CHE PE

FIELD DAY FRIDAY APRIL 20, 2018 FIELD DAY

STATIONS and MAP Click -> http://cheaglephysed.weebly.com/field-dayevents.html

We need YOU!  Parents... you are the KEY to a successful FIELD DAY at Caldwell Heights Elementary.  I have many positions that need to be filled throughout the day.  

Green stations will EARN A BAND/TICKET.

Red stations will PAY A BAND/TICKET.

All GREEN stations will be inside the FENCE. All RED stations will be outside the FENCE.

Students have free choice on working for band/tickets at all the GREEN stations. They then can use the tickets on the RED stations which are obstacle courses, jousting, water-slides and the dunk tank. 

Parents - You will have a STUDENT helper from another grade level.  They will know all the activities and be your resident expert.  

Parents - When you volunteer you will be in charge of giving out 1 bracelet to a student that has completed a GREEN station and taking a bracelet from anyone entering a RED station.  All students have practiced all events and should be well versed on how to accomplish the station.

Parents - We hope to have another adult with you so you can tag team and take some pictures of your little one.

Questions?  email - [email protected]

Field Day Schedule will be -

Kinder/1st - 8:30 - 10:10

2nd/3rd - 10:25 - 12:10

4th/5th - 12:55 - 2:40

Date: 04/20/2018 (Fri.)

Location: Caldwell Heights Play Ground Area

Created by:   Dennis Burns
 
Already signed up? You can change your sign up.

Time (EDT) Available Slot
8:25am - 10:20am  

Olympic FunRace Obstacle Course (2)

RED PAY STATION Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Timesha Berry
Robert Cochrane

Gold Medal Jr. Survivor Obstacle Course (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Vincent Grant
Jesse West

Last Place Dunk Tank (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Nayely Torres
Jason Farrer

Olympic Joust! (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Christina Weshahi
Jerod & Alisha Dokes
Alisha Dokes

Slide into the Medal Round Splash Down Slide (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Stephanie Powitzky
Daniela Figueroa

Olympic Gold Medal IRON MAN DASH! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Parese Brown-Robinson
Rachel Barkley

Single Man Tiny Bobsled Race (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Aaron Kirk
Jerod & Alisha Dokes
Jerod Dokes

Gold Medal 3 Legged Race (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Shana Harrison
Claudia Sanchez

Gold Medal Round 1v1 Tug a War (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Demetria Vaughn-Willis

Olympic Target Throw (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Rommy Goode Fernandez
Yadhira Guerrero

Mad Dash for the GOLD! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Amaris Wiggins
Karissa Guillory

Bottle Flip (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Jill Kinman
Amanda Jones

Olympic Stadium Builders! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Olympic Torch Run (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Kirstjen Pratt

Olympic Hurdles! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Andrea Paulson

Olympic Basketball Try-outs! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Alex Guerrero

Ga Ga Ball Olympics (2)

Green Earn Station - (only for 2nd 3rd and 4th 5th Field Day) Student that is last standing in the GAGA Pit gets 2 wristbands

 
All slots filled
Joseph Molis
Duawn Sheffield

ART Station (2)

Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Alisha Birch
Valerie Summers-Miller

PHOTO BOOTH (2)

Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Pam Befus
Victoria White

First Aid Station (2)

Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Cesilia Guerrero
Jenene Uhrig

Field Day Deputy

Students can be arrested by the FIELD DAY SHERIFF!

 
Andrew Cain
10:20am - 12:15pm  

Olympic FunRace Obstacle Course (2)

RED PAY STATION Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Emily Ott (2)

Gold Medal Jr. Survivor Obstacle Course (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Amanda Lloyd
I will help wherever
Stephen Burrows

Last Place Dunk Tank (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Jessica Carter
Kerstin Joos

Olympic Joust! (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Christina Weshahi
Trish Burky

Slide into the Medal Round Splash Down Slide (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Cyndi, Debbie and Maria Intervention (2)

Olympic Gold Medal IRON MAN DASH! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Joseph Molis
Greg Artieschowfsky

Single Man Tiny Bobsled Race (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Rachel Barkley
Justina Hamilton

Gold Medal 3 Legged Race (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Shana Harrison
Claudia Sanchez

Gold Medal Round 1v1 Tug a War (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Deveina Penny (2)

Olympic Target Throw (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Rommy Goode Fernandez
Yadhira Guerrero

Mad Dash for the GOLD! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
James Danford

Bottle Flip (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Alex Guerrero
Cesilia Guerrero

Olympic Stadium Builders! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Olympic Torch Run (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
BethAnne Shurtz
Eric Urias

Olympic Hurdles! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Olympic Basketball Try-outs! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Ty Stockton

Ga Ga Ball Olympics (2)

Green Earn Station - (only for 2nd 3rd and 4th 5th Field Day) Student that is last standing in the GAGA Pit gets 2 wristbands

 
All slots filled
Kanaga Divya Ramasamy
Tara Crist

ART Station (2)

Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Deborah Trejo

PHOTO BOOTH (2)

Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Valerie Summers-Miller
Pam Befus

First Aid Station (2)

Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Jenene Uhrig

Field Day Deputy

Students can be arrested by the FIELD DAY SHERIFF!

 
Justin Cotton
12:45pm - 2:45pm  

Olympic FunRace Obstacle Course (2)

RED PAY STATION Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Amanda Lloyd
I will wherever needed

Gold Medal Jr. Survivor Obstacle Course (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Joseph Molis

Last Place Dunk Tank (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Stephen Burrows

Olympic Joust! (2)

RED PAY STATION - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Christina Weshahi
Trish Burky

Slide into the Medal Round Splash Down Slide (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Olympic Gold Medal IRON MAN DASH! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Single Man Tiny Bobsled Race (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Gold Medal 3 Legged Race (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Shana Harrison
Claudia Sanchez

Gold Medal Round 1v1 Tug a War (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Mario Mendez

Olympic Target Throw (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Rommy Goode Fernandez
Yadhira Guerrero

Mad Dash for the GOLD! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Bottle Flip (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Olympic Stadium Builders! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Olympic Torch Run (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Kirstjen Pratt

Olympic Hurdles! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 

Olympic Basketball Try-outs! (2)

Green EARN Station - Students will be assigned to be with you.

 
All slots filled
Ty Stockton
Nicole Bridges

Ga Ga Ball Olympics (2)

Green Earn Station - (only for 2nd 3rd and 4th 5th Field Day) Student that is last standing in the GAGA Pit gets 2 wristbands

 
All slots filled
Alex Guerrero
Cesilia Guerrero

ART Station (2)

Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Valerie Summers-Miller

PHOTO BOOTH (2)

Students will be assigned to be with you.

 
1 of 2 slots filled
Pam Befus

First Aid Station (2)

Students will be assigned to be with you.

 

Field Day Deputy

Students can be arrested by the FIELD DAY SHERIFF!

 
Terroe Johnson


©2018 SignUpGenius.
All Rights Reserved.
Privacy Policy | Home