8:30

gym

 
James and Mary Jane Jahnsen

Pony Rides 5:00-6:45 (3)

outside

 
All slots filled
Diana Monroe
Deb Junek
Julie Brown?

Pony Rides 6:45 -8:30 (3)

Outside

 
2 of 3 slots filled
Joe and Kelly Knight (2)

Popcorn 5:00-6:45 (2)

fellowship hall

 
All slots filled
Marjorie Pipkin (2)
Pop corn

Popcorn 6:45-8:30 (2)

felowship hall

 
All slots filled
TJ Stockwell
Tyler & Garrett Simmons

Preschool Bounce House 5:00-6:45 (2)

outside

 

Preschool Bounce House 6:45-8:30 (2)

outside

 

PreSchool Bowling 5:00-6:45

Preschool area, foyer

 
Trisha Moran

PS Bowling 6:45-8:30

Preschool area, foyer

 

PS Bucket Bonanza 5:00-6:45

Preschool Area, foyer

 
Phyllis Lebrecht

PS Bucket Bonanza 6:45-8:30

Preschool area, foyer

 

PS Caterpillar Bean Bag Toss 5:00-6:45pm

 
Rebecca Hutcherson

PS Caterpillar Bean Bag Toss 6:45-8:30pm

 
Tonja Jester

PS Diggin For Treasure 5:00-6:45

Preschool area, foyer

 
Tonja Jester

PS Diggin for Treasure 6:45-8:30

Preschool area, foyer

 

PS Fishin Hole 5:00-6:45

Preschool area, foyer

 
Nancy Williams

PS Fishin Hole 6:45-8:30

Preschool area, foyer

 

PS Lollipop Tree 5:00-6:45

Preschool area, foyer

 
Nathan Taylor

PS Lollipop Tree 6:45-8:30

Preschool area, foyer

 

PS Putt Putt 5:00-6:45

Preschool area, foyer

 

PS Putt Putt 6:45-8:30

Pre School Area - Foyer

 

Ring Toss (Sodas) 5:00-6:45 (2)

gym

 
All slots filled
Patty Shippey (2)
Joe and Patty Shippey

Ring Toss (Sodas) 6:45-8:30 (2)

gym

 

Spinning Wheel 5:00-6:45 (2)

GYM

 
All slots filled
Jacob & Rachel Flores (2)
5:00-6:45

Spinning Wheel 6:45-8:30 (2)

GYM

 
All slots filled
Jacob and Rachel Flores (2)

ZONE Manager/ Greeter

Gym

 
Linda Franks

Zone Manager/Greeter

Portico Entrance

 
Laschel Fox

Zone Manager/Greeter

Courtyard Entrance

 
Kathy Clark

Zone Manger/Greeter

Preschool Area, Foyer

 
Debra Stovall


©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home